פתרון מוחלט למנהרות – בתוך שנתיים

האמצעים הטגנולוגיים שהובילו לגילוי מנהרת חמאס בשטח ישראל הם רק חלק מהמענה הכולל שגיבשו בצה"ל לאיום התת-קרקעי {בצה"ל מעריכים}

יממה לאחר שהותר לפרסוםדבר גילוי המנהרה ההתקפית של חמאס בשטח ישראל, פוצצו כוחות צה"ל אמש את המנהרה. ערוץ 2 פרסם תיעוד בלעדי של רגע הפיצוץ. צפו


(באדיבות רשת)

בתוך כך, גורמי ביטחון טוענים כי האמצעים הטכנולוגיים שהובילו לגילוי המנהרה הם רק חלק מהתכנית הכוללת שגיבשו בצה"ל למלחמה באיום שמתחת לפני הקרקע

גורם בכיר העוסק בנושא אמר אמש לכתבים הצבאיים כי להערכת הצבא, מענה מוחלט לאיום יושג בתוך כשנתיים.

לטענת הגורם, מדובר במנגנון המכיל מכשולים ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים, הכוללים מרכיבים הנדסיים וטכנולוגיים, במקביל לחומות וגדרות.

כזכור, מיד לאחר גילוי המנהרה נטען כי האופן בו היא התגלתה מהווה מכה אנושה לנשק יום הדין של חמאס. הפרשן הצבאי של אתר YNET, רון בן-ישי, השווה בין פריצת הדרך של המערכת הזאת לפריצת הדרך של מערכת כיפת ברזל. "המערכות שפותחו בהזמנת מערכת הביטחון על ידי כמה קבוצות של מדענים, מהנדסים וטכנאים, טרם הגיעו לבשלות מלאה. איום המנהרות עדיין קיים. רמת ההגנה לא דומה עדיין לזו שנותנת מערכת 'כיפת ברזל' מפני רקטות, אולם אפשר להשוות את ההישג לפעם הראשונה שבה כיפת ברזל הוכיחה בניסויים שהיא מסוגלת לעשות מה שמצפים ממנה ובאחוזי הצלחה גבוהים", כתב בן-ישי בטור מיוחד שהוא פרסם בנושא.

בוידאו: איתור והריסת המנהרה ע"י צה"ל
https://vimeo.com/163223073

בן ישי הוסיף: "אנחנו עוד לא שם, אבל די קרוב, וצריך רק לקוות שמי שהביא לפריצת הדרך יכפיל את מאמציו ושהמדינה תיתן לו את כל הכספים והתנאים הדרושים לפיתוח טכנולוגי מואץ ויישומו במתקנים, באמצעים ובמודיעין בשטח. אם כך יקרה, תתפנה מערכת הביטחון לטיפול בבעיה חמורה נוספת: ירי הפצמ"רים מרצועת עזה ומלבנון לעבר היישובים סמוכי הגבול. זה היעד הבא. יירוט הפצמ"רים לא פחות חשוב – לדעתי יותר חשוב – מיירוט מוצלח של המנהרות".

יצוין, כי עוד טרם הפרסום על חשיפת המנהרה הבוקר קרסו במהלך החורף 10 מנהרות של חמאס מה שגרם לתבהלה של ממש בקרב פעילי הארגון.

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי בעקבות האירועים האחרונים מסרבים הפעילים לחפור מנהרות חדשות, בעוד אחרים חוששים להיכנס גם לאלו הישנות. למרות זאת, מעריכים מקורות בעזה כי חמאס מצליח להמשיך בחפירות – לא ברור האם ע"י כפייה של פעילים.

במקביל, רשת אל ג'זירה ציטטה גורמי מודיעין אמריקאים שטענו כי מהנדסים ישראלים ואמריקנים פועלים יחד בפרויקט חשאי ומכנים אותו 'כיפת הברזל התת קרקעית'.

ע"פ הדיווח, הפרויקט המשותף לארה"ב ולישראל מסתמך על פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים של חברות ישראליות והוא זה שעומד מאחורי קריסת המנהרות.

גורמים המעורים בפרויקט טענו כי רשת המנהרות התת קרקעית שחופרת ישראל סמוך לגדר המערכת רושתה בחיישנים מתקדמים הקולטים גלים סייסמיים מתחת לפני הקרקע ומאתרים בדיוק רב את מיקום המנהרות שחופרים פעילי חמאס.

הדיווח מגובה בציטוטים של בכירים ישראלים – בהם ח"כ עומר בר לב – שרמז כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות. בנוסף, הממצאים מתיישבים עם דבריו של ראש ממשלת חמאס ברצועה שטען כי חיישנים ואמצעי ריגול ישראלים אותרו בקרקע הרצועה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.