בשל "חשש מאפליה": במשרד החינוך מעכבים תקציבים המיועדים לחינוך החרדי

היועצת המשפטית של משרד החינוך החליטה לעכב ההעברת תקציב בסך עשרות מיליוני שקלים לחינוך החרדי בשל "חשש מאפליה". במפלגות החרדיות מבטיחים להילחם על הכספים שהובטחו להם כחלק מההסכמים הקואליציונים

היועצת המשפטית עוצרת את ההעברת התקציבים: מספר חודשים לאחר שהמפלגות סיכמו ביניהן על חלוקת הכספים הקואליציונים, הדבר טרם אושר בממשלה – זאת בשל קשיים שמערימה היועצת המשפטית של משרד החינוך בנושא. כך נחשף הבוקר ב'כלכליסט'.

יצוין כי מדובר על כמה עשרות מיליוני שקלים שיועדו לרשתות החינוך החרדיות במסגרת 'תקציבים יחודיים', ולא על התקציבים שכבר אושרו במסגרת תקציב המדינה.

בעבר, תקציבים אלו היו עוברים ישירות מהמשרדים השונים למפלגות, אלא שלאור פרשת השחיתות בישראל ביתנו, פרשה שבמרכזה עמדו תקציבים מסוג זה, נקבע נוהל לפיו כספים אלה צריכים להיות מאושרים בממשלה ולהגיע ליעדם באופן שקוף דרך משרדי הממשלה כמו כל תקציב אחר. התהליך דורש את אישור הלשכות המשפטיות במשרדי הממשלה, אשר בוחנות שההקצבה עומדת בחוק.

ההסכמים האמורים קובעים שרשת מעין החינוך התורני של ש"ס תקבל ב־2015 ו־2016 תוספת של 69 מיליון שקל בסך הכל, 10 מיליון שקל יוקצו לתוספת שעות לימוד במגזר החרדי, 12 מיליון שקל יוקצו להסעות ברשת של יהדות התורה, ועוד. היועצת המשפטית של משרד החינוך מתקשה לאשר בעיקר את העברות הכספים לרשתות החינוך החרדיות, משום שהיא רואה בהם "אפליה כלפי החינוך הממלכתי".

יצוין כי באשר לכספים היחודיים של 'הבית היהודי' לא מערימה היועצת קשיים, זאת בשל העובדה שליבת התקציב שלהם נכללת בבסיס התקציב – תודות להחלטתו של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, במסגרת "ברית האחים" בקדנציה הקודמת.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כשרואים את הדברים ואיך הם עובדים בין ברמה האישית ובין ברמה של העם [מאקרו] בינונו לבין עצמנו, ביננו לקב"ה, הצעד נראה כמיותר – כי החשיבות של הלימודים האלו בכל טווחי הזמן היא עצומה !!

    יעקב |
    הגב