ברכתו של הגרש"ז אוירבך לראשי היישוב בחברון בעשי"ת התקיימה במלואה

צדיקי הדורות נהגו לפקוד את מערת המכפלה בחברון בחודש הרחמים והסליחות ולהעתיר לדבר ישועה ורחמים * מה הייתה ברכת מרן הגרש"ז אוירבך שנהג לבקר מידי שנה בעשרת ימי תשובה בחברון? מה השיב הרבי מליובאויטש לחולה ואיך נפקד העקרה?

אלפי יהודים פוקדים במהלך החודשים אלול ותשרי את מערת המכפלה בחברון ומבקשים לעורר את ישני חברון על מנת שבזכותם יזכו המתפללים בשנה טובה ומבורכת. המנהג לפקוד בחודש הרחמים והסליחות את מערת המכפלה והישוב היהודי בחברון לא התחיל בשנים האחרונות.

כבר לפני עשרות שנים נהג מרן הגרש"ז אוירבך זצ"ל לפקוד בכל שנה בעשרת ימי תשובה להגיע למערת המכפלה ולהעתיר בתפילה. בעת שהיה מרן הגרש"ז אוירבך זצ"ל מגיע לחברון, היו ממתינים למרן, מנהיגי היישוב היהודי בחברון ברוך מרזל והרב הלל הורביץ שהיו נוהגים לבוא ולקחת במכונית את מרן מביתו.

היו אלו ימים שבהם התחזקה האינתיפאדה ורבים מהאורחים היו מגיעים ברכבים ממוגנים. לאור זאת הציע הרב הלל הורוביץ למרן הרב אוירבך זצ"ל לשכור עבורו רכב ממוגן על מנת שיגיע בבטחה לחברון. ביקש מרן הרב אוירבך זצ"ל לדעת איך מתניידים התושבים, וכאשר נענה כי הם מגיעים לבתיהם ברכבים רגילים, ביקש מרן לנסוע אף הוא ברכב רגיל. בנוסף היה מרן הרב אוירבך זצ"ל מבקר ביישוב היהודי בחברון. כאשר ביקר באחת מהשנים בשכונת תל רומיידה הציג ברוך מרזל למרן זצ"ל את הקרוואן שבו התגורר, והשיח ליבו לפני מרן כי הקרוואן צר מלהכיל את משפחתו בלע"ה, אולם מאחר שהיו אלו ימי ממשלת רבין, לא הייתה גישה לדבר על הרחבת היישוב היהודי.

נכנסו הדברים לליבו של מרן הגרש"ז זצ"ל והוא בירך את התושבים שבקרוב יזכו להתרחב, ואכן כמאמר צדיק גוזר והקב"ה מקיים, ימים ספורים לאחר ברכת מרן הגרש"ז זצ"ל אישר יצחק רבין את בקשת הישוב היהודי בחברון והורה על הרחבת הקרוואנים.

סיפורי הישועות שארעו במערת המכפלה רבים וכך היה גם בעת שבנו של האדמו"ר מתולדות אהרן זצ"ל לא זכה במשך שנים רבות מחתונתו להיוושע ולשמוע קול מצהלות ילדים. לאחר שהשנים חלפו ועברו והישועה טרם הגיעה, הציעו לו צדיקים להתפלל במערת המכפלה ולבקש מהאבות הקדושים להיוושע בזרע של קיימא. במשך חצי שנה פקד הרב את מערת המכפלה לעיתים תכופות, ואכן על אף שנות ההמתנה והציפיה הארוכות, נושעו בני הזוג בפרי בטן.

כך היה גם עם עקרה מהעיר רחובות שלא זכתה שנים רבות לילדים. לפני כשלוש שנים חלמה האישה כי באם תבוא בראש השנה ותתפלל בקבר יצחק אבינו היא תפקד. כזכור, בראש השנה הקריאה עוסקת בפקידת עקרות. כעבור שנה מראש השנה שבה התפללה האישה בקבר יצחק אבינו נפקדה האישה, כאשר בשנה האחרונה הגיע בעלה להודות על הישועה והתפלל בראש השנה במערת המכפלה.
תושב חברון בשם יונה חקין שחלה במחלה הארורה שלח פקס לרבי מליובאוויטש ובו ביקש ברכה. במכתב התשובה המופלא שהגיע מהרבי נכתב כי "כל התפילות שלי עוברות דרך מערת המכפלה אז תצטרפו לתפילותיי במיוחד שאתם נמצאים במקום".

לסיום נספר סיפור שמקובל וידוע ואשר אירע בעת תקופת השלטון הטורקי בישראל. היה זה בעת שהסולטן הטורקי הגיע לביקור במערת המכפלה. כאשר הגיע הסולטן לפתח שמכונה פתח גן עדן – משם משלשלים נרות לתוך המערה, בהגיעו לפתח נפלה חרבו לתוך המערה. הסולטן רצה את חרבו ושלח שליחים להוציא את החרב, אולם כל מי שנשלח פנימה לא חזר החוצה. כאשר ראה כי כלתה אליו הרעה החליט הסולטן לגזור על היהודים כי באם בתוך 3 ימים לא ישיבו לו את חרבו ייגזר עליהם עונש כבד. הקהילה היהודית החליטה לשלוח את אחד מבכירי בניה בעל "החסד לאברהם" רבי אברהם אזולאי .

לאחר שלמה רזי תורה במשך יום שלם עם אברהם אבינו במערה הוא לא רצה לצאת מן המערה, אולם אברהם אבינו פקד עליו להציל את עם ישראל ולאחר מכן לחזור ללמוד סתרי תורה. וכך היה. הוא השיב לסולטן את חרבו, ולמחרת נפטר לבית עולמו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.