ברגע האחרון: בוטלה השביתה הכללית שתוכננה להיום

אנחת רווחה: לאחר שעות של דיונים הגיעו נציגי האוצר וההסתדרות להסכמות והשביתה הגדולה בוטלה. "הוכחנו שבהידברות אמיתית ניתן לבצע מהלכים שטרם נראו כאן בהיקפם ומשמעותם", אמר יו"ר ההסתדרות

נמנעה השביתה הכללית במשק: לאחר פגישות ארוכות שנערכו עעד לרגע האחרון בין נציגי ההסתדרות ומשרד האוצר בבית הדין הארצי סוכם על תוספות שכר דיפרנציאליות למשך שלוש שנים, ופיצוי על שחיקת שכר מהשנתיים האחרונות. מדובר בהסכם הבנות והשיחות יימשכו במטרה לחתום על הסכם סופי בתוך 10 ימים. בעקבות הסיכום הודיעה ההסתדרות על ביטול השביתה שתוכננה להיום.

על פי ההסכם, יזכו כ-450 אלף עובדים במגזר הציבורי לתוספת שכר. חצי מעלות ההסכם תתורגם לתוספת שכר ישירה. החצי האחר של תוספת השכר יינתן באופן דיפרנציאלי, לעובדים בעלי שכר נמוך. בסך הכל, מדובר בתוספת של 7.5% לשכר הכללי עבור העובדים הזכאים לכך.

בנוסף, יינתן מענק חד פעמי בסך של 2,000 שקלים בשני תשלומים, שיחולקו באופן פרטני במקומות העבודה. עם כניסתו של ההסכם לתוקף, מסכימה ההסתדרות לראשונה ליישם את העיקרון של תוספת שכר דיפרנציאלית.

"ההסכם הזה משנה את כללי המשחק ואומר באופן ברור – מה שהיה הוא לא מה שיהיה. בעלי השכר הגבוה הראו סולידריות חברתית ואמרו באופן מפורש שהם מוכנים לוותר עבור מקבלי השכר הנמוך. ההסכם הזה הוא לא פחות מהיסטורי. לאחר שנים של הסכמים שהרחיבו את הפערים בין מקבלי השכר הגבוה למקבלי השכר הנמוך במגזר הציבורי, אנחנו מביאים היום בשורה של ממש", הגיב כחלון להסכם.

ואילו יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "הוכחנו שבהידברות אמיתית ניתן לבצע מהלכים שטרם נראו כאן בהיקפם ומשמעותם. לראשונה הפכו הסכמי השכר לכלי אפקטיבי לצמצום פערים לבעלי שכר נמוך במגזר הציבורי. אני חושב שהתקדים הזה מקבע נורמות במשק".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.