בד"ה: הגאון רבי מרדכי שמואל אשכנזי – הרב הראשי של כפר חב"ד. דובר חב"ד מספר (הקלטה)

אבל בכפר חב"ד: הגאון רבי מרדכי שמואל אשכנזי זצ"ל רב הכפר • הרב היה בדרכו לאזכרה של אביו, התמוטט במחלף גנות ופונה במצב קשה לבית החולים לאחר החייאה • בבית החולים קבעו צוותי הרפואה את מותו • תולדותיו. דובר חב"ד מנדל ברוד מספר

אבל בכפר חב"ד: , הרב מרדכי שמואל אשכנזי הרב הראשי לכפר חב"ד וחבר בית דין רבני חב"ד, הלך היום (רביעי) לעולמו בגיל 71.

הרב אשכנזי היה בדרכו לאזכרה של אביו בטבריה. בסמוך למחלף גנות לקה באירוע לבבי והתמוטט.

פרמדיקים של מד"א וחובשי איחוד הצלה שהוזעקו לזירה, העניקו לו טיפול רפואי ראשוני וביצעו פעולות החייאה מצילות חיים. כעבור דקות ארוכות פונה הרב לבית החולים 'שיבא' בתל השומר, כשמצבו מוגדר אנוש.

הרופאים נאבקו על חייו אך כעבור זמן קצר נאלצו לקבוע את מותו.

הרב אשכנזי נולד בתל אביב, שם שימש סבו מצד אמו, הרב אליעזר קרסיק, כרבה של קהילת חב"ד. לאחר מות הסב המשיך אביו של אשכנזי, הרב משה אשכנזי, ברבנות הקהילה. סבו מצד אביו, הרב מאיר אשכנזי, היה רבה של שנגחאי.

בנעוריו למד בישיבות חב"ד בתל אביב ובלוד. בגיל 20 נסע ללמוד בישיבה המרכזית בניו יורק, שם נתבקש על ידי הרבי מלובביץ' לעסוק בלימוד הלכה. הרב אשכנזי הוסמך לרבנות על ידי רבו הראשון של כפר חב"ד – הרב שניאור זלמן גורליק.

בשנת תשל"ד, אירעה תאונה טרגית בה נהרגו כמה חסידי חב"ד בשובם מחתונה ובין ההרוגים הרב שניאור זלמן גורליק, לאחר האסון, מונו תחתיו שני רבנים בכפר חב"ד: חתנו הרב נחום טרבניק מונה למרא דאתרא, והרב אשכנזי חרף היותו בן 31 בלבד, מונה למורה הוראה של היישוב כפר חב"ד שמנה כבר אז מאות חסידים. בשנת תשמ"ד נפטר הרב טרבניק, והרב אשכנזי נעשה הרב היחיד של הכפר. החל משנת תשל"ו הוא מכהן כחבר בבית דין רבני חב"ד.

האזינו: דובר חב"ד מספר על הרב אשכנזי

[alooma ref="30210b57d2a02ccb3b3e3fa72383e9d6.mp4" src="1" autoplay="1" pid="0"]

באמצע שנות השבעים החל להוציא את סדרת ספריו על הלכות תלמוד תורה לשולחן ערוך הרב, ובשנת 2000 (תש"ס) השלים את הפרויקט המקיף 6 כרכים. בעקבות יצירתו זו זכה בתואר "גדול בתורה" ממועצת הרבנות הראשית לישראל, וקיבל את פרס מוסד הרב קוק על חיבור ספרים תורניים.

בשנים האחרונות החל בפרויקט נרחב לחקר מנהגי ישראל והנהגות חב"ד, והוא מפרסם מדי שבוע מאמר על מנהג נבחר בשבועון כפר חב"ד. הספר הראשון מסדרה זו יצא בתשע"ג תחת השם "שערי תפילה ומנהג".

הרב אשכנזי מזוהה עם עמדות הגורמים המתונים בזרם ה"משיחיסטי" בחב"ד‏. עם זאת, יצא כנגד תופעות קיצוניות בקרב המשיחיסטים‏.

אשתו, הרבנית סימה, היא בתו של הרב יצחק וולפא מירושלים ודמות דומיננטית בכפר חב"ד. בנו הרב זליג משמש רבה של העיר יקטרינבורג ברוסיה. חתנו הרב אליעזר ברוד משמש רבו של היישוב כרמי יוסף. חתנו הרב יוסף יצחק קפלן משמש רב היישוב סתריה.

הלוויתו תיערך מחר .(חמישי) לקראת הצהריים מכפר-חב"ד לבית העלמין הישן בטבריה.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.