חגיגות והפגנות: טראמפ הושבע לנשיא ארה"ב

בליל שבת הושבע דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית בגבעת הקפיטול. במהלך הטקס, הושבע גם סגנו של טראמפ מייק פנס.

טראמפ לא היסס לתקוף את אובמה ונשא נאום תקיף – צפו בהשבעה.

בליל שבת הושבע  דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית בגבעת הקפיטול. במהלך הטקס, הושבע גם סגנו של טראמפ מייק פנס.

טראמפ לא היסס לתקוף את אובמה ונשא נאום תקיף: "היום אנחנו לא רק מעבירים שלטון מממשל אחד לאחר, או ממפלגה אחת לבאה אחריה, אלא מעבירים כוח מוושינגטון הבירה ונותנים אותו חזרה לכם, האנשים", אמר טראמפ.

"במשך זמן רב מדי קבוצה קטנה מדי בבירה שלנו קצרה את תוצרי השלטון בעוד שהאנשים שילמו את המחיר. וושינגטון פרחה, אך האנשים לא חלקו בעושר שלה. פוליטיקאים פרחו, אבל העבודות עזבו והמפעלים נסגרו".המסורתיים שנערכו לכבודו.

בנשף ההשבעה המסורתי הראשון הגיע טראמפ מלווה בבני משפחתו,  "ידענו שננצח – וניצחנו", אמר. "אנשים שלא היו נחמדים אליי בעבר אמרו לי שעשינו משהו גדול היום. אני רוצה להודות לכל התומכים שלנו, אתם תהיו כל כך מאושרים בשבועות הקרובים". טראמפ סיים, עם סיסמת הקמפיין שלו: "להפוך את אמריקה לגדולה שוב". בסיום דבריו עלו בני משפחתו וסגן הנשיא ורעייתו אל הבמה והחלו לרקוד את הריקוד הנשיאותי הראשון לצלילי השיר "I did it my way".

במהלך הטקס, טראמפ  חתם על הצו הנשיאותי הראשון שלו שמורה להקל על רפורמת הבריאות של קודמו "אובמה-קר" – צעד שאמור לסלול את הדרך לביטול הרפורמה

הרב מרווין הייר, ממנהיגי היהדות האורתודוקסית באמריקה הוזמן להקריא קטע תפילה בהשבעתו של הנשיא ה-45 של ארצות הברית, דונלד טראמפ.

הרב הייר הקריא קטעים מספר תהילים , בין היתר  קרא את "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני".

"אנחנו מוציאים היום צו חדש שיושמע בכל עיר", המשיך טראמפ. "בכל בירה זרה ובכל מסדרון של כוח: מיום זה ואילך חזון חדש ינהיג את המדינה שלנו. מיום זה זה הולך להיות רק 'אמריקה תחילה'. אמריקה תתחיל לנצח שוב, כפי שמעולם לא ניצחה. נחזיר את העבודות. נחזיר את הגבולות. נחזיר את העושר. נחזיר את החלומות שלנו".

"אנחנו נמלא שני כללים פשוטים: לקנות אמריקני ולשכור אמריקני", הוסיף. "אנחנו נחפש חברות עם אומות העולם, אולם תוך הבנה שזכותה של כל מדינה לשים את האינטרסים שלה לפני השאר. אנחנו נחזק בריתות ישנות וניצור חדשות, ונאחד את העולם התרבתי נגד האסלאם הרדיקלי – אותו נשמיד לחלוטין מעל פני האדמה".

במהלך היום עשרות מפגינים – רובם רעולי פנים – התעמתו עם שוטרים וחלקם גם גרמו נזק לרכוש, גם לאחר טקס ההשבעה. ברשת CNN דווח כי מספר העצורים בהפגנות הגיע ל-95 בני אדם. המשטרה השתמשה בגז מדמיע בחלק מהמקרים. לא דווח על נפגעים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.