בתום דיון סוער: עבר חוק יסוד ירושלים הקובע כי לא ניתן לחלק את העיר

יו"ר הוועדה חה"כ סלומינסקי: "החוק נותן פתרון לירושלים, יש לזה חשיבות עצומה"

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל (תיקון- רוב מיוחס) של חה"כ שולי מועלם רפאלי ואחרים. לפי הצעת החוק לעניין האיסור החוקתי על העברת שטחים מירושלים לגורם זר "יוקפאו" הגבולות הקיימים כיום והאיסור על העברת שטחים יחול על הגבולות הנוכחיים של העיר. לכן, גם על שטחים שיוצאו מהעיר לאחר התיקון לחוק תחול הדרישה לרוב של 80 ח"כים כדי להעבירם לישות זרה למרות שלא יהיו עוד חלק מירושלים ועל שטחים שיצורפו לעיר לאחר התיקון לחוק לא תחול הדרישה לרוב של 80 כדי להעבירם לישות זרה. בנוסף, הסעיף קובע שכלל השריון ישוריין בעצמו ברוב של 61 ח"כים. המשמעות היא כי יהיו שני "מסלולים" לשינוי האיסור על מסירת שטחים מירושלים- האחד באמצעות חו"י המתקבל ברוב של 80 ח"כים והשני על-ידי תיקון סעיף השריון עצמו ברוב של 61 ולאחר מכן תיקון של סעיף האיסור עצמו ברוב שייקבע בתיקון. יצוין כי חוק יסוד משאל עם ימשיך לחול. בנוסף, מוצע לבטל את הסעיף הקיים כיום בחוק היסוד שקובע את "שטח תחום ירושלים", כך שחוק היסוד לא יכלול התייחסות כלשהי להגדרת "תחום ירושלים" המוניציפלי, וניתן יהיה לערוך שינויים מוניציפליים בדומה לכל רשות מוניציפלית אחרת.

9 ח"כים תמכו בהצעת החוק: היו"ר חה"כ ניסן סלומינסקי, שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), יואב בן צור (ש"ס), בני בגין, דויד ביטן, נאווה בוקר (הליכוד), טלי פלוסקוב (כולנו) אורי מקלב (יהדות התורה), יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו).

7 ח"כים התנגדו: לאה פדידה, מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), יעל גרמן, מאיר כהן (יש עתיד), דב חנין (הרשימה המשותפת), מוסי רז (מרצ).

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.