בפעם הרביעית מתחילת השנה התגלו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס

בבדיקות שגרתיות שקיים האגף למזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם משרד הבריאות, אותרו בשבועיים האחרונים, בפעם הרביעית השנה, יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס – הפעם באזור השומרון, ביישוב תפוח.

מיד עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה עדכן בממצאים את המועצה האזורית שומרון, איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון ואת יחידת ההדברה של המינהל האזרחי, ודרש מהם להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים בשומרון בכלל ובאזור תפוח בפרט.

במשרד להגנת הסביבה מציינים, כי בשל הקיץ הלוהט והישארות מקווי מים בשטחים הפתוחים, נוצרים תנאים אידיאליים לגידול יתושים. על-מנת למנוע תחלואה גבוהה בקדחת מערב הנילוס ומטרדי יתושים, על כל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ, להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על-ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן. מאז תחילת השנה התגלו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס בישובים עידן, יודפת, בית אריה וכעת בתפוח.

אלון זס"ק סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, מציין כי לצד פעולת הרשויות המקומיות, גם הציבור יכול לפעול להפחתת כמות היתושים באמצעים פשוטים, בהם: ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים, לצד הודעה לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. בנוסף, מומלץ להתגונן מעקיצות יתושים על-ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים – בכל עת שנמצאים באזור נגוע ביתושים.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על-ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים שבהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. אצל חלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מכיוון שלא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

בישראל מופעל מערך בין-משרדי לאיתור נגיף קדחת מערב הנילוס על-ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על-ידי המשרד להגנת הסביבה; זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעים במעבדות משרד הבריאות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.