בקרוב: סביבה נקייה מאלרגנים במוסדות החינוך

"מדובר בהצעת חוק חשובה שאנחנו מקווים שתהווה סנונית ראשונה בדרך להפוך את חייהם של הילדים האלרגים לבטוחים יותר במוסדות החינוך"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ יעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט שמטרתה סביבה בטוחה ונקייה מאלרגנים במוסדות חינוך.

הצעת החוק קובעת כי על בתי הספר תהיה חובה להתאים את סביבת הלימודים לתלמידים הרגישים לאלרגן ממזון, כמו כן קובעת הצעת החוק כי המזון במוסדות החינוך יהיה נטול מוצרים המכילים או עלולים להכיל מזונות מעוררי אלרגיה כגון בוטנים ואגוזים.

יוזם ההצעה ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט : "לקחנו את חוזר המנכ"ל של משרד החינוך שקיים היום והעלינו את הוראותיו לדרגת חקיקה. חוזרי מנכ"ל ניתן לבטל או לשנות בהינף, וחקיקה לא. הצעת החוק קובעת שאם יש ילד עם אלרגיה במוסד חינוך, על המוסד מוטלת החובה לדאוג שיוכל ללמוד בסביבה נקיה מאלרגנים תוך שמירה על צרכיו החברתיים. הדגשנו את החובה לשלב את הילד לחלוטין כדי לא לבודד אותו מחבריו.

ככל שהאלרגיה חריפה יותר בית הספר ינקוט בכל האמצעים כדי להיערך בהתאם: יציב שלטים, ידריך את ההורים והילדים ועוד ככל שיקבע השר בתקנות. בנוסף, הטלנו על ספקי המזון בבתי הספר- חברות קייטרינג, מסעדות ומכונות מזון, שלא למכור מזון שיש בו בוטנים ואגוזים. ספק שלא יעמוד בהוראות החוק יוטלו עליו עיצומים כספיים. הצעת החוק הוגשה לאחר דיונים רבים בנושא ופניות של הורים מודאגים לילדים עם אלרגיות".

אודליה אלבו, יו"ר העמותה הישראלית לאלרגיות למזון שהייתה שותפה להליך החקיקה: "אני מודה לח"כ יעקב מרגי שמצא לנכון ששינוי חוק זכויות התלמיד תהיה הדרך הנכונה לחייב את המערכת להתייחס לסוגיות הבריאות של הילדים לרבות אלרגיות למזון".

ח"כ יפעת שאשא ביטון מיוזמי ההצעה ויו"ר הוועדה לזכויות הילד שדנה בשנה וחצי האחרונות בהתאמת מוסדות החינוך לילדים אלרגיים אמרה כי "אין ספק שמדובר באתגר יוצא דופן עבור כולנו, אך עלינו לזכור שילדים אלרגיים זכאים להשתלב באופן מלא בכל המסגרות החינוכיות ואנו מחויבים להגן עליהם. הצעת החוק שיזמנו ח"כ מרגי ואנוכי היא חלק בלתי נפרד משורת צעדים שיש לנקוט ומהתהליך שרבים שותפים לו."

מעמותת יה"ל העמותה לאלרגיות מזון נמסר: "מדובר בהצעת חוק חשובה שאנחנו מקווים שתהווה סנונית ראשונה בדרך להפוך את חייהם של הילדים האלרגים לבטוחים יותר במוסדות החינוך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.