הכנסת אישרה סופית הגדלת מספר השרים

תחת ביקורת ציבורית נוקבת ובתום דיון סוער במיוחד, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית את חוק הרחבת הממשלה

סוף הסאגה: לאחר מרתון דיונים ותחת ביקורת ציבורית נוקבת, אישר לפני שעה הכנסת בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק להגדלת מספר השרים בממשלה. 61 חכי"ם תמכו בהצעה, לעומת 59 שהתנגדו לה.

מוקדם יותר, נציגי האופוזיציה נאמו ומשכו משך שעות ארוכות את הדיונים והקריאו הסתייגויות להצעת החוק, שתאפשר לנתניהו למנות ולהשביע יותר מ-18 שרים.

באופוזיציה איימו למשוך את הדיון ולבצע "פיליבסטר" שימשך כמה ימים, אך הוועדה המסדרת קבעה כי הדיון המסכם וההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על החוק יחלו היום בשעה 13:00.

 

בליכוד מקווים כי הממשלה תושבע בחמישי או לכל הפחות בתחילת השבוע, לאחר שנתניהו יסיים את חלוקת התיקים לאנשי הליכוד.

במהלך הדיון נאם יו"ר הוועדה המסדרת זאב אלקין (הליכוד) והסביר את הצורך בהעברת החוק: "מלאכת הקמת הממשלה הנוכחית הוכיחה כי במבנה הקואליציוני במדינת ישראל קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בהוראה הקובעת 18 שרים". באופן מפתיע,   ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני – הודתה כי "יכול להיות שאנחנו באמת היינו עושים את אותו דבר".

חלוקת התיקים המסתמנת בליכוד: השר גלעד ארדן ימונה לשר פנים או שר לביטחון הפנים, בהתאם להעדפתו. על התפקיד השני מבין השניים יתחרו השרים יובל שטייניץ וסילבן שלום, כאשר במידה והשר שלום יזכה בתפקיד, יעדיף השר שטייניץ להיכנס לתפקידו הנוכחי של שלום, שר האנרגיה והמים.

יריב לוין צפוי להתמנות לשר התיירות או התרבות והספורט, מירי רגב, זאב אלקין לתפקיד שר הקליטה, גילה גמליאל, חיים כץ ודני דנון. ככל הנראה גם בני בגין ימונה לשר, אם כי ישנה אפשרות שימונה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. על תפקיד השר האחרון ייאבקו אופיר אקוניס, צחי הנגבי וציפי חוטובלי. למרות המחאה שהשמיע, איוב קרא ייאלץ להסתפק בתפקיד סגן שר.

אלקין, שעומד בראש הוועדה המיוחדת שהוקמה על מנת להעביר את החוק, הוסיף כי "לא ראיתי שום נימוק משכנע לביטול המוסד של שר בלי תיק ולקביעת המספר 18 שרים. אני סבור שהייתה טעות לבטל את המוסד הזה וכעת אנחנו מבקשים לתקן את הטעות הזו". אלקין טען כי המגבלה "פוגעת ביציבות ובגמישות השלטונית", וציין כי לעיתים למשרדים החדשים שמוקמים יש חשיבות ציבורית – כך למשל, לדבריו, הוקמו המשרד להגנת הסביבה והמשרד לענייני גמלאים שזכו להשפעה רבה.

 

ח"כ אלקין טען גם כי הצעות ההסתייגות של האופוזיציה, שכללו בין השאר את שינוי השם של הממשלה ל"חברים של ביבי", פוגעות במעמדה של הכנסת: "חברי האופוזיציה התחרו בינם לבין עצמם מי ימציא ביטוי יותר פוגעני בהסתייגויות. כל מי שמציע הסתייגות צריך להיות רציני ולקוות שהיא תתקבל ושהוא יודע לחיות איתה אם היא תתקבל ותיכנס לספר החוקים הישראלי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.