בעקבות ניסוי בטיל בליסטי: ארה"ב מתכננת סנקציות חדשות על איראן

את הניסוי, שמנוגד להסכם בין המדינות, ערכה איראן לפני מספר ימים. בכירים בטהרן במסר לאובמה: "כל הטלת סנקציות כלכליות על איראן תיחשב על ידי המנהיג העליון עלי חמינאי כהפרה של ההסכם, על כל המשתמע מכך"

משבר נקודתי או קריסתו של ההסכם? העיתון 'וול סטריט ג'ורנל' מדווח כי ממשל אובמה מתכונן להטיל סנקציות על איראן, לראשונה מאז נחתם הסכם הגרעין בין המדינה למעצמות המערב בקיץ השנה.

ע"פ הדיווח, האפשרות להטיל סנקציות נבחנת בעקבות ניסוי בטיל בליסטי שערכה איראן, טיל המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני, וזאת בניגוד להסכם.

עוד דווח כי משרד האוצר האמריקאי מכוון ללמעלה מעשרה חברות ויחידים, בעיקר מאיראן, אך גם מהונג קונג ואיחוד האמירויות, בשל מעורבותם בפיתוח הטיל הבליסטי והבאת הפרויקט לידי ניסוי.

באיראן לא מתכוונים לעבור על הטלת הסנקציות לסדר היום. בכירים בטהרן הזהירו פקידי ממשל אמריקאים בחודשים האחרונים כי "הטלת סנקציות כלכליות על איראן תיחשב על ידי המנהיג העליון עלי חמינאי כהפרה של ההסכם, על כל המשתמע מכך".

כזכור, בעת חתימת הסכם הגרעין בסוף הקיץ אמר אובמה כי יהיה זה "חוסר אחריות לסגת מההסכם. יחד עם זאת הבטיח נשיא ארה"ב כי "אם איראן תפר את ההסכם הסנקציות יוטלו מחדש ויהיו לכך השלכות".

אובמה הדגיש: "העסקה הזאת לא בנויה על אמון, אלא על בדיקה ואימות…בזכות העסקה הזאת פקחים יוכלו לעקוב אחרי איראן ולוודא שהיא לא תפר את התחייבויותיה. זה קבוע. גם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית הגיעה להסכמה שאיראן תחשוף את כוונותיה ותוכניותיה מהעבר בכל הקשור לנשק גרעיני".

ואילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתנגד בתקיפות להסכם אמר: "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר – זאת התוצאה. מהדיווחים הראשונים שמגיעים אפשר לקבוע כבר עכשיו שההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאירן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.