ברוך דיין האמת: עו"ד יעקב וינרוט ז"ל

לאחר מחלה קשה: עו"ד הצמרת החרדי, ר' יעקב וינרוט ז"ל, הלך לעולמו. היה חברותא של גדולי הדור, ושימש כפרקליטו של ראש הממשלה נתניהו

ברוך דיין האמת: הלילה הלך לעולמו ר' יעקב וינרוט ז"ל, פרקליטו של ראש הממשלה נתניהו, בגיל 71 ולאחר מאבק ארוך במחלה קשה.

וינרוט, פרקליטם של בני הזוג נתניהו, הלך לעולמו הלילה (שלישי) לאחר מאבק ארוך במחלת הסרטן.

הלוויתו תתקיים בשעה 16:00 מביתו ברמת גן. לעבר בית העלמין וותיקים בנתניה, ותגיע בשעה 18:15 לבית העלמין בנתניה.

‏ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה עם דבר פטירתו של וינרוט: "רעייתי ואני המומים מצער על פטירתו של יקירנו עו״ד יעקב וינרוט ז״ל. יעקב היה מופלא באישיותו, בחוכמתו, בחריפות שכלו, בתחושת הצדק שלו ובנאמנותו לעמו. זהו אובדן גדול למשפחתו, למכריו ומוקיריו, וזהו אובדן גדול לעולם המשפט הישראלי. ‏אנו מחבקים את ג׳יזל ואת כל בני משפחת וינרוט היקרים לנו כמשפחתנו. יהי זכרו ברוך".

עו"ד וינרוט ז"ל נולד ב-1947 באנסבך שבגרמניה להורים יוצאי פולין. בהיותו בן שנתיים, עלה עם משפחתו לישראל שהתיישבה בנתניה. בנערותו למד בישיבת היישוב החדש בתל אביב, ובגיל 18, כשסיים את לימודיו בישיבה, המשיך ללמוד בישיבת פוניבז' בבני ברק, ולאחר מכן המשיך ללמוד בישיבת מיר בירושלים. הוא הוסמך לרבנות על ידי ראשי ישיבת פוניבז', הרב שמואל רוזובסקי והרב דוד פוברסקי, וכן על ידי הרב בצלאל ז'ולטי, רבה הראשי של ירושלים. לאחר מכן שירת בנח"ל בשירות סדיר, ובמילואים שירת בפרקליטות הצבאית.

למד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, וקיבל בה תואר ראשון בהצטיינות יתרה, תואר שני בהצטיינות יתרה ותואר דוקטור. עבודת הדוקטורט שכתב בנושא "דין המורדת" עסקה בין היתר בהפעלת מנגנונים יצירתיים של כפיית גט שלא יהפכו את הגט לגט מעושה וממילא פסול. ההצעה לחוק שבסוף עבודת הדוקטורט, הפכה לחוק בכנסת שהתקבל על דעתם של פוסקי הלכה, שיפר את מצבן של עגונות וזכה לכינוי "חוק וינרוט". עבודת הדוקטורט נכתבה על בסיס טיעון של וינרוט בבית הדין הרבני הגדול לערעורים, ולשם כתיבתה זנח עבודת דוקטורט אחרת, אותה עמד לסיים, בדיני חברות.

בשנת 1972 הקים משרד עורכי דין מהמצליחים במדינה, שבו היה פעיל עד יום מותו. עשרות שנים שימש וינרוט כמרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ואף הרצה בבית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

וינרוט היה מומחה-על בתחומי צווארון לבן ובתחום הליטיגציה האזרחית, וייצג רבים מהצמרת הפוליטית מכל גוני הקשת. כך למשל ייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו בשלל פרשיות כמו "פרשת בר-און חברון", ב"פרשת עמדי", ובפרשיות תיק 1000 ותיק 2000, וכן בנושא תחקיר הצוללות; את רפאל איתן ("רפול"), את השר מאיר שטרית, את נשיא המדינה עזר ויצמן, את השר צחי הנגבי, את השר אביגדור ליברמן, ורבים אחרים.

וינרוט התפרסם כמי שלוקח תיקים בלי קשר לתפיסתו הפוליטית. ייצג את מרגלית הר שפי בבית המשפט העליון והיה בין עורכי הדין שייצגו כמה מנאשמי המחתרת היהודית ב-1984-1985. במסגרת ייצוג זה הוא נשא את מה שכונה לימים "נאום המחתרת". מן הצד השני של הקשת הפוליטית, ייצג וינרוט את סאלח טריף, אחמד טיבי ואחרים.

לווינרוט הוצע ב-1991 לכהן בבית המשפט העליון, אך הוא סירב בשל הוראת מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל. היה חבר בוועדות רבות, בהן ועדת טל לנושא גיוסם של בני הישיבות וועדת עברי שעסקה בנושא השירות האזרחי. התנדב לשמש כנציגה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת למשא ומתן עם חברות הסלולר שהובילה לשיווקו של סלולרי כשר.

במשך שנים ניהל את המו"מ הקואליציוני של המפלגות החרדיות להיכנס לממשלות השונות.

היה מקורב למרבית גדולי הדור, בהם מרן הגר"ח קניבסקי ומרן הגרב"ד פוברסקי, אתו היתה לו חברותא שבועית קבועה במשך עשרות בשנים.

ביום ראשון הקרוב היה אמור לחתן את נכדתו, בת לבנו.

ת.נ.צ.ב.ה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.