"בראש הרש"פ עומד מחבל בחליפה"

אמיר אוחנה, חבר ועדת החוץ והביטחון (הליכוד) השתתף לפני זמן קצר (ד') בדיון בוועדה בנושא הצעת החוק לקיזוז כספים לרשות הפלסטינית בגין תמיכה בטרור

ח"כ אמיר אוחנה, חבר ועדת החוץ והביטחון (הליכוד) השתתף לפני זמן קצר (ד') בדיון בוועדה בנושא הצעת החוק לקיזוז כספים לרשות הפלסטינית בגין תמיכה בטרור:  "הגיע הזמן לעבור מדיבורים למעשים. אנחנו שנים מדברים על כך שהרש"פ מעודדת טרור, בין השאר אך לא רק – על ידי תשלום משכורות ומענקים למחבלים, ושיא האבסורד הוא שמדינת ישראל שדם אזרחיה נשפך בשל ההסתה הזו ממשיכה להעביר לרשות כספים. עצירת הכספים האלה הוא צעד אחד – אבל יהיו חייבים להצטרף אליו צעדים נוספים כדי להיאבק מלחמת חרמה בהסתה".

נציגת משרד החוץ בדיון על הצעת החוק של ח"כ שטרן לקיזוז כספים מהרש"פ בגין מימון משכורות למחבלים: 'אין מניעה במשפט הבינלאומי לקדם הצעה כזו'. נציג משרד הביטחון אמר כי 'משרד הביטחון יקדם הצעת חוק ממשלתית'. יוזם החוק, ח"כ אלעזר שטרן: "בדקנו את הדברים ומבחינה משפטית הוסבר לנו שאין מניעה לקדם את הצעת החוק הזו. יו"ר הועדה ח"כ אבי דיכטר: "אי אפשר להיות חתום על הסכם עם צד שאמור לסכל טרור ומצד שני מקדם טרור בצורה הכי שפלה"

 

ועדת החוץ והביטחון בראשות היו"ר ח"כ אבי דיכטר, קיימה היום דיון בנושא הצעת החוק שיזם ח"כ אלעזר שטרן, לקיזוז כספים שהרש"פ מממנת בהם מחבלים הכלואים בישראל, מסך הכספים שישראל מעבירה לרש"פ.

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), יוזם החוק אמר בדיון: "מדינת ישראל גובה כספים עבור הרש"פ . הרש"פ בדרך ישירה ועקיפה מעבירה כספים למשפחות של טרוריסטים. הכסף שהיא מעבירה תלוי בחומרת המעשה. ככל שהרגת יותר יהודים, ככל שקיבלת יותר שנים בכלא הישראלי אתה מקבל יותר כסף. הדברים האלה לא יכולים לעלות על הדעת ולכן זה אך טבעי שכמעט כל סיעות הבית חתומות על ההצעה הזו בדרך כזו או אחרת.

 

את הכסף אנחנו נשמור להם. נחזיר להם אותו כשהם יסוגו מהטרור. את חיי האדם לא נוכל להחזיר לעולם. לפני שהגשנו את הצעת החוק התייעצנו עם גורמים משפטיים וגורמי בטחון, כיוון שעל פניו עלולה להיות בעיה משפטית שזה לכאורה בניגוד להסכמים עם הרש"פ (הסכמי פאריס). אחרי שבדקנו את הדברים מבחינה משפטית, הוסבר לנו שאין מניעה משפטית לנקיטת הצעד הזה".

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), החתום על החוק אמר: "אחת הבעיות הקשות שאנו מתמודדים איתם ב24 השנים האחרונות זו העובדה שהרש"פ שחתומה איתנו על הסכמים, קידשה בחקיקה את המחבלים שפוגעים בנו כגיבורים שלה. זה מתבצע בחקיקה והחקיקה הזו ברשות הפלסטינית מיושמת הלכה למעשה בהעברת כספים לכל סוגי המחבלים ובני משפחותיהם. הקיצוני ביותר זה המקרה של עבדאללה ברגותי שהואשם ברצח 67 ישראלים, נשפט ל67 מאסרי עולם ומקבל מאז שנכנס לכלא ב2002 יותר מ 700 אלף שקלים מהרש"פ. הקידוש של מחבלים כגיבורים הוא לא רק בכספים אלא בהרבה מאוד פרמטרים שקשה להתעלם מהם ומסבירים לנו מול מי בדיוק מול מי אנו עומדים. אנחנו לא יכולים לעמוד מן הצד ולהסתכל בשוויון נפש על התופעה הזו, שחוצה את כל שדרת ההנהגה המדינית ועד לנשיא הרש"פ מחמוד עבאס. זה לא רק בעיה שלהם זו בעיה שלנו. וכשזו בעיה שלנו אנו נדרשים להיכנס בעובי הקורה. אני מנסה לדמיין איך ארה"ב הייתה מגיבה לו סעודיה הייתה משלמת פיצויים למשפחתו של אוסאמה בין לאדן. הרי כולנו מבינים שכדור הארץ היה עוצר מלכת. בנושא הזה לא נוכל להיות מדינה חריגה. מהרגע שהרש"פ הפכה להיות הצד שאיתו ישראל מדברת, מתוקף ההסכמים שנחתמו על ידי שני הצדדים, אי אפשר להיות חתום על הסכם עם צד שאמור לסכל טרור ומצד שני מקדם טרור בצורה הכי שפלה.  ולכן הצעת החוק הזו מחפשת דרך נוספת להבהיר לרש"פ ולכולי עלמא וגם לעצמנו שאנחנו ככנסת ישראל לא מתכוונים לעבור על זה לסדר היום".

 

עו"ד דודי קופל מהלשכה המשפטית באוצר הסביר כי "העברת הכספים שגובה ישראל עבור הרש"פ נקבעה בפרוטוקול פריז. ההסדרים עוגנו בחקיקה במסגרת הסדרי ההסכם. סעיף 16 בחוק מאפשר לשר האוצר לקזז מאותם כספים חובות שהרש"פ או גופים בשליטתה חבים לישראל או גופים בשליטתה. אנחנו מדברים על סכומים (שישראל מעבירה לרש"פ) שנעים בסביבות 700 מיליון ברוטו בחודש שמתוכם מקוזזים מאה מיליון על חובות.היו מקרים שמטעמים מדיניים נעצרה העברת הכספים, למשל עם עליית שלטון החמאס, אבל גם אחריהן כל הכספים שנעצרו הועברו בסופו של דבר. החוק הקיים לא מתנה את הקיזוז בהסכמת הרש"פ. הצ"ח הזו שונה במתכונתה ממה שקבוע בחוק בכך שבעצם יש כאן הצעה לבקש לבצע חילוט של כספים בשל התנהלות של הרש"פ. זה משהו שהוא שונה באופן משמעותי מהמתכונת הקיימת. בנסיבות הללו אנו סבורים שזה מעורר קשיים משפטיים מבחינת המשפט הבינלאומי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.