בפעם השלישית: עקרב צהוב עקץ פעוט

עקרב צהוב עקץ הבוקר בן לפזורה הבדואית בנגב. אתמול, בבוקר ובלילה, נעקצו 2 פעוטות בידי עקרבים צהובים בנגב, והם פונו לבית-החולים 'סורוקה' בבאר-שבע במצב קשה

בפעם השלישית ביממה האחרונה – עקרב צהוב עקץ הבוקר בן לפזורה הבדואית בנגב. אתמול, בבוקר ובלילה, נעקצו 2 פעוטות בידי עקרבים צהובים בנגב, והם פונו לבית-החולים 'סורוקה' בבאר-שבע במצב קשה.

במהלך השבוע האחרון פונו לסורוקה 7 פעוטות וילדים על רקע עקיצת עקרב. מתוכם 1 אושפז במצב קשה, לאחר טיפול מצבו השתפר והוא שוחרר לביתו.
נכון לעכשיו מאושפזים ביחידה לט. נמרץ ילדים בביה"ח 4 ילדים: 2 תינוקות בגיל שנה ו 2 ילדים בני חמש. 3 במצב קל ואחד במצב בינוני.

ממד"א נמסר כי "הבוקר בשעה 07:25 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על ילד שנעקץ ככל-הנראה בידי עקרב צהוב והובא לתחנת מד"א בערד. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבית-החולים 'סורוקה' ילד כבן 5 במצב בינוני".

אמש דווח כי פעוטה בת שנתיים, בת לפזורה הבדואית בנגב, הובאה ברכב לחבירה עם צוותי מד"א בכביש 40 סמוך לצומת רמת בקע. היא פונתה לבית-החולים 'סורוקה' בבאר-שבע.

ואתמול לפני הצהריים בשעה 11:51 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על פעוטה בת שנה שנעקצה על ידי עקרב צהוב והובאה לתחנת מד"א בערד ומשם פונתה ל'סורוקה'.

חובש בכיר במד"א ישראל כץ ופראמדיק מד"א עמירם מועלם סיפרו: "היינו בתחנה ולפתע הגיע רכב לכניסה של התחנה. בזרועות האימא הייתה פעוטה כבת שנה, בהכרה, באי שקט עם סימני עקיצה של ככל-הנראה מעקרב צהוב. הענקנו לה טיפול רפואי ראשוני, העלנו אותה לניידת טיפול נמרץ ותוך כדי הפינוי לבית החולים המשכנו להעניק טיפול רפואי מתקדם כשהיא מעורפלת הכרה ומצבה מוגדר קשה אך יציב".

אם גם אתם חלילה נעקצם בידי עקרב צהוב – ליקטנו עבורכם טיפים מאתר 'המרכז הרפואי הדסה': "ארס העקרבים משפיע על מערכת העצבים ועל מערכת הלב וכלי הדם", נכתב. "העקיצה מכאיבה מאוד וכאשר כמות הארס המוזרקת משמעותית, בתוך זמן קצר מאוד יחוש הנעקץ את השפעתו על מערכת הגוף. התגובה להתפשטות הארס עלולה להיות אי-שקט, התכווצות שרירים, הפרשת רוק מרובה, דמעות וזיעה, התגברות קצב הלב וכן התפתחות הפרעה בתפקוד הלב עד אי-ספיקת לב קשה. נוסף על הרגעת הנפגע, קיבוע האיבר הנעקץ ופינוי מהיר ככל האפשר לבית החולים – אפשר לקרר את מקום העקיצה בשקית עם מי קרח. הקירור מקל את הכאב ומאט את קצב פיזור הארס. מחלקה לרפואה דחופה יטופל הנפגע בטיפול תרופתי תומך לפי מצבו, ובמקרים של עקיצה קשה יטופל גם בנסיוב מפני ארס העקרב. כיוון שתופעות הארס מאחרות לעתים להסתמן, מקובל להשגיח על חולים שקיים חשש שנעקצו על ידי עקרב שש עד שמונה שעות.

כמו בנחשים, הרפואה הטובה ביותר היא לנקוט אמצעים למניעת עקיצה.

ככלל, הטיפול הטוב ביותר במקרי פגעי בעלי חיים ארסיים הוא מניעה: יש לפנות מהסביבה הקרובה מקומות מסתור אפשריים כגון סבכי קוצים, ערמות קרשים וגלי אבנים; להימנע מהושטת ידיים למקומות שעלולים להסתתר בהם בעלי חיים ארסיים, ואם צריך להזיז קרשים מערמה או אבנים בשדה – יש להיעזר במוט; בעת שהייה בשדה בטיול או במחנה, יש להקפיד על ניעור האוהל ושקי השינה לפני השינה .בוקר, יש לנער היטב את הבגדים והנעליים לפני לבישתם".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.