בעקבות תחקיר ההתעללות: ליצמן הורה: "נכניס מצלמות לבתי האבות"

בעקבות התחקיר המזעזע ששודר בחדשות 2 על בית האבות בחיפה, בו מתעללים בזקנים, בהוראת שר הבריאות יעקב ליצמן, פשט המשרד הערב (ראשון) על המקום.

המשטרה עצרה ארבעה מטפלים ואת האחות הראשית במקום, "מדובר באיבוד כל צלם אנוש ופגיעה נוראית בחסרי ישע".

בעקבות התחקיר  המזעזע ששודר בחדשות 2 על בית האבות בחיפה, בו מתעללים בזקנים,  בהוראת שר הבריאות יעקב ליצמן, פשט המשרד הערב (ראשון) על המקום.

המשטרה עצרה ארבעה מטפלים ואת האחות הראשית במקום, וכנראה יתבצעו מעצרים נוספים.

יש לציין כי לאחר התחקיר,יצאו אזרחים למחות מחוץ לבית האבות בחיפה. השר ליצמן ואנשי משרדו סיירו במקום וניסו להתרשם האם יש לסגור את המקום לאלתר או לא.

"אני המום ומזועזע מהתמונות ששודרו בתחקיר", אמר ליצמן. "מדובר באיבוד כל צלם אנוש ופגיעה נוראית בחסרי ישע. עלינו לפעול למנוע מקרים כאלה לאלתר. הנחיתי ליישם באופן מיידי צעדים להגברת הפיקוח על כלל המוסדות ובמקביל החלטתי לבחון התקנת מצלמות במוסדות הסיעוד בפיקוחנו, במטרה לעקוב באופן קבוע אחר הטיפול הניתן לשוהים בבתי האבות, ביניהם סיעודיים, גריאטריים, תשושים ועוד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתחקיר בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו קראנו בפרשת השבוע את פרשת יתרו. 'כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך', גם למען יאריכון ימיהם. במורשת שלנו, המורשת היהודית, אנחנו מכירים את האמירות הקובעות הנוספות: 'אל תשליכני לעת זקנה', 'והדרת פני זקן'. ולכן אני הזדעזעתי לראות את הדברים הללו, על התעללות בקשישים".

במקביל, המשטרה צפויה לבקש מבית המשפט את תיק חקירת המוות של הקשישה שנותקה מבלון החמצן לאחר שהאחות האחראית הורתה על כך, כפי שעלה מהתחקיר. במשטרה ינסו להבין האם הקשישה, שנפטרה מתה בגלל אותה הסיבה.
מה באמת קורה בבתי האבות? מתיעוד שמתפרסם הערב בחדשות 2 על הנעשה בבית אבות אחד בחיפה מתגלה הזוועה והאכזריות של חלק מאנשי הצוות.

בבית האבות "נאות כיפת הזהב"  מחליפים טיטולים ומכינים את הקשישים לארוחת הבוקר שתוגש בעוד חמש שעות, ואז הם מובלים בכסאות גלגלים שם הם ,מבלים" שעות רבות. "פשוט מורידים אותם מוקדם ואז הולכים לישון", מספר א', שעבד כמטפל סיעודי בבית האבות לחדשות 2. "כדי שיהיה לו זמן לישון הוא פשוט מתחיל את הטיפול מוקדם". ארבע שעות בכל לילה ישנים הקשישים בכיסא גלגלים, חלקם בחדר האוכל עצמו.

"זוועה מה שהולך שם, זה סרט אימה", אומר א'. הוא עובד כמטפל סיעודי במקום. "החלטתי לשבור שתיקה של אלפי מטפלים שלא מעזים להגיד מה קורה בתוך בית האבות", הוא מסביר. "נתקלתי בדברים שלא חלמתי עליהם בסיוטים שלי. לא יכולתי להמשיך, אי אפשר להמשיך".

א' הבין שללא ראיות לא יאמינו לו, ופנה למשרד חקירות. "הגיע אליי בחור שהוא מטפל בבית אבות, כולו סוער ועצבני", משחזר סעיד עיסא, בעל חברת "עורב חקירות". "אמרתי לו 'אם אתה באמת חושב שזה מה שמתרחש שם, אתן לך ציוד ראשוני של מצלמה סמויה ותתחיל לתעד'. פתאום אני מתחיל לראות שיש שם אלימות פיזית – וזה דבר שזיעזע אותי".

"יש סרטונים שלא יכולתי להמשיך לצפות בהם", מספר עיסא, והתמונות אכן קשות: ומדובר בשיטה. "לא ראיתי בעיניים, בכיתי", מספר א'. "זה אנשים שאני עובד איתם, לחיות לא עושים כאלה דברים. הלכתי וחיבקתי אותם למחרת".

חלק מהקשישים לא מסוגלים לדבר,  "אם אתה הולך מחר לעובדת הסוציאלית, מחרתיים אני בא בלילה", תועד אחד המטפלים מאיים על קשיש. "אלה דברים שהם בלתי נסלחים ובלתי ניתנים לקבלה בכל צורה שהיא", מבהירה ד"ר טובה בנד-וינטרשטיין מהחוג לגרנטולוגיה באוניברסיטת חיפה. "זה הפרצוף שלנו כחברה".

הסיפור המטריד שכבר נחקר במשטרה  הוא סיפורה של ח': קשישה שסירבה לאכול במשך שבועיים ומשפחתה ביקשה שלא לחבר לה זונדה. היא חוברה לחמצן ונוזלים – עד שהגיעה משמרת הלילה. "משום מה האחות האחראית החליטה לנתק אותה מהחמצן", מספרת נ', שעבדה שם. ומה עם הקשישה? היא הלכה לעולמה.

לפני שנה ערך משרד הבריאות ביקורת פתע בבית האבות. הוא קיבל ציונים נלהבים, 91 בתחום הרפואה, 95 באיכות הסביבה, 96 בטיפול הסיעודי.

 

מבית האבות "נאות כיפת הזהב" נמסר בתגובה לחדשות 2: "הממצאים שהוצגו בכתבה קשים ועגומים. עם קבלת המידע, הגשנו תלונה במשטרה כנגד העובדים המדוברים, וזימנו אותם לשימוע. הקמנו ועדת בדיקה פנימית ופנינו למשרד הבריאות שיערוך בדיקה עצמאית משלו. באישור משרד הבריאות נתחיל השבוע ברישות בית החולים במצלמות, כשבחדרים יותקנו מצלמות בכפוף לאישור המשפחות. מחר יזומנו כל עובד בית האבות לשיחה על חומרת העניין.

"אנו מביעים צער עמוק על הממצאים, עדכנו את המשפחות, ובכוונתנו לעבוד מולן בתיאום ובשקיפות מלאה, כדי שנוכל לתקן ולו חלק מהעוול שקרה. בית האבות בעל מוניטין רב שנים שמעניק טיפול מעולה לדיירים זהו מקרה חמור וחריג שאירע במחלקה אחת מתוך 12 מחלקות הפועלות במקום".

עורכות הדין תמי אולמן ודנה נוף המייצגות את אנדריי קיס, אחד המטפלים החשודים, מסרו בתגובה: "טרם צפינו בחומרים, אולם מרשנו אומר שאין זו דרכו להכות, ויטען שלא מדובר בו". יתר העובדים שמופיעים בכתבה בחרו שלא להגיב.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.