בשורה לעגונות: סנקציות על סרבני גט

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק המהווה בשורה לעגונות היהודיות ברחבי העולם

הצעת חוק לתיקון חוק בתי הדין הרבניים המהווה בשורה לעגונות היהודיות ברחבי העולם עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ההצעה הוגשה על ידי השר לשירותי דת, ח"כ דוד אזולאי.

כידוע, לבתי הדין הרבניים בישראל סמכויות אכיפה נרחבות המטילות סנקציות בדרגות שונות עד כדי מאסר ממושך על סרבני גט וכך נפתרות רוב בעיות סרבנות הגט של ישראלים. לעומת זאת, בתי הדין הרבניים בעולם נטולי סמכויות אכיפה ולכן נקלעו העגונות היהודיות בתפוצות למצוקה מבלי שניתן לסייע להן.

המצב היום הוא שיש נשים יהודיות ברחבי העולם שלא שפר גורלן וחיי נישואיהן התפרקו אך בעליהן מעגנים אותן ומסרבים לשחררן בגט. בתי הדין הרבניים בישראל מנועים מלסייע להן ולחלץ אותן מעגינותן – וכך נוצר מצב שהן נשארות עגונות ללא מושיע. בדיוק לשם כך הציעה הנהלת בתי הדין הרבניים תיקון לחוק בתי הדין הרבניים ובו הסדר חוקי שיאפשר לסיוע לעגונות ברחבי העולם.

בכנסת הקודמת הוגשה בעניין זה הצעת חוק פרטית על ידי ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס וח"כ עליזה לביא מיש עתיד, בתאום עם הנהלת בתי הדין הרבניים. עתה הפכה זו להצעת חוק ממשלתית וכיום עברה כאמור קריאה ראשונה במליאת הכנסת.

יש לציין כי היוזמה המקורית לחוק הגיעה מהרב פנחס גולדשמידט, אב"ד ונשיא ועידת רבני אירופה, שפנה להנהלת בתי הדין לפני מספר שנים עוד בכנסת הקודמת ופעל ללא לאות כדי לקדם את התיקון לחוק. לאחרונה פנה גם מרכז רבני אירופה של הרב מנחם מרגולין אל השר לשירותי דת אזולאי.

השר לשירותי דת ח"כ דוד אזולאי שיבח ואמר: "אני מברך את בתי הדין הרבניים בנשיאות הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף ובניהולו של המנכ"ל הרב שמעון יעקבי, שפועלים באופן נמרץ וללא פשרות למציאת מזור למצוקת הנשים העגונות על ידי הרחבת סמכות בתי הדין ליהדות התפוצות גם אם אינם אזרחי המדינה. מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי וככזו עליה לספק סעד לכל יהודי באשר הוא בכל מקום בעולם. חשוב לזכור כי אין שום מדינה בעולם שיש בה סמכויות שיפוט לבית דין רבני להתיר אישה מעגינותה מלבד מדינת ישראל. מדינת ישראל תפרוס כנפיה על כלל יהודי העולם ותסייע לנשים יהודיות הנמצאות במצבי עגינות באשר הן שם".

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי הוסיף ואמר כי "מהלך זה, לפני חג הפסח חג החירות, הינו צעד משמעותי והכרחי לנשים רבות בעולם וייתן מענה למצוקותיהן ועגינותן. התיקון המקודם עתה יאפשר עם השלמת החקיקה לנשים וגברים אלו לסיים מערכת נישואין כושלת, להתיר את עגינותן ולפתוח דף חדש בחייהן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.