דרעי ידע על מעשיו של כהן; ליצמן יגיש תלונה?(וידאו)

אילנה דיין: "דרעי נחשף לקשר הבעייתי בין השניים וזה מה שעומד מאחורי פרישתו של כהן מש"ס. ליצמן שוקל הגשת תלונה נגד כהן" {סערת 'עובדה'}

תחקיר 'עובדה' מסתעף: לאחר שנחשף ביום חמישי האחרון כי הח"כ לשעבר של ש"ס פעל לקדם חקיקה בעבור כסף שהעביר לו מקורב עשיר, גוברות הקריאות מצד גורמים שונים התוהים על סגירת התיק נגדו – להעמידו לדין.

מי שהתבטא במפתיע בענין הוא ח"כ יעקב ליצמן ששמו שורבב לתחקיר לאחר שנטען כי הוא פעל בהוראת כהן כדי להקל על תנאי מעצרו של מקורבו. ליצמן, חשוב להדגיש, לא ידע כלל על מערכת היחסים בין השניים, ועתה הוא תובע את עלבונו.

ע"פ עדותה של מגישת התכנית, אילנה דיין, ליצמן סיפר לה כי הוא שוקל להתלונן במשטרה כנגד כהן.

לשאלת המגיש האם דרעי ידע מהקשר הבעייתי בין השנים, השיבה דיין באופן חד משמעי ב"כן". דיין גם רומזת שזו הסיבה לפרישתו השקטה של כהן מש"ס.

צפו בתוכנית של פאנל הפרשנים {דקה 15 בסרט} שבו אילנה דיין חושפת את כוונת שר הבריאות (באדיבות רשת)

בתוך כך, ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד), יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, תקיים ביום רביעי , דיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה בשיתוף עם לובי 99. הדיון יעסוק בסמכויות מבקר המדינה ביחס להצהרות הון וניגוד עניינים של נבחרי ציבור ובכירים בשירות הציבורי.

ח”כ אלהרר אמרה לקראת הדיון: “התחקיר מעלה ממצאים מדאיגים מאוד שמחייבים אותנו למצוא פתרון דחוף לתופעה המכוערת הזו בכנסת. זימנתי את הדיון הדחוף הזה כי אני סבורה שעל מבקר המדינה להתערב בהקדם וכי עלינו למצוא דרך כמחוקקים למנוע מקרים נוספים כאלו בעתיד. אסור לנו להקל ראש בכספי ציבור והצהרות הון של חברי הכנסת יכולות וצריכות להוות בסיס משמעותי למאבק בהתנהגויות מהסוג הזה. אני רואה במאבק בשחיתות הציבורית כערך עליון ורק מאבק נרחב בתופעה יביא לשינויים בשטח.”

כזכור, ביום חמישי האחרון פורסם ב'עובדה' כי איש עסקים טוען כי שיחד את ח"כ אמנון כהן מש"ס, בין היתר באמצעות סיוע בכסף מזומן – ומתן טובת הנאה במהלך שהותו במשלחת פרלמנטרית בבלרוס לפני 9 שנים. גורמים בש"ס טוענים כי כהן למעשה נסחט על-ידי מולקנדוב, וכי זה בחר להעליל עליו על רקע סירובו להיכנס עמו לשותפות עסקית.

על פי התחקיר שפורסם הערב, אמנון כהן ודניאל מולקנדוב הכירו ב-2003 במסגרת פעילותם המשותפת בקונגרס יהדות בוכרה. מערכת היחסים ביניהם התהדקה כאשר מולקנדוב התפרסם כברוקר מצליח בשוק ההון, וכהן שימש כחבר כנסת חרוץ מטעם סיעת ש"ס, שכיהן בין היתר כיו"א ועדת הכלכלה וכיו"ר הוועדה לביקורת המדינה.

מולקנדוב מספר בתוכנית "עובדה" לאילנה דיין ולרויטל חובל כיצד הפעיל את כהן כדי לקדם חוקים שייטיבו עם עסקיו, ובמקביל, לדבריו, העביר לידיו סכומי כסף נכבדים, שהגיעו לכדי מאות אלפי שקלים. לדבריו, לכהן היה מפתח לדירה של מולקנדוב בנס-ציונה. לטענת מולקנדוב, כשכהן רצה לקבל כספים, הוא שלח לו בפלאפון הודעת טקסט: "אפשר לבוא להשקות עציצים?"

(באדיבות רשת)

במארס 2005 נעצר מולקנדוב על-ידי חוקרי הרשות לניירות ערך בחשד כי קיבל לידיו עמלות גבוהות שלא כדין. חבר הכנסת דאז אמנון כהן ביקש מחבר הכנסת יעקב ליצמן, שכיהן באותה עת כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, לפנות ליו"ר רשות ניירות ערך דאז, משה טרי, כדי להקל בתנאי מעצרו של מולקנדוב. ליצמן, חשוב לציין, לא ידע דבר על מערכת היחסים הבעייתית בין השניים כשניסה לפעול למען מולקנדוב.

ח"כ כהן, מצידו, המשיך גם לאחר מכן לקדם את האינטרסים של מולקנדוב, וניסה, בין היתר, להעביר תיקון לחוק שהיה משפר את מצבו המשפטי של מולקנדוב במשפט הפלילי שלו. רשות ניירות ערך התנגדה להצעתו של כהן, והסעיפים הרלוונטיים לא עברו בסופו של דבר.

בסיום ההליך הפלילי נגדו, מולקנדוב הורשע בעבירות על חוקי ניירות ערך ונשלח ל-20 חודשי מאסר בפועל. רגע לפני גזר הדין כתב לו כהן מכתב המלצה שהוגש לבית משפט השלום בתל-אביב. כשריצה את מאסרו בכלא, הגיע כהן לבקרו.

מערכת היחסים בין חבר הכנסת המכהן לברוקר המורשע הגיעה לסיומה רק לפני כשנה, וזאת על רקע סכסוך כספי בין השניים. בשלהי 2014 שכר מולקנדוב את עורכי הדין אמנון יצחקניא ואילן סובל, שהעבירו לכהן מכתב ובו דרישה לשלם את "חובו", או שמולקנדוב ינקוט בהליכים המתאימים.

פנה לליצמן. כהן
פנה לליצמן. כהן

עורכי הדין יעקב וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר מסרו מטעמו של ח"כ כהן: "דניאל מולקנדוב הוא עבריין מורשע ואף ריצה עונש מאסר. מדובר באדם מניפולטיבי שאינו בוחל בדבר כדי להגשים את מטרותיו הפסולות. מר מולקנדוב ניסה לסחוט את מר כהן, וכשזה סירב להיסחט, העליל עליו מולקנדוב שורת עלילות-שווא, כשהוא מבקש לקבל לעצמו מעמד של עד מדינה.

"משטרת ישראל, בליוויה הצמוד של הפרקליטות, בחנה את כל טענותיו של מולקנדוב עד דק והחליטה כי יש לסגור את התיק אף מבלי לזמן את מר כהן לחקירה, והדברים מדברים בעדם. כאשר הבין מולקנדוב כי משטרת וישראל אינה נותנת כל אמון בגרסתו המופרכת על פניה, החליט לנסות את מזלו ולפרסם את הדברים באמצעות כלי התקשורת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.