ברוך דיין האמת: הגאון הרב יעקב יוסף זצ"ל

ברוך דיין האמת: בירושלים הלך לעולמו הגאון הרב יעקב יוסף שחלה במחלה החמורה, בשעות הלילה חלה הידרדרות חמורה במצבו ובצהרים קרסו המערכות הוא השיב את נשמתו הטהורה ליוצרה.

בני המשפחה הוזעקו לחדר מיטתו והחלו באמירת שמע ישראל מעל מיטתו תוך שהם פורצים בבכי .

הרב יעקב יוסף (נולד ב-18 באוקטובר 1946) הוא ראש ישיבת "חזון יעקב", רב שכונת גבעת משה בירושלים, לשעבר חבר עיריית ירושלים וחבר כנסת מטעם ש"ס בכנסת ה-11.

הרב יוסף נולד במוצאי שמחת תורה ה'תש"ו (18 באוקטובר 1946) בירושלים, כילד שני של הרב עובדיה יוסף ומרגלית יוסף. הוא למד בישיבת פורת יוסף ובישיבת קול תורה, כמו כן למד בכולל קול יעקב ובמוסד הרב קוק בירושלים, שם הוסמך לרבנות.

בשנים 1983-1984 כיהן כחבר מועצת העיר ירושלים מטעם מפלגת ש"ס. לקראת הבחירות לכנסת ה-11 שובץ ברשימת ש"ס, שהתמודדה לראשונה בבחירות לכנסת, ונבחר במסגרתה לכנסת, כיהן בועדת חוקה, חוק ומשפט, ועדת החינוך והתרבות, וכן בוועדת החקירה הפרלמנטרית לתאונות דרכים.

במשך השנים נשא בקביעות דרשות שבועיות בשכונות שונות בירושלים, שהתאפיינו בסגנון פשוט ועממי שחיבבו אותו על קהל השומעים.[

בשנת 1988, בתום ארבע שנות כהונתה של הכנסת ה-11, הודח מהרשימה בעקבות חילוקי דעות רעיוניים ואישיים חריפים עם אביו, הנמשכים עד היום. בין השאר, לא היה שבע רצון מכך שנשלח לייצג את ש"ס בכנסת, וחש כי אביו אינו מעריך כראוי את כישוריו בתחום הרבנות. כמו כן התנגד נחרצות לעיקרון "שטחים תמורת שלום" שבו תמך אביו

כשנתיים לאחר שפרש מהכנסת, בעיצומה של חקירה משטרתית כנגד תנועת ש"ס, האשים בנאום פומבי אחדים מנציגי ש"ס בזיוף חתימות על המחאות ובמעילה בכספים, ואף קרא לנוכחים לדרוש מאביו להחליף את הנציגים שמוליכים אותו שולל. אביו הגיב על דברי בנו מבלי לנקוב בשמו, כי "כל מה שנאמר הוא שקר מוחלט". מאוחר יותר חזר בו הרב יעקב מרוב האשמותיו.[3] בשנת 1994, כשנפטרה אמו, לא ישב שבעה בבית אביו עם כל משפחתו ובחר לשבת שבעה בביתו.‏] כמו כן הבהיר אחיו הרב אברהם יוסף, כי "הרב יעקב יוסף אינו מתייעץ עם אבינו שליט"א בשום עניין, וכל דעותיו הן אישיות

בשנת 2004 דחה אביו פסק הלכה שלו, שאסר על חיילי צה"ל אכילת מזון שמספק הצבא, במקרה של אי ודאות באשר ליהדותם של הטבחים, עקב המספר הגובר של חיילים רוסיים ודרוזים לא יהודים.[6] אביו כינה את הפסיקה "מסיתה".[7] הרב יעקב יוסף, יחד עם הרב מרדכי אליהו, גם היה מהבולטים שבחולקים על פסיקות הרב עובדיה יוסף. כך למשל, כשאביו התיר אכילה בפסח של עוגיות מצה המועשרות במי פירות, פסק בנו כרב מרדכי אליהו שהעוגיות הן חמץ גמור. בשנת 2008 תקף במרומז את ש"ס, וטען כי המפלגה "איבדה את זכותה המוסרית להתקיים", וכי היא לא תוכל לומר "ידינו לא שפכו את הדם הזה".[8] אם תתמוך בוויתורי אולמרט לערבים.

הרב יעקב ייסד ועומד בראשות ישיבת "חזון יעקב", הקרויה על שם סבו רבי יעקב עובדיה. בנוסף, בתמורה להסכמתו לפרוש מתפקיד ח"כ בתנועת ש"ס הוא מונה כרב שכונת גבעת משה בירושלים, תפקיד שנועד תחילה לאחיו הרב דוד יוסף. הוא חבר בגוף הכשרות "בד"ץ ישא ברכה". הרב יעקב מעביר גם כיום שיעורי הלכה והשקפה יומיים, בבית הכנסת "בורוכוב" בירושלים וכן מכשיר רבנים בכוללים בהם הוא משמש כנשיא וכמורה דרך הן בפסיקה הלכתית והן בהשקפה מדינית.[

בשנת 2007 היה הרב היחיד שתמך בגלוי ואף עודד את פניות עמותת "נוער כהלכה" לבתי משפט, ומספר ימים לאחר שניתנה הוראת מאסר להורים שהפרו את פסק הדין בבג"ץ עמנואל, אביו – הרב עובדיה יוסף קבע בפרהסיא, כי "מי שפונים לערכאות כאילו הרימו יד בתורת משה, מחרפים ומגדפים ואין להם חלק לעולם הבא". על אף שבנו הבהיר כי הפנייה נעשתה רק לאחר שמוצו כל האפשרויות האחרות, לרבות פנייה לבתי דין רבניים, התפרשו דברי אביו כמתקפה מפורשת עליו.‏[9] למחרת הצהיר על הסרת תמיכתו במאבק המשפטי, בנימוק שבני משפחתו נחשפו לאיומים הולכים וגוברים. למרות זאת בציבור החרדי המשיכו לראות בו אחראי לפרשייה והרב דוד נחמן בלוי, שהרב יעקב יוסף היה תלמידו בילדותו, אף פעל לבטל את מינויו כרב שכונת גבעת משה

הרב יעקב הוא מרבני המטה להצלת העם והארץ שבראשות הרב שלום דב וולפא. לקראת הבחירות לכנסת ה-18 הודיע על תמיכתו באיחוד הלאומי.‏[ נתן הסכמה לספר "תורת המלך", העוסק בעיקר בהלכות הקשורות להריגת גויים, בזמן שלום ובזמן מלחמה, ובעקבות כך זומן לחקירה במשטרה. לאחר שסירב להתייצב עוכב לחקירה ב-3 ביולי 2011 על ידי המשטרה בשעת בוקר בדרכו חזרה מתפילה בקבר שמעון הצדיק, ושוחרר לאחר חקירה קצרה.

בינואר 2012, לאחר שהתגלה בגופו סרטן הלבלב, הרב בניהו שמואלי הוסיף לו את השם "חי" כסגולה.

ת.נ.צ.ב.ה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.