בעקבות חוק ההסדרה: מתחם הביטחון במודיעין עילית יעבור לידי העירייה

חוק ההסדרה שיוזם השר בנט עשוי להשפיע בין היתר על קרקעות ששייכות לאזרחים פלסטינים , בהם קרקעות בעיר החרדית במודיעין עילית שאותם רכשו בעבר פלסטינים ונמצאות בלב העיר החרדית.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אמש(ראשון) פה אחד את "חוק ההסדרה" ששואף להסדיר את מעמד הבנייה על אדמות השייכות לפלסטינים ואת המעמד החוקי של המאחזים.

חוק ההסדרה עשוי להשפיע בין היתר על קרקעות ששייכות לאזרחים פלסטינים , בהם קרקעות בעיר החרדית במודיעין עילית שאותם רכשו בעבר פלסטינים ונמצאות בלב העיר החרדית.

לפני כשנה וחצי בעקבות החלטת בג"ץ להרוס את מתחם הביטחון במודיעין עילית, ב המנהל האזרחי הרס את מתחם הביטחון של עיריית מודיעין עילית בסמוך לכפר הערבי דיר קדיס.

המנהל האזרחי השלים בכך את התהליך המשפטי והרס עד היסוד את המתחם של עיריית מודיעין עילית שהפך בתוך שעות ספורות לתל חורבות.

המתחם עצמו יכול לעבור לרשות העירייה במדיה וחוק ההסדרה יעבור- מה שלא מנע מהשר ליצמן להעדר במהלך ההצבעה.

במתחם שכנו לשכת מנכ"ל עירית מודיעין עילית יאיר קירשבוים, לשכת הקב"ט שוקי גוטרמן דוד של ראש העיר יעקב גוטרמן, מחלקת איכות הסביבה, ומתחם שירותי הכיבוי. בעבר שכנו שם לשכותיהם של מנחם שפירא שעבר לבני ברק וסגן ראש העיר לשעבר יעקב ולנשטיין. המתחם היה נדבך מרכזי של העייריה משם ניהלו את העיר קברניטי העירייה.

בשל החלטת בג"ץ, החל תהליך של פינוי חלקי של פינוי המתחם האמור, לפני כשנה הושלם התהליך כאשר בתוך שעה ניתן צו פינוי ודחפורי המנהל הרסו כליל את המתחם. "בכירי העייריה היו בהלם, קבלנים ותושבים הוציאו מהמתחם את השלל רב בניסיון 'להציל' את הציוד הרב שנותר במקום" סיפרו לקוקר עדי ראייה.

בעקבות כך, מתחם תחנת הכיבוי הועתקה מחוץ לעיר כמו גם המשרדים של בכירי העייריה שעברו למקום חלופי.

לפני כמה שנים, ראש מועצת הכפר הפלסטיני נעלין, ואחד מתושביו עתרו לבג"ץ, בסיוע ארגון זכויות האדם "יש דין", בבקשה לממש את צווי ההריסה נגד מבנים של תחנת משטרה ותחנת כיבוי אש, במתחם שירותי החירום בהתנחלות מודיעין עילית,

לטענתם המבנים נבנו שלא כחוק על אדמתו הפרטית של התושב.בעתירה, שהגישו בשעתו עורכי הדין מיכאל ספרד, שלומי זכריה ואבישר לב מהצוות המשפטי של "יש דין", התבקש בג"ץ להורות לשר הביטחון, למפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון ולראש המינהל האזרחי לנמק מדוע הם אינם מממשים את צווי ההריסה שהוצאו כנגד המבנים, במתחם מבני הציבור, הממוקם מצפון לכניסה הראשית של מודיעין עילית. על המבנים נמנים תחנת משטרה מקומית ותחנת כיבוי אש, המשמשים את עיריית מודיעין עילית.

בעתירה, טענו העותרים כי נוצר "מצב אבסורדי" כאשר מתחם שלם, הכולל מבני ציבור המשמשים את רשויות אכיפת החוק, נבנה "בניגוד לחוק, ללא היתרי בנייה, בניגוד לתכנית המתאר החלה באזור ותוך גזל אדמתו הפרטית של העותר".

צפו בתיעוד מהמתחם ההרוס
20150426023904 (1)

20150426023904

20150426023905

20150426023927

20150426023944

20150426023955

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.