בקרוב: דאע"ש על גבול הדרום

בצה"ל התגבשה ההבנה כי דאע"ש בסיני הוא הגורם שיש מצדו סיכונים גבוהים ביותר לפעולה נגד ישראל, אם כי יכולותיו מוגבלות. ארגון דאע"ש בסיני מונה כ-1,000 איש, נהנה מתקציבים וציוד שמגיעים אליו המערך הכספי של הארגון. {בישראל חוששים}

בהערכות שערכו  גורמים בצה"ל הם פרסמו על הסכנות במהלך 2016, התרחיש בעל הסיכון הגבוה ביותר לפעילות נגד ישראל במהלך השנה הקרובה – מגיע מדרום.

בצה"ל התגבשה ההבנה כי  דאע"ש בסיני הוא הגורם שיש מצדו סיכונים גבוהים ביותר לפעולה נגד ישראל, אם כי יכולותיו מוגבלות. ארגון דאע"ש בסיני מונה כ-1,000 איש, נהנה מתקציבים וציוד שמגיעים אליו המערך הכספי של הארגון.

עוד מעריכים בצבא כי יש פוטנציאל הסלמה גם ביהודה ושומרון, כשהמרסנים העיקריים מפני הסלמה כזו הם הכלכלה – שתיפגע מאוד אם אכן תהיה הסלמה והתיאום עם הרשות.

שנת  2016 תחייב את צה"ל להתארגן ולהתכונן למלחמה בגלל אירוע מקומי שייתכן וידרדר את האזור לעימות רחב יותר. האפשרות הזו קיימת לאורך גבול הצפון מול חיזבאללה, כמו גם בגבול רמת הגולן מול הארגונים האסלאמיים שנמצאים על סף הגבול ממש.

גם  המתח השיעי-סוני במזרח התיכון – ובעיקר המתיחות שבין אירן וסעודיה ישפיעו עלינו. המדיניות הסעודית מקפלת בתוכה גם סיכויים לנפיצות של האזור כולו – ובכלל זה ישראל.

אירן ממשיכה לנסות ולהשפיע על הנעשה באיו"ש, מעבירה כסף רב לחמאס בעזה ובונה את כוחו של חיזבאללה כמו גם דוחפת ומכוונת לביצוע פיגועים ברמת הגולן.

 

סבירות נמוכה למלחמה מול חיזבאללה

 

חיזבאללה גם הוא לא מעוניין בהסלמה, אך הרגישות לאורך קו הגבול יכולה להביא לכלל התכתשות רחבה יותר. הארגון נמצא בקושי כלכלי ממשי וספג כבר למעלה מ-1300 הרוגים ו-10,00 פצועים – כפול ממה שספג במלחמת לבנון השנייה. יחד עם זאת, חיזבאללה ממשיך לבנות את כוחו.

 

 

בניית הכוח הזו ממוקדת בישראל במגוון אפשרויות, לרבות ניסיונות – במקרה של התכתשות רחבה – להעביר את הלחימה לשטח ישראל. כאן מעריכים כי הסבירות למלחמה כזו היא נמוכה ומגדירים "סבירות בינונית" לאירוע נקודתי שידליק גזרה רחבה. חיזבאללה מוכנים לקחת סיכונים כדי לשמור על הקווים האדומים שלהם.

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.