בשל העומס: 10 דיינים שפרשו ימונו שוב

הוועדה למינוי דיינים תתכנס בעוד שבועיים, כאשר בנוסף למינויים החדשים יוחזרו למערכת עשרה דיינים שפרשו

בעוד כשבועיים אמורה הוועדה למינוי דיינים להתכנס לראשונה מאז נבחרו חברי הוועדה מחדש ולבחור למעלה משלושים דיינים חדשים לבתי הדין האזוריים וכן לבית הדין הרבני הגדול.

בשבוע האחרון הודיעו שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) וכן הראשל"צ הרב יצחק יוסף כי כדי להתמודד עם העומס בבתי הדין הם מתעתדים להחזיר לתפקיד עשרה דיינים שפרשו כבר ויוגדרו כעת כ"דיינים עמיתים", כאמור, מדובר בניינים שפרשו לגמלאות אך לפי תיקון לחוק משנת ה'תשס"ו ניתן למנות אותם להמשיך לשפוט שוב ולדון עד גיל 75 (במקרים חריגים ניתן אף גם מעבר לכך).

החוק מגביל את מכסת העמיתים שיכולים לכהן בבתי הדין בכדי שמינוים לא יהווה תחליף למינויי דיינים חדשים ולא יפגע בהליך המינוי שלהם, התקופה המרבית שדיין עמית יכול לכהן היא ארבע שנים, שכרו של הדיין הוא 300 שקל לשעה, יש לציין כי הסדר דומה קיים אצל שופטים, אם כי בדרך כלל ממנים את השופטים לתפקידים שוליים יחסית, כראשי ועדות שחרורים וכדו'.

עד הזמן האחרון מונו דיינים עמיתים יחידים רק מידי פעם, אך עד סוף החודש, אם הדבר יעבור בוועדה, ואכן הוא צפוי לעבור, ייכנסו לתוקף בבת אחת מינויהם של עשרה דיינים עמיתים, רק אם תוגש הסתייגות לגבי מינוי דיין הוא יעלה לדיון בוועדה.(מתוך מאה תקנים). אם יוגשו הסתייגויות לגבי מינוי דיין הוא יעלה לדיון בוועדה.

הדיינים שאמורים לחזור לתפקידם הינם בעלי השקפה חרדית וככל הנראה הם יוחזרו לתפקידם ללא התנגדות אם כי יש חשש שהדבר לא יהיה לרוחן של חברות הוועדה שרת המשפטים איילת שקד, חה"כ רוויטל סוויד ונציגת לשכת עורכי הדין, אפרת רוזנבלט שפועלות למינוי דיינים יותר 'ליברלים'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.