בשורה לחולי הסרטן: חוקרים ישראלים פיתחו טכנולוגיה שתחליף את ההקרנות באמצעות הלייזר

 

טכנולוגיה חדשנית בעזרת לייזר, תעזור להחליף את הטיפולים בהקרנות באמצעות הלייזר, וזאת הודות לפעילות חוקרים ישראלים מהאוניברסיטה העברית בירושלים שהצליחו בחודש האחרון להגיע בניסוי למהירות הנדרשת בשביל טיפולים רפואיים.

הפטנט של צוות החוקרים בראשות פרופ' אריה ציגלר עשוי להחליף את הקרנות הרנטגן הנפוצות כיום לטיפול בחולי סרטן. קרני הרנטגן שחודרות לגוף האדם יוצרות נזק היקפי שהופך לבעייתי במיוחד כאשר מדובר בטיפולים לילדים או לחולי סרטן במוח. טיפול בפרוטונים המואצים למהירויות גבוהות באמצעות הלייזר נחשב יעיל ובטוח יותר, מכיוון שהם נעצרים מיד עם הפגיעה בתאי הסרטן ואינם חודרים את הגוף כולו.

הרב אהרן אברמן, יו"ר ארגון 'לב מלכה'- המטפל בילדים חולי סרטן שלח מכתב הוקרה לצוות החוקרים על המאמצים הרבים שהם משקיעים בעניין. במכתבו מציין הרב אברמן, שכידוע כתוב 'שניתנה הרשות לרופא לרפאות' וזאת זכות גדולה להיות השליחים לעניין. "כארגון שמטפל בעיקר בילדים חולי סרטן, אני עד לסבל הגדול אותם חווים הילדים החולים במהלך טיפולי ההקרנות, וכולנו תקווה כי הלייזר יצליח להחליף את הטיפולים בהקרנות" מציין הרב אברמן.

יצוין, כי לייזר מאיץ פרוטונים הוא מכשיר בגודל בניין בן שתי קומות ומחירו כיום עומד על כרבע מיליארד דולר, לעומת חמש מיליון דולר עבור מכשיר רנטגן, ולכן בכל ארה"ב יש רק 11 מכונים המאפשרים טיפול בלייזר. החוקרים עלו על פטנט של שילוב האצת הפרוטונים בלייזר עם טכנולוגיית ננו. הניסויים נערכו בארה"ב, משום שבארץ הלייזרים אינם חזקים מספיק כדי לבחון טכנולוגיה זו, וכעת מחפשים החוקרים תמיכה ומימון כדי לזרז את הפיכת הפטנט שלהם ליישומי. במהלך השנים האחרונות פרסמה קבוצת החוקרים כמה מאמרים בתחום ואף רשמה פטנט על הרעיון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.