בעקבות שנתיים לטבח בסוריה: גורם בכיר של האופוזיציה הסורית מדבר לישראלים • בעקבות הירי – שר הבטחון מזהיר את סוריה

המצב בסוריה רחוק מסיום, כל יום נהרגים מאות, כל אחד נלחם בשני, אומר גורם באופוזיציה הסורית לynet שמטעמים מובנים אינו רוצה להיחשף, עוד הוא מוסיף: "המצב בסוריה הרסני. סוריה הפכה למדינה מוכת אסון בכל מובן של המילה. יותר מ-60 אחוזים מסוריה הרוסים, כרגע אין בסוריה אזור בטוח חוץ מערי הנמל לטקיה וטרטוס בגלל העובדה שרבים מנאמניו של אסד נמצאים בערים אלה. הכלכלה מתמוטטת, הלירה הסורית צונחת במידה ניכרת מול הדולר, ולולא הסיוע מאיראן, המצב של הממשלה הסורית היה קשה עוד יותר".

האיש אומר כי מתפרסמים כל הזמן דיווחים כמה נהרגו בסוריה, אבל האמת היא שהרבה הרבה יותר מכפי שמדווחים נטבחים בסוריה: "יותר מ-72 אלף בני אדם נהרגו בסוריה, בהם יותר מ-6,200 ילדים ויותר מ-5,800 נשים. יותר מ-2,000 סורים מתו מעינויים בכלא", מדבריו: 200 אלף עצורים מוחזקים בבתי סוהר ומתקני מעצר, 60 אלף בני אדם נעדרים, 1,385,000 מוגדרים פליטים שברחו מארצם ויותר מ-4.5 מיליון נעקרו מבתיהם בתוך שטח סוריה. "על פי ההערכות שלנו ביחס למספר הקורבנות, יש אינדיקציות רבות לכך שהמספר האמיתי מגיע ליותר מ-600 אלף הרוגים משום שיש אלפי סורים שמותם לא תועד ועוד עשרות אלפים שנקברו בקברי אחים".

בניגוד לסוברים כי צבא המורדים אינו יכול להכריע את אסאד, הוא דווקא חולק על כך וסובר כי באם המערב יתן תמיכתו וסיועו להם, אזי בקלות רבה הם יגברו על צבאו של נשיא סוריה: "המורדים נמצאים כעת בתוך דמשק ומדי יום משתלטים על מקומות חדשים וחשובים, אם המורדים יקבלו לידיהם בזמן הקרוב תמיכה צבאית ואמצעי לחימה איכותיים, הם יכולים לעשות זאת למרות שמספר הקורבנות יהיה רב, רוב הדרכים שמקשרות בין הערים נמצאות בשליטת 'צבא סוריה החופשי'. אזורים נרחבים נמצאים בשליטה מלאה של המורדים, אולם הם סופגים כל העת אש מכוחותיו של אסד שתוקפים אותם במשגרי טילים, בארטילריה כבדה, במטוסי קרב ובטילי סקאד". לדבריו, "כוחותיו של אסד מותשים והתשתית שלהם מפורקת. חיילים רבים שניסו לערוק לשורות המורדים הוצאו להורג וכן חיילים שנאמנותם למשטר הוטלה בספק".

לסיום הוא אומר כי לישראל אין מה לדאוג מסוריה החלשה ולא מצבא סוריה החופשי: "המשטר החדש, אם יבוא, לא יאזור אומץ להילחם בישראל משום שבנייתה של סוריה ההרוסה תיארך זמן ובכל מקרה הוא סולד מארגון חיזבאללה הלבנוני. הדבר ששחשוב לי ולאנשים בסוריה הוא שהמדינה תחזור למה שהייתה ושהמצב יתייצב. המערכה האמיתית היא המערכה לשיקומה של סוריה".

*

יצויין כי רק אתמול שוב נורה פגז טועה מכיוונה של סוריה, ישראל השמידה את המוצב שממנו נורה הפגז.

על פי דיווחים ממקורות זרים, צבא סוריה החל להתרחק ממוצבים הקרובים לרמת הגולן, אל תוככי דמשק, בכדי לא להיתקל שוב שפגז טועה יפול על ישראל ויגרום למתח רב.

שר הבטחון החדש בוגי יעלון התייחס בחומרה רבה בצהריים (א) בדף הפייסבוק לאירוע הירי מסוריה והזהיר את סוריה: "אנו רואים בחומרה את הירי אמש והבוקר מכיוון סוריה לעבר כוח צה"ל בשטח מדינת ישראל. בעקבות זאת הגיב צה"ל בהתאם למדיניות שקבעה הממשלה: כל הפרה של הריבונות הישראלית וירי מהצד הסורי, ייענו באופן מידי בשיתוק מקורות האש כאשר מזהים אותם. אנו רואים את המשטר הסורי כאחראי לכל הפרת ריבונות. לא נאפשר לצבא הסורי או לכל גורם אחר להפר את ריבונות ישראל באמצעות ירי לשטחנו".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.