בעקבות מאבק ה'סרוגים' • בוטלה בניית ישיבת 'עטרת' בהר נוף

בעקבות מאבק ה'סרוגים' נגד בניית ישיבת 'עטרת ישראל' בשכונת הר נוף בירושלים החליטה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובניה לבטל את בניית הישיבה • רב השכונה רפי פוירשטיין מרבני 'צהר' הוביל את המאבק נגד בניית הישיבה בשכונה: "אני חושב שהצלנו את השכונה, את הקהילה וגם את הישיבה, שהייתה נקלעת לחיכוכים עם התושבים. המיקום לא התאים, והצלנו אותם ואותנו מיחסי שכנות עכורים"

לאחר פעילות ממושכת של אנשי הציונות הדתית החליטה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובניה לבטל את תכנית בניית ישיבת 'עטרת ישראל' בשכונת הר נוף בירושלים, וזאת לאחר שלפני כשנה אושרה הבנייה בוועדה המחוזית בירושלים.

את ההתנגדות לתכנית הקמת הישיבה ברחוב חי טייב, שאושרה לפני כשנה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, הוביל הרב רפי פוירשטיין מרבני 'צהר' ורב בית הכנסת השכונתי כרבע מהתושבים בשכונה הם דתיים-לאומים. הסיבות להתנגדות לטענתו: פגיעה באיזון החברתי ושיקולים סביבתיים.

בעקבות ההחלטה בוועדה המחוזית הגיש סגר"ע ירושלים עופר ברקוביץ (התעוררות) ערר למועצה הארצית, השבוע, כאמור, דחתה הוועדה את התכנית.

הרב רפי פוירשטיין ממובילי המאבק אמר ל'מקור ראשון' בעקבות ההחלטה: "זה לא יום שמח מבחינתי, שבו נמנע מישיבה להקים את ביתה. אני רב ורוצה להגדיל תורה ולהאדירה. כמי שעומד בראש ארגון ועמותה אני יודע מה המאמצים שמושקעים בקידום מיזם, וחבל שהוא יורד לטמיון".

פוירשטיין הוסיף: "לצד זאת אני חושב שהצלנו את השכונה, את הקהילה וגם את הישיבה, שהייתה נקלעת לחיכוכים עם התושבים. המיקום לא התאים, והצלנו אותם ואותנו מיחסי שכנות עכורים".

לתוכנית הקמת הישיבה הוגשו התנגדויות מטעם תושבי השכונה ותנועת 'אמונה', וכן מטעם ארגון 'אדם טבע ודין' וארגוני סביבה נוספים, שטענו כי הבניין, הצפוי להתנשא לגובה של שלוש קומות מעל הרחוב, צפוי לחסום את הנוף ולגרום למפגעים סביבתיים.

גם מהנדס העיר שלמה אשכול המליץ לוועדה המקומית לקבל את ההתנגדויות לבניית הישיבה. "התוכנית חוסמת מבטים אל הנוף – מבט מהציר הירוק היורד דרך גן עובדיה, מבט מדירות הבנויות במדרון ומבט מהכיכר המרכזית ומהטיילת", פירט אשכול את הסיבות להתנגדות. "בשכונה כבר קיים מחסור בשטחים פתוחים, והתוכנית המוצעת אף אינה מספקת בתחומה את השטחים הפתוחים שהיא נזקקת להם". אמר אשכול.

גורמים חרדים בעיריית ירושלים שוחחו עם 'קוקר' ומפנים אצבע מאשימה כלפי ברקת שמנע כבר אז דיון בוועדה המקומית לתכנון ובניה על אישור הבניה. בשל כך הדיון הועבר ישירות לוועדה המחוזית ושם אושר. ברקת מנע מגורמי המקצוע בעיריה להביע דעתם בוועדה המחוזית בזמן שאלו היו בעד התוכנית".

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני גרה סמוך לאתר המדובר , לא שייכת לקהילה הדתית לאומית ולמרות זאת הייתי בין המתנגדים לתכנית. כמוני יש עוד רבים. לדעתי ההצלחה שלנו במאבק היתה למרות,ולא בגלל המעורבות של הרב פוירשטיין, שלדעתי שיחקה לידי נציגי הישיבה, שכמובן דברו על שנאת חרדים וניסו בצורה זאת להרוויח נקודות.
  אנו התנגדנו לישיבה בדיוק כשם שהתנגדנו קודם לפרויקט גרין פארק שהיה אמור לקום שם. וברוך השם הצלחנו עכשיו כשם שהצלחנו אז.
  אם הייתה אמורה לקום שם ישיבה ציונית באותו סדר גודל היינו מתנגדים באותה מידה.

  רחלי |
  הגב
 2. אהה, והספורטק מה? לא מפריע לתושבים? לא יגרום לחיכוכים?

  מיקי |
  הגב
 3. איש יקר הרב רפי אני מקיר אותו .אני מאמין לא שהתנגדות שלו היתה לא מרשעות .במוסד לחינוך מיוחד שבבעלות יש שם עשרות ילדים חרדים

  שולמי |
  הגב
 4. זה אותו 'רב' שמצהיר כל הזמן בתקשורת החילונית שהוא מחמיר במצוות שין אדם לחברו. כנראה החרדים לא נכללים ב'חברו'.

  דור200 |
  הגב
  • זרע מרעים מעניין באיזה מדור בגיהנם נידונים על ביטול תורה נצחי!!! כבר אמר רבי שמעון בר יוחאי שבאחרית הימים יהיו רבנים ערב רב תחזיקו חזק המשיח קרוב מאדדדדדדדד!

   מר ציפן |
   הגב