ברקת הורה להקפיא את הקרנת הסרטים בשבת בקריית יובל

בעקבות הלחצים שהפעילו עליו הסיעות החרדיות, החליט ראש עיריית ירושלים לשמור על הסטטוס קוו ולמנוע הקרנת סרטים בשבת בקרית יובל – עד להחלטת הצוות המיוחד שהוקם לבחינת הענין. בקהילה החרדית בקרית יובל חוששים מההחלטה העתידית שיקבל הצוות זאת בשל זהות חלק מחבריו

ניצחון השבת: לאחר שחברי המועצה החרדים, יחד עם משה ליאון, הפעילו מסע לחצים נרחב על ראש העיר ירושלים ניר ברקת, החליט זה האחרון להקפיא את הקרנת הסרטים בשבת קודש במינהל הקהילתי בקריית יובל, שכונה שעולה לכותרות בעיר מפעם לפעם על רקע המתיחויות בין תושביה החילונים של השכונה המתחרדת, ולחרדים שהגיעו לגור שם.

בינתיים מינה ברקת צוות מיוחד שיבחן את הסוגיה ויקבל החלטה בענין. בקהילה החרדית בקרית יובל חוששים כי זהות חברי הצוות – בהם איש מר"צ – תוביל להחלטה בעייתית שתתקבל בסופו של יום, אולם מברכים על עצם דחיית חילולי השבת לפי שעה.

בסוף השבוע העניקה סיעת 'ירושלמים' בראשות חבר המועצה, תמיר ניר, גיבוי לחילול שבת על ידי המנהל הקהילתי בשכונת קרית יובל ,כאשר הכוונה היא להקים מרכז 'תרבות עירונית' הכולל הקרנת סרטים ופעילות ספורט בעיצומה של השבת. הדבר גרם להחרפה משמעותית של המתח – הקיים ממילא – בין הציבור החרדי לחילוני בשכונה המעורבת, שבנוסף הוא הוביל, כאמור, למתיחות בין רה"ע לנציגים החרדים בכיכר ספרא.

גם חבר המועצה ויו״ר סיעת הליכוד, משה ליאון, הצטרף לעמדת הנציגות החרדית והביע התנגדות לבקשת המנהל. ״שינוי מדיניות מסוג זה של פעילות המנהלים הקהילתיים בירושלים בערבי שבתות וחגי ישראל מחייב דיון והחלטה אסטרטגית של העירייה ומועצת העיר, מאחר והמנהל הקהילתי אינו גוף פרטי אלא עמותה מעין עירונית הפועלת בהתאם למדיניות הכלל עירוני, ומכוח הסמכות והתקציבים והתמיכה של העירייה והחברה למתנ"סים. ניתן לקיים פעילויות שבקונצנזוס -סטטוס קוו , ובהסכמה, כמו שבת תרבות או הפעלות למשפחות עם ילדים וצעירים במרחבים הציבוריים ללא חילול שבת ופגיעה ברגשות הזולת״, כתב ליאון לחברי העירייה.

חברי המועצה החרדים יצאו למאבק של ממש בראש העיר ניר ברקת, ובשבוע האחרון אף התקיימה ישיבת סיעה משותפת ליהדות התורה ולש"ס, בהשתתפותם של חברי הוועדה למען השבת, שהורו לנציגים לצאת למאבק ולמנוע את המשך חילולה של השבת בעיר. כאמור, כעת החליט ברקת להקפיא את המשך הקרנת הסרטים מתוך מטרה לשמור על הסטטוס קוו.

ברקת הקים צוות – בה שותף גם חבר מועצה מסיעת מרצ – שמטרתה לקבוע האם בחילול שבת המוני כדוגמת הקרנת סרטים בשכונה ההולכת ומתחרדת נחשבת כהפרה בוטה של הסטטוס קוו, או שמא הדבר סביר ויש לאפשר את המשך הקרנת הסרטים. בנוסף, הצוות יהיה אחראי לנסות ולהרגיע את המתיחות בין התושבים החרדים והחילונים בשכונה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה לא שינתה את מדיניותה וממשיכה לפעול על פי החוק והסטטוס קוו. העירייה פועלת כתמיד למציאת פתרונות פרקטיים לכלל המגזרים, תוך שמירה על צביון השכונות השונות וקוראת לנבחרי הציבור לסייע בתהליך ולא ללבות את המגזרים זה בזה. בימים אלה מוקם לבקשת ראש העיר צוות מאוזן מקרב הנהלת העיר במטרה לגבש המלצות כיצד להרגיע את הרוחות ולשפר את הדו קיום בשכונה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.