בערב החג: רבנים ואישי ציבור עלו לנחם את אייכלר

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מברק מיוחד ומרגש לבית האבלים. הנשיא רובי ריבלין התקשר לח"כ אייכלר והביע תנחומים

בערב ראש השנה הלכה לעולמה האשה הצדקנית מרת אדל רבקה אייכלר ע"ה, אלמנת הרה"ח רבי מנשה אייכלר ז"ל מזקני חסידי בעלזא שזכה לשמש אצל כ"ק מרן מהר"א מבעלזא זיע"א ושימש כמנהל קבר הרשב"י במירון למעלה מיובל שנים.

המנוחה ע"ה נולדה בירושלים בשנת תרצ"ה לאביה הרב החסיד רבי דוד לוי ז"ל, מתלמידיו הראשונים של בעל השומר אמונים זצוק"ל רבי דוד היה דבוק לצדיקים באמונה תמה ואת הדרך הזו ספגה המנוחה בבית אביה, והנחילה לדורות הבאים אחריה ולכל בני משפחתה.

בהגיעה לפרקה נישאה להרב החסיד ר' מנשה אייכלר, שזכה לשמש אצל כ"ק מרן מהר"א אהרן מבעלזא זיע"א והיה דבוק אליו כל השנים. הם חינכו את צאצאיהם להתדבק בכ"ק מרן האדמו"ר מבעלזא שליט"א ובמשך קרוב ליובל שנים נהגה המנוחה בעצמה ללכת מרחק רב מביתה בסנהדריה עד לישיבת בעלזא באגריפס ואחר כך לבית המדרש בקרית בעלזא, על מנת להשתתף בתפילות הימים נוראים בבעלזא ולא ויתרה אפילו על תפילת הושענא רבה.

לשם דבר היתה מסירותה לזולת ונהגה במידת הכנסת אורחים בעמדה לימין בעלה הרב מנשה אייכלר ז"ל. הם נהגו לערוך בשיגרה של מצוה חלוקת סעודות שבת או סעודות בר מצוה או ברית ללא תמורה, לגלמודים, ליתומים לשכנים נצרכים ולבעלי תשובה, בהתנדבות ובטוב לב. מאז ילדותה ועד זקנה ושיבה, היתה בעלת מידות טובות ומקבלת כל מאורעות החיים בשמחה ובעין טובה. בילדותה חזרה פעם הביתה ביום קר וגשום, ללא המעיל שלה. לשאלת הוריה השיבה בטבעיות כי ראתה אחת הילדות בכיתה, מבית עני מרוד שיצאה מבית הספר רועדת בקור הנורא, היא הסירה את המעיל והלבישה את הילדה המסכנה. כך נהגה כל חייה.
באותה מידה שהתמסרה לעזור לזולת, היתה מסירותה לבני משפחתה ולילדיה הקטנים והגדולים, הנכדים והנינים ובני הנינים. היא היתה לא רק אם מסורה אלא גם ניהלה את חנות הרהיטים של בעלה, הרה"ח רבי מנשה אייכלר שהיה עסוק בצרכי ציבור באמונה בירושלים ובמירון. הוא נאבק בגזירות ניתוחי המתים ושמירת כבוד קברי קדמונים וכיהן כמנהל במירון רבות בשנים והיא גידלה את הילדים בבית, בשמחה ובלי טרוניה.

כבר לפני למעלה מחמישים שנה, כשהשיירות לא היו מצויות בל"ג בעומר למירון, היה רבי מנשה מראשוני הפעילים עבור באי ההילולא ובשאר ימות השנה. הוא היה איש מירון בכל רמ"ח אבריו, עד שהתמנה למנהל קבר הרשב"י ועד בכלל. בכל השנים הללו, עמדה הגב' אייכלר ע"ה, לימין בעלה הדגול וסייעה לו בכל עוז בפעילותיו הברוכות, הן במירון והן בירושלים. היא ניהלה את החנות בדאגה לשביעות רצון הקונים ולא רק לפרנסה. כל מכריה והקונים העידו על נאמנותה ויושרה.

ביתה ברחוב שאול המלך בירושלים, היה בית ועד לחכמים ולנזקקים. זכתה והותירה אחריה דור ישרים מבורך, בנים, בנות, נכדים נינים ובני נינים. בהם בנה בכורה חה"כ הרב ישראל אייכלר, הרה"ח ר' מאיר, ר' יעקב משה, ר' מרדכי, ר' שמעון יוסף, וחתניה הר"ר ישראל פולק, ר' ישראל אלבום, ר' צבי הויכהייזר, ר' אהרן פריד ור' מאיר הולצמן.

מאז פטירת בעלה לפני כשנתיים, חלתה ולאחרונה אושפזה בבית החולים. בערב ראש השנה תשע"ט, השיבה את נשמתה המזוככת ליוצרה, כשסביב מיטתה נמצאים בני המשפחה. דקות ספורות לפני פטירתה, זכתה ונינה, נכד בנה הר"ר ר' יעקב אייכלר, הוכנס בבריתו של אאע"ה, בהיכל ביהמ"ד הגדול בקרית בעלזא.

הלוויתה יצאה מבית הלוויות סנהדריה שם הספידוה דודה הגאון רבי אלימלך מלר שליט"א ובניה החשובים. משם עברה דרך ביהמ"ד הגדול בקריה, לעבר חלקת קהל מחזיקי הדת בהר המנוחות .בניה ישבו שבעה עד כניסת החג והמונים נהרו אל הבית כדי להספיק ולנחם את בניה החשובים. בין המנחמים: בן כ"ק האדמור מסקווירא שהגיע בשליחות אביו, הרב הראשי הגאון רבי דוד לאו , הראשל"צ רבי יצחק יוסף, רבה של ירושלים הגרש"מ עמאר, רבי בן ציון שטנגר בשם הרבי מויז'ניץ, השר ישראל כץ, יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, השר אריה דרעי, סגן השר איציק כהן, סגן השר יעקב ליצמן, סגן השר מאיר פרוש, ח"כ משה גפני, ח"כ אורי מקלב, מנכ"ל איחוד הצלה משה טייטלבוים ומנהל קשרי מימשל שבי רפפורט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מברק מיוחד ומרגש לבית האבלים. הנשיא רובי ריבלין התקשר לח"כ אייכלר והביע תנחומים.

תהא נשמתה צרורה בצרור החיים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.