בש"ס התכנסו: "שלא תהיה דריסת רגל"(גלריה)

נציגות נכבדה מראשי ומנהלי מוסדות חינוך של הציבור הספרדי התכנסו אמש לוועידה מיוחדת בעיקבות התערבות משרד החינוך בתכנים במוסדות החרדים. יעקב כהן {מלחמה על משרד החינוך}

על משמר החינוך: נציגות נכבדה מראשי ומנהלי מוסדות חינוך של הציבור הספרדי התכנסו אמש לוועידה מיוחדת בראשות מרנן ורבנן שליט"א בכדי לדון בעניינים שעל הפרק, ובפרט בסוגיית האגף החרדי במשרד החינוך. הוועידה התכנסה בעצתו ובברכתו של מרן ראש הישיבה חכם שלום הכהן שליט"א נשיא מועצת חכמי התורה. את הוועדה כיבדו בנוכחותם מרנן ורבנן חברי מועצת חכמי התורה הגאון רבי שמעון בעדני והגאון רבי משה מאיה כמו כן, השתתפו הרבנים הגאונים רבי יהודה כהן ראש ישיבת יקירי ירושלים, רבי עזרא ניסן ראש ישיבת רינת התורה, רבי משה פינטו ראש מוסדות פאר משה, רבי זמיר כהן, רבי מרדכי מלכה רב העיר אלעד. יו"ר מרכז מעיין החינוך התורני הגאון רבי דוד יוסף aלא השתתף בעקבות שהותו מעבר לים.

כמו כן נטלו חלק אישי הציבור, יו"ר תנועת ש"ס ושר הפריפריה אריה דרעי, שר הדתות דוד אזולאי' אריאל אטיאס, משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש, צביקה כהן סגר"ע ירושלים, אליהו דדון סגר"ע בני ברק, צוריאל קריספל סגר"ע אלעד, אבנר עמר מ"מ ר"ע מודיעין עילית uיהודה עוביידי סגר"ע ביתר.

בוועידה התכנסו ראשי ומנהלי מוסדות, ת"תים וסמינרים מכל חוגי הציבור הספרדי, מנכ"ל רשת מרכז מעיין החינוך התורני הרב חיים ביטון, הסמנכ"ל הפדגוגי הרב ישי יזדי וחברי הנהלת הרשת.‏ בין ראשי הת"תים השתתפו, הרב בן ציון בקשי – ת"ת תורת אמך, הרב ציון גז – ת"ת רוממה, הרב שמואל אלישיוב – מוסדות שערי ציון, הרב יוסף נתניאן – ת"ת בני ציון, הרב יאיר כהן – ת"ת לחם הביכורים, הרב יוסף בוסו – מוסדות מרכז מעיין החינוך התורני בפתח תקווה, הרב מלכה – ת"ת פרי תואר, הרב אברהם טולדנו – ת"ת תורה לשמה, והרב פנחס אביטן – ת"ת חניכי הישיבות בית שמש. בין מנהלי הסמינרים השתתפו: הרב משה ועקנין – סמינר תהילה, הרב גברא – סמינר גברא, הרב ויצמן – סמינר אילת השחר, הרב שהרבני – סמינר בנות אלישיב, הרב שמואל גבאי – סמינר מעלות שרה מודיעין עילית.

את הועידה פתח השר אריה דרעי שהציג את סוגיית האגף החרדי במשרד החינוך העומדת על הפרק. הרב דרעי הדגיש בפתח דבריו כי נושא עצמאות החינוך החרדי הוא לא דבר הפתוח לערעור. "לא ניתן לאף גורם חיצוני להכניס את ידו לתכני הלימוד במוסדותינו, ובנושא הזה יש תמימות דעים בין כל חלקי היהדות החרדית. יחד עם זאת, החובה שלנו היא לדאוג לציבור הספרדי שבמקרים רבים סובל מבעיות חמורות. עלינו לדאוג שתימצא הדרך למנוע אפליה על רקע עדתי".

הגאון רבי שמעון בעדני אמר, כי יש לדון בכובד ראש בסוגיה זו, בשום שכל ובשימת לב לכל הרגשות. הגר"ש בעדני העלה על נס את המהפכה החינוכית שחוללה רשת מעיין החינוך התורני ברחבי הארץ, כאשר כיום מספר תלמידי הישיבות הספרדיים הוא הגדול ביותר. "מי היה מאמין לפני שנות דור, כאשר בקושי היו כמה ישיבות שנגיע לעדנה כזו. למעלה מ90% מתלמידי רשת החינוך שלנו הולכים לישיבות קטנות. זהו נתון מדהים ומעורר התפעלות. עבור זה לבד הקמנו את תנועת ש"ס הקדושה, ועל דבר זה מרן הגר"ע יוסף זיע"א מסר את נפשו".

הגאון רבי משה מאיה הדגיש בדבריו כי תפקידם של מפקחי משרד החינוך הוא לקבוע את תקינות הציוד של המוסד, המבנה והכיסאות בכיתות. מעבר לכך, אסור שתהיה להם שום דריסת רגל בתכני הלימוד. גם הגאון רבי יהודה כהן, קרא להישמר מכל משמר בנושא פך השמן הטהור, להעביר את התורה לדור הבא לפי המסורת הטהורה מבלי לשנות או להכניס תכנים זרים חלילה.

לאחר דברי מרנן ורבנן, התקיים הדיון בין מנהלי מוסדות החינוך, כאשר המשתתפים מביאים את ניסיונם בשטח מול מפקחי משרד החינוך ומעלים נקודות חשובות. השר הרב אריה דרעי סיכם את הדיון ואמר, כי התרשם היטב מהיבטי הסוגיה החשובה וכי יפעל בימים הקרובים להגיע בס"ד לפתרון הולם ומוסכם למען המשך קיום החינוך הספרדי הטהור. בתום הועידה, עלתה משלחת רבנים ומנהלים ממשתתפי הועידה למעונו של נשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום הכהן, בכדי להביא בפניו את הדברים ולקבל את הוראותיו והנחיותיו.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. "מרן דרעי" דפוק לגמרי יושב באמצע במקומו של מרן , אני מוחה דרעק שפל רודף אחרי הכבוד

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. צביעות שס
  כל החלמאים עם זקנים וכובע כאן משוכנזים מגעילים
  את ילדיהם סידרו במוסדות בוזבוז אבל דאגו לשים תמונות חכמי ספרד
  כמו אותו נוכל כשרות בעל מסעדה ששם תמונת הבבא סאלי כהכשר
  לדרקי וחבריו הדרקיים כמוהו העם לא טיפש

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב