העכברת מכה: 27 חולים – נחלים נסגרו לרחצה

רשות הטבע והגנים מודיעה כי הנחלים זויתן, זאכי, יהודיה ומשושים סגורים לרחצה זמנית וזאת בהמשך להנחיית משרד הבריאות. יתר הנחלים בצפון נבדקו ונמצאו תקינים

רשות הטבע והגנים מודיעה כי הנחלים זויתן, זאכי, יהודיה ומשושים סגורים לרחצה זמנית וזאת בהמשך להנחיית משרד הבריאות. יתר הנחלים בצפון נבדקו ונמצאו תקינים.

בשבוע האחרון הגיע למשרד הבריאות מידע על תחלואה בקרב במטיילים שביקרו בנחלים בדרום רמת הגולן. ידוע עד לרגע זה על 27 חולים, מתוכם אושפזו כמחצית.

סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת חלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

התמונה הקלינית ונסיבות החשיפה מתאימים להדבקה בלפאוספירוזיס (עכברת).

משרד הבריאות ממשיך בבדיקת האירוע ויוציא הנחיות לצוותים הרפואיים.

הנחיות לציבור:
1. חולים עם מחלת חום מעל 38 מעלות שטבלו במימי הנחלים זאכי, יהודייה, משושים וזויתן החל מתאריך 1.7.18, שחלו לפני פחות מ-3 שבועות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה.
2. מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול.
3. משרד הבריאות מזהיר שלא לטבול בנחלים זכי, יהודיה, משושים זוויתן עד להודעה חדשה

 

רשות הטבע מזמינה את הציבור לבוא ולהנות מיתר הנחלים. "הרשות תמשיך לעמוד בקשר עם משרדי הממשלה הרלוונטים, תפעל על פי הוראותיהם, ותמשיך לבצע בדיקות לאיכות המים.
מומלץ לציבור לעקוב אחרי עדכונים באתר הרשות", נמסר מרשות הטבע.

לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת הגיעו הגיעו הערב אב חרדי(43) ובתו (18), תושבי צפת, הסובלים מתסמינים של חום, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים.

השניים סיפרו לצוות הרפואי, כי לפני עשרה ימים, בילו בבריכת המשושים ברמת הגולן ובהמשך לפרסומים היום, אודות החשש להידבקות ממחלת לפטוספירוזיס (עכברת) במקורות מים טבעיים בגולן, החליטו להגיע לבדיקות בחדר המיון במרכז הרפואי זיו.

האב והבת נמצאים כעת בבדיקות שישלחו לפיענוח. יאושפזו לטיפול והשגחה במחלקה פנימית. בנוסף מאושפז בבית החולים בחור שהגיע מוקדם יותר לחדר המיון.

משרד הבריאות בודק מספר של מקרים שנדבקו ככל הנראה במחלת לפטוספירוזיס (מוכרת גם בתור ״עכברת״) .
מקור המחלה ככל הנראה במקור מים ברמת הגולן.

"המשרד בודק ויעדכן שיתקבלו תוצאות מעבדה מדוייקות. המשרד פועל בשיתוף רשות הטבע והגנים והרשויות המקומיות" נמסר ממשרד הבריאות.

בכל מקרה יש לפעול בהתאם לשילוט במסלולי טיולים ברמת הגולן, ומומלץ שלא להיכנס למקווי מים עומדים.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי הנושא בבדיקה, וכי הנחלים זוויתן וזאכי נסגרו למטיילים בשבועיים האחרונים לאחר שנמצאו בדיגום רמות חריגות של חיידקי קולי.

מוקדם יותר דווח כי צעיר כבן 20 אובחן כחולה במחלה בבית החולים זיו שבצפת.

ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת, אמר כי "הלפטוספירוזיס ,עכברת, הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים, המפושטת בכל העולם, הנגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיה – בעיקר עכברים, חולדות וכדומה".

ד"ר אדלשטיין הוסיף כי זו "מחלה זואונוטית, המועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה, הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים וכדומה – עלולים להידבק במחלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.