בקרוב תקנות שיאפשרו תוספת הקצבה לחברות קטנות שימכרו גז לצרכנים במחיר נמוך

צעד נוסף להגברת התחרות בשוק הגז הביתי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, החלה היום לדון בבקשת משרד האנרגיה והמים לתקן את תקנות ההסדרים במשק המדינה, המסדירות את חלוקת הגז הביתי (גפ"מ – גז פחממני מעובה) מבתי הזיקוק לספקים – במסגרת המשך הצעדים להגברת התחרות בענף. היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי התקנות מצטרפות לשורה של צעדים שאישרה בתקופה האחרונה ועדת הכלכלה ונועדו להביא סוף סוף את בשורת התחרות בענף. הצעדים כוללים תיקונים שיקלו על הצרכנים בבתים משותפים להחליף ספק גז ותיקון נוסף, שאישרה המליאה אתמול בקריאה שלישית, המעניק למשרד האנרגיה סמכות להטיל עיצומים כספיים על חברות שיפרו את החוק. לכך מצטרפות התקנות בהן דנה הוועדה היום, שנועדו להסדיר חלוקת עודפי גז בדרך שלא תפלה את החברות הקשורות לבתי הזיקוק, לשפר את אופן חלוקת הגז בין החברות ולאפשר תוספת הקצבת גז לספקים קטנים שימכרו את הגז במחירים נמוכים לצרכן הביתי.
הכלכלן הראשי של משרד האנרגיה, נחום יהושע, הציג את התקנות והסביר כי כיום 60 אחוז מגז הבישול שצורך המשק הישראלי מיוצר בבתי הזיקוק ו-40% מיובא. המשמעות היא שיש מחסור, בעיקר בחורף אז הצריכה עולה, וצריך לחלק את הגז בין החברות השונות בצורה שלא תעדיף את החברות הקשורות לבתי הזיקוק, וכן בצורה שתפגע פחות בחברות הקטנות ותעודד את התחרות. ח"כ עיסאווי פריג' ביקש לדעת כיצד נפגעות החברות הקטנות, ויהושע השיב כי בחורף יש מחסור ובעוד שהחברות הגדולות מסוגלות לייבא גז הקטנות לא יכולות לייבא ונפגעות יותר.
יו"ר מרכז הגז, אבי פרל, אמר כי 27 שנים אחרי שהחלה הרפורמה בענף כל 30 החברות הקטנות לא הצליחו להגיע ל-15% מהשוק. הוא הציע שבתי הזיקוק יהיו אלה שייבאו גז וכך יפתרו את הבעיה של המחסור. פרל טען עוד כי חברות הגז הגדולות מייבאות גז במחיר גבוה, ובהתאם למחיר הזה קובע משרד האנרגיה את מחיר הגז במשק, אך "בסוף כל שנה הם (החברות המייבאות) נוסעים ליבואן באנגליה ומתחשבנים איתו על הפערים ומקבלים בחזרה את ההפרשים". הוא הסביר כי אמנם יש מחיר אחד לגז וכולם משלמים אותו דבר, אבל לחברות הגדולות יש אפשרות "לסדר את זה" כדבריו. היו"ר כבל הגיב ואמר כי מדובר בהאשמות חמורות, הוא ביקש מפרל שיפנה לוועדה בצורה מסודרת ואמר כי ידרוש בדיקה מעמיקה של הטענות. מנכ"ל מרכז הגז, יורם טמיר, הוסיף כי הוכח שאיפה שיש חברות קטנות יש תחרות והמחיר יורד. הוא טען כי ברגע שיאפשרו לחברות הקטנות לקבל את מלוא ההזמנה שלהם מבתי הזיקוק כל הבעיה תיפתר, ובתנאי שיגבילו אותן שלא למכור את הגז לספקים אחרים.
סמנכ"ל התפעול של פז גז, צור חרס, דחה את הטענות של פרל בעניין הייבוא ואמר: "הסיפור על אנגליה מאוד יפה אבל הוא לא נכון". לדבריו, המצוקה הקיימת היא רק בחורף ובתקופה זו מצוקת החברות הגדולות גדולה יותר, כי יש להן קושי גדול יותר לספק את הביקוש של הצרכנים שלהם. מנהל מחלקת המבצעים בבית הזיקוק באשדוד, עמית כרמל, אמר כי אם יאושר האיסור של בית הזיקוק למכור עודפי גז לחברת פז גז המשמעות היא שבכל פעם שיהיו עודפים בית הזיקוק ישרוף גז. היועץ המשפטי של חברת סופרגז, יותם אדמי, הוסיף כי המצב הקיים שבו החברות לא מקבלות תוספת הקצבה בגין בניין קיים, אבל יאבדו את ההקצבה אם הבניין יעבור לספק אחר, הוא פרדוקסאלי.
היו"ר כבל סיכם את הדיון ואמר כי שני הצדדים טענו טענות שיש לתת עליהן את הדעת והוועדה לא תתעלם מכך. הוא שב והזכיר כי גם לפי הממונה על רשות ההגבלים העסקיים, בדברים שאמרה בעבר בפני חברי הוועדה, וגם לפי דוח מבקר המדינה לא מתקיימת תחרות בענף. הוא הוסיף כי הוועדה תתכנס בקרוב לישיבה נוספת לאישור התקנות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.