בעקבות ההתעללות בשב"כ – ח"כ אזולאי פנה לרה"מ

ח"כ דוד אזולאי מש"ס פנה לרה"מ בעקבות דיווח ארגון חוננו על התעללות חוקרי השב"כ בחשודים בפגיעה ברכוש ערבי. "אלו עינויים המזכירים משטרים אפלים ובטח לא את מדינת ישראל מדינת היהודים

 

בעקבות הדיווחים על התעללות ביהודים אשר נחקרו בשב"כ בחשד למעורבות ב"תג מחיר", פנה בימים האחרונים לראש הממשלה, ח"כ דוד אזולאי מסיעת ש"ס.

 

פנייתו של ח"כ אזולאי נעשתה לאחר שקיבל את מכתבו של עו"ד עדי קידר מארגון חוננו ובו פורטו תיאורי העצורים על אשר עברו במתקני החקירות של השב"כ, ובמיוחד תוארה התעללות שעבר צעיר תושב יד בנימין אשר בסופו של דבר שוחרר ללא שהוגש נגדו כתב אישום.

 

"מדובר במכתב המדבר בפני עצמו ופותח צוהר לנעשה בחדרי החקירות של שירות הבטחון הכללי", כתב ח"כ אזולאי בפנייתו לראש הממשלה.

 

"לפי המתואר במכתב משמע שהעציר עבר עינויים המזכירים משטרים אפלים במדינות אחרות מעבר לים, ובטח לא את מדינת ישראל מדינת היהודים. אני לא נכנס לדרכי חקירה אלא לזכויות אדם שנפגעו באופן יסודי. כמו כן משיחה עם עו"ד קידר כי כנגד העציר לא הוגש כתב אישום ומעצרו ככל הנראה היה בטעות".

 

"כמופקד על שירות הבטחון הכללי אבקש לדעת כיצד טופל העניין ומה עושים כדי שדברים אלו לא יחזרו על עצמם", דרש ח"כ אזולאי והוסיף כי "בהתאם לתשובתך אבחן את האפשרות לקיים דיון בנושא בוועדת הפנים של הכנסת".

 

21 שעות בחקירה – גם בשבת

 

במכתב ששלח בזמנו לרשויות החקירה, תיאר עו"ד עדי קידר מארגון חוננו את ההתעללות במספר נחקרים בשב"כ ובמיוחד את ההתעללות שעבר י', צעיר בן 18 מיד בנימין.

 

עו"ד קידר תיאר כי הצעיר נחקר 21 שעות ביממה, וזאת בכל יום כולל בשבת. החקירות התחילו בשעה 6:00 בבוקר והסתיימו בשעה 3:00 בלילה.

 

בנוסף, במהלך החקירות ישב העצור כשהוא אזוק לכסא פלסטיק קטן והופעל עליו לחץ נפשי קשה ביותר הכולל צעקות בלתי פוסקות מטווח קרוב ביותר מצד מספר חוקרים, וכן דחיפות והשפלות אחרות. באחת החקירות אף חנק אותו אחד החוקרים לאחר שנמנם, ובחקירה נוספת התעלף העצור וחובש הובהל לטפל בו, לאחר שחוקר צרח באוזנו בעת שנמנם עקב התנאים הפיזיים הקשים.

 

יש לציין כי העצורים בשב"כ מוחזקים בתנאים קשים כאשר בתאים אין מיטה או שירותים. "תא המעצר הינו תא מעצר המיועד למחבלים, והעובדה כי חומרת החשדות מצדיקה השמתו בתא כזה הינה מזעזעת", כתב עו"ד קידר.

 

"אינני מתייחס לשיטות ולמניפולציות שהופעלו על מרשי, שכן אין טעם להתייחס לרמה הנמוכה של החוקרים שמבטאת ככל הנראה את המצוקה שלהם ושל האחראים להם במהלך הכישלונות החוזרים והנשנים במשך כעשור", הוסיף עו"ד קידר. "הלחץ המופעל על החוקרים הוא זה שהביא אותם להתנהלות פסולה ומזעזעת. מקרה זה הינו נקודת שפל נוספת בהתנהלות המחלקה היהודית בשב"כ שמהווה  נטל כלכלי לא מוצדק ובזבוז משאבים וכספי ציבור".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.