בקשת פוטין אושרה: רוסיה תעשה שימוש בכוח באוקראינה

 המתח בין אוקראינה לרוסיה על השליטה בחצי האי קרים מתרחב: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגיש בצהריים (שבת) בקשה לבית העליון של הפרלמנט הרוסי שבו ביקש לאשר שיגור של כוחות חמושים לחצי האי קרים. "בהתאם למצב יוצא הדופן באוקראינה, האיום על חיי אזרחי הפדרציה הרוסית, ומצבת כוח האדם של הכוחות החמושים של אוקראינה בקרים, אני מגיש הצעה לשימוש בכוחות המזוינים של רוסיה על אדמת אוקראינה עד לנרמול המצב החברתי והפוליטי במדינה", אמר הנשיא הרוסי.

חברי "מועצת הפדרציה" של הפרלמנט הרוסי, דנו בבקשה של נשיא רוסיה פוטין ואישרו פה אחד את ההחלטה שמאשרת לצבא הרוסי לפעול בכל שטח אוקראינה ולא רק בחצי האי קרים.

 נציג הקרמלין בפרלמנט הודיע לאחר אישור הבקשה של פוטין, "כי אין הכרח שהצבא יעשה באישור שימוש בטווח הזמן המיידי". במקביל,  חברי הפרלמנט הרוסי קראו לפוטין לשקול את החזרת שגריר רוסיה מארצות הברית.

המהלך הרוסי,עורר זעם בקרב מדינות מערב אירופה,  בריטניה  ביקשה לכנס בדחיפות את מועצת הביטחון של האו"ם.  בלוקסמבורג  שמשמשת כנשיאה התורנית במועצה אמרו כי חברי המועצה יתכנסו הערב בשעה 21:00 (שעון ישראל).

ויטלי קליצ'קו, יושב ראש מפלגת הברית הדמוקרטית לשינוי באוקראינה, קרא, כי  יש לגייס את כל האזרחים  במדינה בעקבות המתיחות עם רוסיה.

 במהלך השבת, כלי שיט של משמר הגבול האוקראיני הוצבו בעמדת כוננות קרב בחצי האי שבשטח אוקראינה, ועזבו את בסיסם למנוע השתלטות על בסיסים צבאיים וספינות בים השחור.

 סרגיי אסטחוב, גורם רשמי במשמר הגבול של אוקראינה, אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" כי "כל הצעדים החוקיים" ננקטים.

 " "צרפת מודאגת מאוד מהדיווחים,אנו קוראים לכל הצדדים להימנע ממעשים שעלולים להגביר את המתיחות ולפגוע באחדותה של אוקראינה", נמסר בהודעה מטעם פביוס. עמיתו הגרמני, פרנק-וולטר שטיינמאייר, הזהיר כי ההתפתחויות מסוכנות וקרא לרוסיה להסביר את כוונותיה. "המצב אקוטי. מי ששופך שמן על הלהבות עכשיו, במילים או במעשים, עלול להביא להסלמה נוספת במצב", אמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.