בריטניה הכריעה: "פורשים מאירופה" (שידור חי)

בתום לילה דרמטי, לקראת בוקר הכריזה רשת סקי נויז הבריטית בהתרגשות כי לאחר ספירת מרבית הקולות במשאל העם, הכריע העם הבריטי – על עזיבת האיחוד האירופי. בעקבות ההחלטה צניחה חדה בבורסות העולם – הצטרפו לשידור חי

לאחר לילה של תהפוכות, לקראת בוקר  הכריזה רשת סקי נויז בהתרגשות  כי לאחר ספירת מרבית הקולות במשאל העם, הכריע העם הבריטי – על עזיבת האיחוד האירופי.

שיעור ההצבעה במשאל העם עומד על 72.1%.

 מנהיג מפלגת הימין העצמאי נייג'ל פראג' הצהיר  לאחר ההישג כי "אני יכול לחלום עכשיו. הניצחון הוא לא רק למען עצמנו אלא לכל אירופה. היום, ה-23 ביוני, הוא יום העצמאות שלנו", הכריז. עוד הצהיר כי על ראש הממשלה דייוויד קמרון להתפטר מתפקידו.

מנגד,  דייוויד דייוויס מהמפלגה השמרנית –  קרא לקמרון להישאר בתפקידו. "מה שאנו צריכים עכשיו זו הנהגה חזקה ויציבות כדי לאחד את בריטניה", הסביר, "קמרון הבטיח שיהיה משאל עם בבחירות, והוא קיים את ההבטחה שלו. עכשיו הוא האיש לנהל את הממשלה.זה ניצחון למדינה, לא לאף מפלגה אחת", המשיך, "זה ניצחון ההגיון".

קית' וואז ממפלגת הלייבור, שהתנגד לעזיבה, אמר בתגובה להחלטה כי "גם בעוד אלף שנה לא הייתי מאמין שבריטניה תצביע כך, זו החלטה קטסטרופלית". גם שר העבודה סטפן קראב הביע אכזבה מתוצאות ההצבעה, ונימק: "אני חושב שלא היינו קשובים לאנשי הצווארון הכחול הלבנים, לא הצלחנו להעביר להם את המסר".

 העולם  הגיב בהלם מוחלט להחלטה, הליש"ט צנח באופן דרמטי במסחר במטבע החוץ, לשער היציג הנמוך ביותר למטבע מאז 1985.

בבורסות ברחבי העולם מורגשות ירידות גם כן, כאשר בורסת S&P נפלה ב-3.6%, וגם בבורסות באסיה נרשמו ירידות שערים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.