בתוך כחודש: 4 הפלות בבניין אחד (וידאו)

בתוך שלושה שבועות בלבד ארבע נשים שמתגוררות באותו בניין ביישוב חריש עברו הפלה- כך חושף אתר חדשות 2 האם האבק והמפעלים המזהמים סביב העיר השפיעו או שמא מדובר בהידבקות? המומחים מסבירים. { תעלומה בחריש}

הלם בחריש: האם העיר  שהייתה מיועדת עבור הציבור החרדי מסוכנת עבור עוברים? בתוך שלושה שבועות בלבד ארבע נשים שמתגוררות באותו בניין ביישוב חריש  עברו הפלה- כך חושף אתר חדשות 2.

מדובר בנשים בריאות, בשנות השלושים לחייהן שילדו בעבר – ושבאופן חריג ההיריון שלהן הופסק בפער של כמה ימים בלבד זו מזו.

הנשים היו בשלב מוקדם של ההיריון (שבועות 7-11) בו יש סיכוי גבוה יותר לעבור הפלה טבעית, אולם שרשרת המקרים שאירוע באותו בניין מעלה תהיות.

 צפו בעדות הנשים – באדיבות רשת

"כל מי שבדק אמר לנו שאין אפשרות לדעת מה הסיבה", אומרת לחדשות 2 Online א', אם לשלושה שהפילה בשבוע ה-8 להיריון. "אני יודעת שזה קורה לפעמים בשלבים האלה של ההיריון, אבל המקריות הזאת, זה שכולנו הפלנו ביחד, זה דורש בדיקה מעמיקה. יש כאן אתרים לייצור פחם ויש בנייה מאסיבית, בונים כאן עיר שלמה".

 

"הייתי כבר אחרי שתי בדיקות אולטרסאונד, בשתיהן היה לו דופק והוא היה בריא לחלוטין", מספרת ט'. "בשבוע ה-11 התחיל לי דימום. בהתחלה אמרו לי שזה משהו שיכול לקרות בהיריון, אבל כשראיתי שזה מתגבר וכבר ידעתי על שתי חברות אחרות בבניין, הלכתי למיון בהלל יפה ושם אמרו לי שלעובר אין דופק, שהוא הפסיק להתפתח ושלא יודעים מה הסיבה".

 

"זה בניין של 8 משפחות בסך הכל וממש עכשיו שמענו על עוד הפלה בבניין ליד", היא מספרת. "הכל קרה בהפרשי זמן ממש קצרים. לאחרונה יש כאן גם הרבה מקרים של כאבי בטן קיצוניים, לכן אנחנו חושדות שאולי זה קשור למים, כבר חודשים אומרים שהמים פה לא טובים. אני גם יודעת על מקרים נוספים של הפלות ביישוב בתקופה האחרונה ואני בטוחה שיש גם כאלו שלא שמענו עליהם".

 

יש לציין כי חריש הייתה מיועדת עבור הציבור החרדי אולם למרבה הפלא הוחלט לפסול את כל העמותות החרדיות, יתכן לפי הממצאים כי הציבור החרדי ניצל מאותה עיר-  אם להסתמך על פי המקרים החריגים.

במהלך החודש האחרון ארבע הנשים פנו לד"ר אריה אבני, כירורג שמתגורר ביישוב קציר ליד שתמה על רצף המקרים. "לא יכול לקרות מצב כזה באופן טבעי, אין שום סיכוי סטטיסטי שזה יקרה לארבע נשים באותו בניין", הוא אומר. "ניסיתי לבחון מה המכנה המשותף להן וההשערה שלי היא שזה חייב להיות מי השתייה. זה טרם נבדק לעומק, אבל לדעתי זה חייב להיות משהו שחדר לגופן ולא משהו באוויר כמו זיהום המפחמות או האבק מאתרי הבנייה הסמוכים".

"צריך לבחון את תוצרי ההפלה כדי לוודא שאין סימנים של דלקת או זיהום", אומר פרופ' אשר אור-נוי, מנהל המעבדה לטרטולוגיה (מומים בלידה) בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. "הסבירות הגבוהה ביותר היא שזה עניין סטטיסטי, אבל אם יש קשר בין הדברים אז זה עשוי להיות זיהום או חיידק"."זיהום כזה יכול אומנם גם להגיע דרך מי השתייה, אבל הסבירות נמוכה מאוד", מדגיש פרופ' אור-נוי. "זה צריך להיות בריכוזים מאוד חריגים. כספית למשל יכולה לגרום לנזק. בספרות המחקר יש תיאורים רבים של הצטברות מקרים, אבל לא תמיד מצליחים למצוא ביניהם את הקשר".

ואילו פרופ' דרורית הוכנר, מנהלת מחלקת נשים ויולדות בהדסה עין כרם, לא ממהר להסיק מסקנות. "הנתונים לא בהכרח מצביעים על קשר בין גורמים סביבתיים לבין הפלות וייתכן מאוד שמדובר בצירוף מקרים", היא אומרת. "הסיבה השכיחה ביותר להפלות בשליש הראשון של ההיריון היא עוברים שאינם תקינים גנטית. עם זאת, המקרה מעורר אי שקט קל ושווה לעקוב אחריו".

תגובות 

מבית החולים הלל יפה נמסר בתגובה לחדשות 2: "הדגש במצבים מצערים של הפלה הוא על מתן שירות מקצועי ורגיש לנשים בנסיבות קשות אלו. לבית החולים אין מערכת הממפה מצב רפואי למול כתובת מגורים, במיוחד כאשר מדובר בנשים שהגיעו בשעות שונות, ימים שונים וטופלו על ידי צוותים משתנים. אנו מאחלים להן בריאות שלמה".

 

מהמועצה המקומית חריש נמסר בתגובה: "ראשית, אנו משתתפים בצערן של המשפחות. ככל הנראה מדובר בצירוף מקרים בלבד. המועצה שוללת כל קשר סביבתי שיכול להוות גורם בעל השפעה על תופעה זו. הטענה על פניו נשמעת מופרכת וללא כל ביסוס ומקורה בגורמים המעוניינים להוציא דיבתה של העיר החדשה ולפגיעה באכלוסה הקרוב. לא הוצגו בפני המועצה שום נתונים היכולים להראות על קשר ואיש לא פנה אליה בנושא. יודגש שהמועצה מקפידה לעשות בדיקות שונות לאיכות הסביבה ביישוב, שנמצאו תקינות לחלוטין".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לחדשות 2: "אירוע של הפלה טבעית בטרימסטר ראשון הינו שכיח (יש כ-15% הפלות טבעיות מכלל ההריונות). אירוע של הפלה טבעית אינו מחייב דיווח מביה"ח, שכן הוא אינו אירוע חריג. לאור האמור לעיל, מקרים אלו לא דווחו למשרד הבריאות. עם זאת למען הסר ספק, נבדוק את המקרים בפנייה ונבקש להעביר אלינו את פרטי הנשים והרקע הרפואי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.