בעקבות המהומות: איסור על יבוא זיקוקים לארץ(וידאו)

ועדת הכלכלה אישרה הצעה האוסרת על יבוא זיקוקים עד ה-15 בפברואר; ח"כ אלהרר: הזיקוקים הפכו לסכנה ממשית לכוחות הביטחון וצריך למגר השימוש בהם ככלי נשק

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את צו היבוא והיצוא, שנועד לקבוע בהוראת שעה איסור על יבוא זיקוקי די-נור. ממלאת מקום היו"ר, ח"כ קארין אלהרר, אמרה כי הוועדה דנה בצו, שנועד לאסור על יבוא זיקוקים לבקשת שר הכלכלה ובעקבות בקשת השר לביטון פנים והמשטרה עקב שימוש בזיקוקים נגד כוחות הביטחון ואזרחים. ח"כ אלהרר פתחה את הדיון והביעה "צער עמוק והשתתפות בצער משפחות ההרוגים בפיגוע הרצחני והמתועב" וביקשה לשלוח איחולי החלמה לפצועים. לדבריה, "מדובר בבוקר קשה למדינת ישראל, כחלק מהאירועים האלימים המאפיינים לצערנו את התקופה האחרונה, הפכו גם זיקוקי הדי-נור למשהו שהוא הרבה מעבר למטרד. הזיקוקים גורמים לנזקים כבדים ולסכנה ממשית לכוחות הביטחון ועל כן אין ספק שיש לבצע חשיבה מעמיקה ולפעול למיגור השימוש בהם ככלי נשק".

עוד הוסיפה אלהרר כי "אין מחלוקת לגבי הצורך להגביל זמנית את הייבוא, אולם יש לוודא שהדבר נעשה במידתיות ואינו פוגע שלא צורך באנשים המתפרנסים מייבוא הזיקוקים. על כן, יש להגביל את הצו לתאריך קבוע מראש ולוודא כי עד אז יגובשו צעדים חלופיים להתמודדות עם התופעה". לכן הציעה ח"כ אלהרר לקבוע כי היבוא יאסר עד ה-15 בפברואר 2015. היא ביקשה לברר האם יש יתרון באיסור היבוא, והאם הדבר באמת יסייע למנוע פגיעה בכוחות הביטחון. לדבריה, צריך לוודא בעיקר שההברחות לא יימשכו. ח"כ אורי מקלב אמר כי לפעמים יש צורך לנקוט בצעדים דרסטיים מול תופעות מסכנות חיים. "זיקוקים הם לא מצרך יסוד ועצירת היבוא תהייה מידתית מול הנזק שהם עלולים לגרום", אמר.

סגן ראש אגף מבצעים במשטרה, תת ניצב שוקי זיסו, אמר כי יחד עם עצירת היבוא לתקופה מוגבלת יבוצעו פעולות חקירתיות ומודיעיניות, עם המכס והשב"כ, כדי לטפל בהברחות. מנהל תחום בטיחות בעבודה במשרד הכלכלה, זאב דיבסק, אמר כי יוגבל יבוא של זיקוק די-נור מעופפים בלבד. יו"ר פורום יבואני הזיקוקים באיגוד לשכות המסחר, ירון מור, אמר כי היבואנים לא מתנגדים לעצור את היבוא באופן זמני, אך הוסיף כי אם ימנעו מהיבואנים להגיש בקשות ותקופת האיסור תתארך בפועל, הדבר עלול לגרום לכך שלא יוכלו לספק זיקוקים לחגיגות יום העצמאות. הוא קרא להעניש את מי שעובר על החוק ולטפל במבריחים, ואמר כי יש מכולה של זיקוקים שהוברחה ונכנסה מנמל אשדוד, ואף אחד לא יודע איפה היא.
[alooma ref="743c1e15a176e18ade09eb7321cb500a.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.