ברלין: נסגר תיק ברית המילה נגד רב הקהילה

הגר״י טייכטל שליט״א. צילום: Jüdisches Bildungszentrum

ניצחון יהודי בגרמניה: הפרקליטות הגרמנית הודיעה היום (חמישי) כי החליטה לסגור את תיק החקירה נגד רב הקהילה בברלין הרה״ג יהודה טייכטל שליט״א בחשד לסיכון שגרם לבנו, כביכול, בקיום ברית מילה על פי מנהג ישראל. תיק החקירה נפתח בעקבות תלונה שהוגשה נגד הגר״י טייכטל לפני כחצי שנה על ידי פעיל גרמני אודות ברית מילה שקיים הרב לבנו עם ׳מציצה בפה׳ בבית הכנסת המפואר של קהילתו. תיק החקירה נגד הרב נסגר לבסוף מחוסר ראיות.

אל הפעיל הגרמני הצטרפו שני מתלוננים נוספים שקבלו בפני פרקליטות המדינה על הגר״י טייכטל בטענה שהוא סיכן, כביכול, את בנו הרך הנולד כשקיים את הברית עם ה׳מציצה בפה׳, מה שנוגד, לטענתם, את כללי ההיגיינה הרפואית. התלונות הוגשו גם נגד סבו של התינוק, הגאון רבי יוחנן גוראריה שליט״א, רב ואב״ד חולון, ונגד המוהל ר׳ מנחם פליישמן.

התביעה עוררה עניין רב בעולם התורני וגררה מכתבי תמיכה רבים בגר״י טייכטל מגדולי ישראל בכל החוגים. במכתב תמיכה מאת פוסקי הדור, הגאון הגדול רבי שמואל הלוי וואזנר שליט״א והגאון הגדול רבי ניסים קרליץ שליט״א נכתב כי ״הננו לחזק את כב׳ מוהר״ר יהודה טייכטאל לאי״ט רב בעיר ברלין על עמדו על משמר הקודש במסירות, וזכות מצוות המילה יעמוד לו להצלחה בכל אשר יפנה לטובה״.

בשנים האחרונות נאבקת הקהילה היהודית בגרמניה על המשך קיומה של ברית המילה במדינה. כזכור, לפני כשנה וחצי קבע בית המשפט הגרמני בעיר קלן שברית שנערכה בעיר הייתה נגד החוק מאחר שהנימול הוא תינוק. הבעייה באה אז אל פיתרונה באמצעות חוק שהועבר בפרלמנט הגרמני – ה׳בונדסטאג׳ – בתמיכת הקנצלרית גב׳ אנגלה מרקל.

בעקבות סגירת תיק החקירה נגדו אומר הגר״י טייכטל שליט״א כי ״זוהי בשורה משמחת לא רק עבורי אלא עבור הקהילה היהודית בגרמניה כולה. בעוד שבוע נחגוג כולנו את הניצחון היהודי של חנוכה. במהות זהו אותו הדבר בדיוק, כמו אז כן עתה, הזכויות הדתיות הבסיסיות שלנו גברו על מי שמנסים לערער עליהן. זהו המקום להודות גם לתומכים הרבים, ובמיוחד לאיש רב הפעלים העוסק בצרכי ציבור הרה״ח אליעזר קסטנבוים, עורכי דיני וראשי הקהילה היהודית בגרמניה, שעודדו אותי וסייעו לי לאורך כל הדרך״.

הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל מרכז רבני אירופה, ברך על סגירת תיק החקירה. הרב מרגולין אמר כי "אנחנו מנהלים בשנים האחרונות מלחמה רבת חזיתות בנושאי דת באירופה, גם מבחינת הנושאים, וגם מבחינת מספר המדינות. לשמחתנו, גם הדרג הממשלתי וגם הדרג המשפטי בגרמניה לא נותנים לגורמי שוליים לפגוע בזכויות הדת הבסיסיות של היהודים במדינה. מבחינה זו גרמניה היא מדינה לדוגמה, ועל כן ראוי היה שמדינות נוספות ילמדו ממנה".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. רק תיקון קטן. הר' טייכטל הוא מו"צ בקהילה תחת הרב אהרנברג רבה הראשי של ברלין.

    ברלינר |
    הגב