בקרוב: שקיות הניילון במכולת יעלו לכם כסף

על פי החוק שאושר אמש בקריאה ראשונה, על כל "שקית גופייה" בחנות יוטל היטל בסך 30 אגורות. במקביל, כל משק בית יקבל בחינם שבעה סלים רב פעמיים איכותיים מחומרים הניתנים למיחזור

החוק למיגור שקיות הפלסטיק אושר בקריאה ראשונה בכנסת, ברוב של 39 ח"כים וללא מתנגדים. על פי החוק, על כל "שקית גופייה" בחנות יוטל היטל בסך 30 אגורות, שיילך ויירד עם הזמן, ובמקביל כל משק בית יקבל בחינם שבעה סלים רב פעמיים איכותיים מחומרים הניתנים למיחזור. במקביל למהלך יעלה קמפיין טלוויזיוני שיפרט על המהלך ויקרא להפחית את השימוש בשקיות הגופייה.

ההיטל, כאמור, יירד הדרגתית: בתחילה יעמוד על 30 אגורות, אחרי שנתיים יירד ל-20 אגורות וארבע שנים מרגע כניסת החוק לתוקף יתקבע על 10 אגורות. רשתות השיווק לא יוכלו למכור שקית גופייה בפחות מגובה ההיטל.

לפני כחודשיים חתם השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, על אמנה עם מנהלי רשתות השיווק הקובעת כי הרשתות יחלקו לציבור על חשבונן סלים רב פעמיים בחינם. כל משק בית יקבל תלושים המאפשרים לו לקבל בחינם שבעה סלים המסוגלים לשאת עד 20 ק"ג כל אחד ועשויים כולם מחומר מתמחזר. הסלים שיחולקו יהיו משני סוגים: "רב-סל" קשיח המיועד לקניות הגדולות ו"שיק-סל", סל מעוצב מתקפל שניתן להכניס לכיס ולבצע באמצעותו קניות מזדמנות. עוד במסגרת החוק למיגור השקיות אותו מוביל השר פרץ הוחלט כי הכספים שייגבו בגין ההיטל ישמשו, בין היתר, למימון התוכנית ולהקמת מנגנון סיוע ליצרני שקיות הניילון החד פעמיות.

"תוך מספר חודשים לא יחלקו יותר שקיות בבזבזנות במכולות וברשתות השיווק", אומר השר פרץ, "כל ח"כ שהצביע בעד החוק, הוא שותף למאבק בהתמכרות שהפכה לתלות מסוכנת ומזהמת. אנו נאבקים בתופעה שהפכה לסמל לבזבזנות וגבתה מחירים סביבתיים קשים. אני רגיש לטענות יצרני השקיות בישראל, אבל אסור לעצור אך קידום החוק שיטיב עם הציבור ועם הסביבה".

ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות ניילון בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה; לפי סקרים שערך המשרד, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הניילון בחינם. מנגד, קמה התנגדות גורפת מצד יצרני השקיות ומטעם גורמים המציגים מחקרי נגד השוללים את יעילות החוק. כעת הוא מחכה לקריאה שנייה ושלישית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.