בעקבות נשירת ילדי הפלג: 50 אחוז ספרדים בכיתה

בעקבות נשירת ילדי הפלג הירושלמי האשכנזים מצטיירת מפה חדשה במוסדות. עסקנים טוענים: "במספר ת"תים יש כיתות עם 50 אחוז ספרדים". {נתון מדהים}

החלטתו של מרן הגר"ש אוירבך לאגד השנה את כל תלמידי הת"תים ובתי הספר המזוהים עם הפלג הירושלמי ולהעביר אותם למוסדות הפלג – מביאה לשינויים דמוגרפים נרחבים במוסדות החרדים.

מבדיקת 'קוקר' עם מספר מוסדות בירושלים, מודיעין עילית, ובני ברק מצטיירת מפה חדשה במוסדות המזוהים עם מרן הרב שטיינמן. עסקן חינוך בכיר אומר ל'קוקר' כי במספר ת"תים יוקרתיים נשרו מכל כיתה מספר דו ספרתי של ילדים מהאליטה הליטאית המזוהה עם הפלג – מה שמצמק את הכיתה ומותיר אותה עם מספר מועט של ילדים ליטאים. יתרה מכך, הנתון המעניין: אחוז הספרדים באותם כיתות הולך וגדל בשל נשירתם של ילדי הפלג הליטאים ובאף במספר כיתות מתקרב ל-50 אחוז.

"התמונה החדשה המתקבלת מהכיתות שמה קץ ל"אפלייה" שכן כעת יש כמעט תיקו במספר המכסות עבור המזרחיים", מסביר הגורם.

ולא כולם אוהבים את השינוי שנוצר בעקבות נשירת ילדי הפלג, הורים רבים במודיעין עילית עמם שוחחנו, לא אוהבים את המפה החדשה, ומביעים דאגה שבנם נשאר בת"ת "כמעט חצי ספרדי", דבר שבעבר היה החלום "הוורד" של בני עדות המזרח.

יש לציין, כי במוסדות הפלג הירושלמי לומדים בעיקר ליטאים, והספרדים שלומדים שם משתייכים למרביצי "המשתכנזים".

גורמים ליטאים הגיבו על הנתונים שהובאו בכתבה ואמרו, כי  יתכן כי במספר כיתות נוצר איזון כמו גם בת"תים של הרב אוירבך שם יש מספר לא מבוטל של ילדים מ'המרביצי'.

ההחלטה להעביר את ילדי הפלג התקבלה  בשל "ההתערבות בתכנים מצד משרד החינוך", כפי שמגדיר גורם בפלג הירושלמי.

במהלך החודשים האחרונים שב והתריע הגר"ש אוירבך על כך שמשרד החינוך החליט להתערב בתכנים הנלמדים בבבתי הספר והדגיש את החשיבות "בשמירה על פח השמן הטהור הנמסר מדור לדור".

מנתונים שהגיעו לידי 'קוקר' עולה כי בבני ברק גדל מספר התלמידים מ-240 ילדים ל-800 ילדים שילמדו בת"ת 'תפארת יעקב'  בעיר.

בבית הספר 'בית יעקב ע"ש שרה שנירר יחבשו את ספסלי בית הספר כ-570 בנות המשתייכות לפלג הירושלמי. בסמינר 'אוהל רחל' ילמדו כ- 350 תלמידות.

על פי גורמים בפלג הירושלמי, בירושלים נרשמה נטישה המונית, כאשר ילדים רבים עזבו את הת"תים שבהם למדו במשך שנים ועברו לת"ת החדש של הפלג הירושלמי, לת"ת החדש נרשמו כ- 610 ילדים, ואילו בבית הספר בירושלים ילמדו כ- 490 תלמידות.

בנוסף, הקימו בפלג הירושלמי ישיבה קטנה חדשה, 'אוהל תורה' בה ילמדו 64 בחורים.  בירושלים, הקימו עסקנים של הפלג הירושלמי ת"ת  בשכונת נווה יעקב. במודיעין עילית נרשמו קרוב ל-300 ילדים לת"ת דעת זקנים של הפלג הירושלמי.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ערימת אגדות, מתאים למי שלא יודע להסתכל על סטטיסטיקה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. החלום ה"ורוד"
  אם קצת היתה לך השכלה היית יודע שרוב גדולי הראשונים והאחרונים היו ספרדים
  במיוחד בעולם ההלכה, לכן קצת כבוד לתורה שאתה לומד שהגיעה בעיקר ממזרח
  לא מאשים אותך, ככה חונכת.

  יאיר |
  הגב