בקרוב אתר עיתון "הארץ" יתחיל לגבות כסף למי שירצה לראות את תכניו ברשת • כמה זה יעלה ל'אנשים החושבים'?

יוזמה זאת של גביית כספים מהגולשים ברשת עבור תוכן חדשותי אינה חדשה, כבר עושים זאת עיתונים בינלאומיים מובילים כמו "ניו יורק טיימס", "בוסטון גלוב", "וול סטריט ג'ורנל", "פייננשל טיימס", "דיילי טלגרף" ו"אקונומיסט" ומציעים לגולשים מנויים דיגיטליים.

בחודש שעבר דיווח "ניו יורק טיימס" על 640 אלף מנויים בפלטפורמות הדיגיטליות. ועתה אתר עיתון "הארץ" גם החליט ללכת אחריהם, לצאת ביוזמה זו ומשבוע הבא כל מי שירצה לראות את תכני האתר יאלץ לשלם דמי מנוי חודשיים של 40 שקלים בחודש.

עמוס שוקן מו"ל "הארץ" כותב במכתב לגולשי האתר: "ההיגיון של הצעד הזה פשוט: הפקה של תוכן איכותי עולה לא מעט, והיא יכולה להיעשות לאורך זמן רק אם יש לה תמורה כלכלית. "הארץ" מעסיק מאות עיתונאים ועורכים והם אלה שיוצרים את התוכן האיכותי שלנו שזוכה למוניטין בישראל ובעולם. מנויי העיתון המודפס משלמים דמי מנוי, שהם מקור חיוני לכיסוי עלויות העבודה העיתונאית והעיתון. אבל הרגלי הקריאה משתנים והצמיחה בקרב הקוראים מתחוללת בעיקר בזירות הדיגיטליות. מכאן עולה הצורך לשתף גם את הקורא הדיגיטלי בכיסוי העלויות.

אצל קוראים מסוימים קריאת "הארץ" באמצעים הדיגיטליים החליפה את קריאת העיתון המודפס, אצל אחרים היא מתווספת לקריאת המהדורה המודפסת, ונוסף קהל קוראים חדש ונאמן שקורא רק בדיגיטל. הפקת "הארץ" במופעיו הדיגיטליים כרוכה אף היא בעלויות טכנולוגיות ובפיתוח תכנים ייחודיים. כמו עיתונים רבים בעולם, גם "הארץ" הופך מעיתון שמודפס פעם אחת ביום, לכזה שמתעדכן במשך כל שעות היום והלילה.
לדבריו, אתר "הארץ" ימשיך להיות פתוח בחלקו לכל הגולשים, ומי שיירשמו לאתר יהיו זכאים לקרוא עשר כתבות או מאמרים בחינם בכל חודש קלנדרי. לקריאת יותר מעשר כתבות או מאמרים צריך יהיה לעשות מנוי בתשלום. מנויים יומיים על העיתון המודפס יהיו זכאים לגישה חופשית לכל תכני האתר, ומנויי המהדורה המודפסת של יום ששי בלבד יהיו זכאים למנוי דיגיטלי ב-50% הנחה"

שוקן מסיים, "המחיר שקבענו למנוי הדיגיטלי אינו גבוה, 39.90 ₪ בחודש או 399 ₪ בשנה. בחודש הראשון נציע גם מבצע מיוחד למצטרפים הראשונים – בפחות משקל אחד ליום למנוי שנתי. בנוסף לתכנים הייחודיים של "הארץ" באתר ובסמרטפונים, יקבלו המנויים הדיגיטליים גם מהדורה שבועית אינטראקטיבית של מוסף "הארץ" לאייפד".

גולשים שגלשו ב"הארץ" אומרים כי "כמעט בטוח שמהלך זה לא יתפוס כאן בישראל מדינה עם ששה מיליון בסך הכל, ועוד גם רוצים לגבות על תכנים זה גם לא מוסרי, וזה לא יצליח להם, יש מספיק מקומות היכן לצרוך תוכן איכותי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.