בקרוב תוכלו לשקול את הפירות והירקות ליד המדף

בקרוב תוכלו לשקול את הפירות והירקות ליד המדף בסופר. { ביוזמת אשר}

מליאת הכנסת אישרה בפה אחד את הצעת החוק של חבר הכנסת יעקב אשר לתקן את חוק הגנת הצרכן ולחייב חנויות ששטחם מעל 300 מ"ר  להציב מכשירי שקילה לשימוש הצרכן במקום בו נמכרים מוצרים לפי משקל.

במהלך אישור הצעת החוק בוועדת הכלכלה הסביר יוזם הצעת החוק ח"כ יעקב אשר  כי מדובר בהצעת חוק צרכנית, שתאפשר לקונים לדעת עוד כשהם מול המדף את המשקל של הפריטים ובהתאם לכך גם את המחיר אותו הם ידרשו לשלם בקופה, מחובתנו לתת לצרכן את הכלים לנהל צרכנות נבונה, שהצרכן יוכל לדעת עוד בעת שהוא מחליט לרכוש את המוצר כמה הוא ישלם עליו בקופה, אמר ח"כ אשר והוסיף כי החוק כיום מחייב את המוכר לסמן מחיר לק"ג על גבי המוצר אולם כשאין לצרכן את הכלים לאמוד כמה שוקל המוצר לעיתים הצרכן  מגיע לקופה ומגלה כי משקל המוצר שונה ממה שהוא חשב אבל הוא בדרך כלל כבר לא יחזור מהקופה למדפים כדי להחזיר את המוצר ונאלץ לקנות את המוצר במשקל יותר גדול ממה שהוא חשב, כמו כן, המשיך ח"כ אשר לעיתים יש מבצע על מוצרים במשקל ומגבילים את המחיר שבמבצע במספר ק"ג מסויים כשהצרכן  שאין לו משקל נגיש אינו יודע ולא יכול לדעת עד הקופה אם הוא חורג ממחיר המבצע וייאלץ לשלם מחיר גבוה או שהמוצרים שהוא הכניס לשקית הם בתוך המשקל שנקבע כמחיר מבצע.

יו"ר וועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל אמר כי מדובר בהצעת חוק חברתית וצרכנית ממדרגה ראשונה, כולנו מכירים את הסיטואציה בה צרכן מגלה בקופה כי המשקל ובעקבות כך גם המחיר זה לא מה שהוא תכנן אך הבושה או הזמן היקר מונעים ממנו להחזיר חלק ממוצרי השקילה.

מנכ"ל דור אלון קמעונאות אמר כי מדובר ברעיון צרכני חשוב שיתן לצרכן שקיפות ואנו ברשת כבר נערכים ליישם את החוק מבלי להמתין לתחולה הרשמית של החוק.

עם אישור הכנתה של הצעת החוק בוועדה היא הונחה עוד באותו היום על שולחן הכנסת לקריאה שנייה ושלישית שם עברה פה אחד, ח"כ אשר בירך על אישורה של הצעת החוק במליאה ואמר כי החיוב להציב משקל לא יכביד על אף רשת מזון ומנגד יעזור להרבה אנשים שרוצים לדעת כמה משקל המוצרים שהם קונים וכמה הם ישלמו עליו בקופה.

בסיום דבריו הודה ח"כ יעקב אשר לשר הכלכלה ח"כ אלי כהן על תמיכתו בחוק, ליו"ר וועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל שמנהל את ענייני הוועדה מתוך אחריות ציבורית.

ארגוני צרכנים הודו לח"כ יעקב אשר ושיבחו את החשיבה בדאגה לאזרח הקטן בדברים הקטנים שבסופו של יום החשבון מצטבר ועל פני תקופה מדובר בחסכון כספי גדול לכל משפחה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יפה !
  ואם כבר עושים את מה שקיים באירופה לפחות 20 שנה.
  למה שלא יעשו בין מבואות המרכולים מכשירי ברקוד לברור מחיר המוצר ???
  מקווה שהערה זו תֵיראה אל הקרובים למלכות.

  שמעון |
  הגב