בקרוב: אפליקציה שתאפשר לסמס בשבת "על פי ההלכה"

הזוי: אפליקציה חדשה שתושק בקרוב בארצות הברית מנסה לאפשר שליחת מסרונים בשבת "בלי לעבור על שום איסור הלכתי". מה עמדת הרבנים בנושא?

חברה בארצות הברית מפתחת בימים אלו על פיתוח ייחודי שיאפשר משלוח מסרונים בשבת קודש "ללא שום בעיה הלכתית" כלשון המפתחים, כך מפרסם העיתון הדת"ל 'מוצ"ש'.

מנהל השיווק של "אפליקציית השבת", יוסי גולדשטיין, הסביר לכתב העיתון: "המכשיר ידאג לכך שהבטרייה תעבוד בקצב אחיד ומוגבר יחסית במשך כל השבת. בנוסף, האפליקציה תכריח את המסך להישאר דלוק כדי למנוע איסור דרבנן של הדלקה וכיבוי".

ומה באשר לבעיה בעצם הכתיבה בשבת?
"יש שתי אפשרויות לפתרון הבעיה: כתיבה ב'דיליי', שתגרום לעיכוב קל בכתיבת האותיות וכך ייחשב הדבר כ'גרמא', או שכל מידע שייכתב דרך האפליקציה יימחק מדי שעה, וכך לא יהיה מדובר בכתיבה קבועה", אומר גולדשטיין.

באשר לצלילי ההתראה מבטיח גולדשטיין:
"השימוש באפליקציה ינטרל את הצלילים. המשתמש יחליט אם הוא מעוניין בהתראות של רטט או רק בסימון על המסך".

גולדשטיין גם מציג "פתרון" להיחלשות הסוללה:
"נכון, ולכן האפליקציה תפעל כמו בשעון שבת. אפשרות ההטענה תידלק ותיכבה בכל כמה דקות. ברגע שהתוכנה תהיה מכובה, חיבור הטלפון לחשמל לא יגרום כל השפעה".

הרבנים בארץ ובחו"ל מתנגדים בתוקף לפיתוח וטוענים שהדבר נוגד בצורה חמורה את ההלכה. גולדשטיין לא מתרגש ומסביר שהדבר אינו מיועד לשומרי מצוות מן השורה:

"ברור שבמגזר החרדי לא יאמצו אותה, אבל בקרב ציבור האורתודוקסיה המודרנית בארצות הברית אחוז ניכר משתמש בטלפון בכל מקרה, כך שמצאנו להם פתרון".

לדבריו, הרבנים התומכים בפיתוח הם "בעיקר רבנים מהזרם המודרן–אורתודוקס, הפתוח יותר. החלטנו לא לפרסם את השמות כדי שלא יתקפו אותם, עד שהמוצר יהיה סופי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.