"הסרטון מגמתי, האשמות האב שקריות"(וידאו)

איש זק"א העסקן בערל'ה יעקובוביץ מתייחס לסערת הגופה והקרטון, ומכחיש את טענות האב

איש זק"א בערלה יעקובוביץ מגיב לראשונה בדף הפייסבוק על הסרטון שמעורר סערה עם הקרטון שבתוכו היה התינוק הנפל בן ה-8 חודשים: "בתור אחד שהיה מעורב בסיפור ועד לכך שהאב נתן הסכמתו לתנאי. סביר להניח שמרביתכם נתקלו במהלך היממה האחרונה בסרטון מעורר זעם, בו נראית לכאורה התנהגות קשוחה ומזלזלת של חברא קדישא באב שכול איבד את בנו התינוק.

כמה שסרטון יכול לעוות דברים. מבלי להיכנס לפרטים האישיים המורכבים בפרשה – שהייתי מעורב בה בעצמי, אגיד כך:

החברא קדישא פנו לאב והציעו לו לטפל בכל הנדרש לקבורת הילד ללא כל תשלום, אלא שהם הסבירו כי יש תנאי הלכתי שהם מקפידים עליו. ואף ציינו כי הוא יכול לפנות לחברות אחרות שאינן מקפידות.

בנוסף, האב מאשים ש"שמו אותו בקרטון כמו חתול". האמת היא שכך האב קיבל את התינוק מבית החולים, בלי שום קשר לחברא קדישא.

לסיום, בפעם הבאה, מבקש בערלה: "כשאתם רואים סרטון ויראלי וממהרים להאשים. תזכרו תמיד שיש שני צדדים למטבע, וכדאי לברר גם מה החלק שלא צולם".

גם מיכאל גוטווין רכז המחלקה המשפטית בזק״א התייחס לסערה: "החברה קדישא פעלה נכון. כל בית חולים שנולד ילד פג הם דואגים לקבורתו. יש 13 קברנים בח״ק שעובדים עם בתי החולים. זה סתם סערה בכוס מים וניסיון לעורר פרובוקציה תקשורתית".

ממשרד הדתות נמסר בתגובה ל'קוקר' כי "הסיפור הוא על נפל בן 8 חודשים. הנוהל הוא שבית החולים מטפל בקבורה מול גוף שזכה במכרז בנדון שכזה (פרלשטיין מרחובות). האבא הצליח בלחץ לקבל את הנפל מבית החולים והביא אותו לסנהדריה. שם הסבירו לו שאין להם קבורת נפלים כבר מספר שנים. ואין באפשרותם לבצע את הקבורה.

הם הציעו לו לעזור לו להחזיר את הנפל לבית החולים , מה שהאבא לא יכול לעשות אחרי שהוציא אותו. ואכן האבא השאיר אצלם את הנפל. בסופו של דבר האבא בא היום בצהריים ולקח את הנפל. דיברו עם האבא כבר אתמול בלילה והוסבר לו מה שצריך להסביר.

להוי ידוע שהח"ק במשך שעה וחצי ניסו להסביר לאבא בכל דרך אפשרית את הנוהל. היו מאוד סבלניים אליו. הבינו את צערו של האבא. אבל הוא החליט לפעול איך שפעל".

אבישג אחותו של בורנשטיין, אמרה לחדשות 2 Online. "הייתה דרך אחרת לקחת את העובר, היה צריך לעשות את זה בצורה הכי מכובדת. לא מתנהגים בצורה הזו".

"ההתייחסות לכבוד המת הייתה בצורה הכי מחפירה שיש", היא הוסיפה. "לעומתם, זק"א סייעו לנו מאוד והצליחו לארגן את ההלוויה מחר".

מקהילת ירושלים של החברה קדישא נמסר: "בירושלים פועלות 13 חברות קדישא. חברה קדישא קהילת ירושלים איננה מאושרת לפי התקנות החדשות של המשרד לשירותי דת לטפל בקבורת עוברים ולכן לא יכלו העובדים לקבור את העובר. המשפחה הופנתה למי שמטפל בקבורת עוברים אך סירבה".‎

יצוין עוד כי על פי הנחיות משרד הבריאות, קבורת נפל תעשה ללא נוכחות משפחה. "במקרה זה יובא לידיעת המשפחה כי הקבורה תתבצע ע"י בית החולים מול החברה קדישא. להורי הנפלים תינתן האפשרות לדעת על מתחם הקבורה בלבד".

תיעוד נוסף שצילם האב
[vimeo 130801131 w=500 h=900]

תחילת הפרשה כשהאב, יוסף בורנשטיין סיפר כי פנה לחברה קדישא, וביקש לקבור את בנו, אלא שבחברה קדישא סירבו, והעבירו את התינוק לארגז קרטון וביקשו לקבור אותו במקום מוסתר כפי שנהוג על פי מנהג ירושלים.

כיום לפי ההלכה, נהגו שלא לקבור תינוק שנולד טרם זמנו, וכך עשו בחברה קדישא. "קיבלתי את הילד בתוך קרטון כמו חתול שמת, החברה קדישא התנהגו בצורה לא הוגנת". הוא אומר.

על פי החוק, האב צודק, אך החברא קדישא על פי מנהג ירושלים, אינה מיידעת את ההורים על מקום הקבורה. וכך לקח האב את גופת בנו, והגופה שהתה אצלו במשך חמשה ימים,

בשלב הזה התערב יו"ר זק"א יהודה משי זהב, שהגיע לפשרה, והגופה הועברה לזק"א שדאגו לקבורה, "לקחנו את הגופה, ופתרנו את את העניין על הצד הטוב ביותר", מספר יו"ר זק"א יהודה משי זהב לקוקר: "על פי המנהג לא צריך לנהוג מנהגי אבילות, רוב החברה קדישא נוהגים כך, אך בשל תקנת משרד המשפטים הסיפור השתנה".

בחברא קדישא מדגישים כי נהגו במקרה זה על פי מנהג ירושלים.

בסרטון שהופץ נראה האב מתעמת עם איש חברה קדישא בירושלים ג, פנינו אליו לצורך קבלת תגובה אך הוא מסר כי "אין תגובה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.