בעקבות ההצעה להעלאת אחוז החסימה – תגובות נזעמות: "ליברמן מקדם טרנספר פוליטי"

יוזמה חדשה של אביגדור ליברמן להעלאת אחוז החסימה מסעירה את המערכת הפוליטית ובעיקר את המפלגות הערביות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגישו הצעה להעלות את אחוז החסימה בבחירות לכנסת מ-2% ל-3.25% זאת במסגרת חוק המשילות, כך פורסם בעיתון "הארץ".

במידה והצעה זאת להעלאת אחוז החסימה תעבור, משמעותה למעשה תגרום למפלגות הנישה והסיעות הקטנות שלא להיכנס לכנסת, מנגד היא תחזק ותייצב את השלטון, זאת על ידי חיזוק המפלגות הגדולות.

המשמעות האמיתית כך טוענים מתנגדי ההצעה היא שהמפלגות הערביות לא יוכלו במתכונתם הנוכחית לכהן בכנסת ויהיו חייבות להתאחד ברשימה מאוחדת, אם ירצו להיכנס לכנסת הבאה.

ח"כ אחמד טיבי שזועם על הדברים אומר "מדובר ביוזמה ימנית שמטרתה למנוע ייצוג למפלגות הערביות ושאר מיעוטים. מי שעומד מאחוריה הוא ליברמן וההתגייסות של ראש הממשלה וגורמים אחרים ליוזמה האנטי-דמוקרטית הזאת מכתימה את כל המעורבים בה. מדובר בעוד אחד מהשיגעונות של ליברמן וחבורתו".

ח"כ טיבי הוסיף "תמיד תמכתי בהקמת רשימה ערבית משותפת. הסיכוי שזה יקרה טוב מבעבר אבל עדיין לא ודאי. כמה שיותר גורמים בחברה הערבית חייבים להתאחד כדי לעבור את המשוכה הזו. אני מקווה ששרת המשפטים לבני תפעל לשנות את רוע הגזירה".

כאמור, המפלגות הערביות הן אלה שתסבולנה בעיקר מן ההצעה החדשה ולכן ההתנגדות מתוך המפלגות הערביות, היא הנזעמת ביותר, גם ח"כ דב חנין ממפלגת חד"ש, שמוביל את המאבק בהצעה זאת, תוקף את מהלך נתניהו וליברמן ואומר ״המספר 3.25% נבחר בדיוק כדי למנוע כניסה לכנסת של מפלגות הנתמכות על ידי האוכלוסייה הערבית. ליברמן, שבעבר הציע מהלכים של טרנספר לאזרחים הערבים, מקדם עכשיו טרנספר פוליטי המבקש לשלול מהערבים את הזכות לייצוג פוליטי ואת הזכות לקיים בתוכם פלורליזם פוליטי".

עוד הוסיף כי "מפלגות קטנות בישראל מעולם לא גרמו להקדמת בחירות וערערו את המשילות. האופוזיציה תהיה מאוחדת במאבק סביב המהלך המסוכן הזה ואני מקווה שגם מתוך הקואליציה יצטרפו להתנגדות גורמים שפשוט ימאסו בתפקיד קבלני הביצוע של ליברמן״.

גם ח"כ חסון שמכהן כח"כ לאחר שעבר באחוז החסימה הנמוך על חודו של קול, אומר "אי אפשר לדעת כמה מנדטים יהיו למפלגה לפני הבחירות", אמר ח"כ ישראל חסון לערוץ 2 "המהלך הזה לא טוב. יש לעשות לא רק אותו, אלא סדרה של מהלכים לשינוי שיטת הבחירות בישראל. גם כך כחצי מחברי הכנסת המכהנים נבחרו רק על ידי יו"ר המפלגה שלהם, אז אם יעלו את אחוז החסימה כבר לא תהיה פה ממש דמוקרטיה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.