"בתי הדין הרבניים יהפכו לזרוע של ש"ס" (וידאו) (הקלטה)

זעם בבית היהודי ובמפלגות האופוזיציה על העברת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות ועל ביטול רפורמת הגיור של הממשלה הקודמת. הרב דוד סתיו יו"ר רבני 'צהר' מיהר להעביר ביקורת חריפה על ההחלטה. צפו בכתבה


(באדיבות רשת)

סעיפים בהסכמים הקואליציוניים בין ש"ס לליכוד יובאו הבוקר לאישור השרים: הממשלה תצביע על העברת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות ועל ביטול רפורמת הגיור של הממשלה הקודמת. ועדת השרים לחקיקה תדון האם לתמוך בחוק הכשרות של ש"ס – שצפוי להקשות על היבואנים ולחזק את מעמד הרבנות.

זעם בבית היהודי על העברת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות ועל ביטול רפורמת הגיור של הממשלה הקודמת.

הרב דוד סתיו מרבני צהר: "השליטה עוברת לעסקנים שלצנינים בעיניהם שרבני ערים עם השקפות שונות יגיירו בישראל, והם מבקשים להחליט מי יגייר ומי לא".

מנכ"לית מבוי סתום עורכת הדין בתיה כהנא דרור שנלחמת נגד ביטול הרפורמה יחד עם דוד סתיו אמרה ליאיר שרקי בחדשות 2 כי "ביטול הרפורמה עלול לגרום לכך שבתי הדין הרבניים עלולים ממש להפוך לזרוע הארוכה של ש"ס, בתי הדין הרבניים זה גוף שיפוטי כמו בית משפט, ועכשיו מכפיפים אותו למערכת שהיא לגמרי דתית ופוליטית".

הכתבה בערוץ הראשון עם יעקב אילון

סתיו בראיון לגל"צ

כזכור, הממשלה אישרה מוקדם יותר את ביטול רפורמת הגיור של חבר הכנסת לשעבר אלעזר שטרן. בנוסף לכך, אישרה הממשלה להעביר את בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד התנגדו למהלך.

בתוך כך, בבית היהודי נרשמים הבוקר חילוקי דעות באשר לאופן ההצבעה על ביטול רפורמת הגיור. בעוד יו"ר המפלגה נפתלי בנט הודיע כי יתנגד להצעה, חבר מפלגתו בצלאל סמוטריץ הודיע כי דווקא יתמוך בה: "הוצאת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים היא רעה ופוגעת המעמדם הרשמי. לעומת זאת ביטול רפורמת הגיור היא טובה ותתרום למעמדם ואמינותם של הגיורים", צייץ סמוטריץ בטוויטר.

כזכור, מוקם יותר דיווחנו כי ישיבת הממשלה שתתקיים הבוקר צפויה לאשר את העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים, שבראשו עומדת איילת שקד מהבית היהודי, לידי משרד הדתות, שבראשו עומד דוד אזולאי מש"ס. החלטה נוספת שתובא לאישור הבוקר היא בעניין ביטול רפורמת הגיור. אם תאושר ההחלטה – אזי הרפורמה שנועדה להוציא את מערך הגיור משליטתה הבלעדית של הרבנות הראשית ולאפשר לרבני ערים לגייר באופן עצמאי תתבטל.

המשמעות של העברת בתי הדין למשרד הדתות היא קריטית עבור ש"ס משום שהיא תאפשר למפלגה להתעסק בסוגיות הנוגעות למינויים בבתי הדין הרבניים, סוגיה שמעבר ל"שווי הפוליטי" שלה בדמות מינויים וכדומה, יש לה השפעה ישירה על עמדות ואופי פסיקות בתי הדין בענייני נישואין, גירות ועוד.

גם בענין ביטול רפורמת הגיור מדובר בניצחון של המפלגה החרדית-ספרדית, היות ובבית היהודי הצהירו בעבר כי הם יילחמו על הנושא הזה "עד הסוף".

בעקבות הניצחון הכפול של ש"ס הבוקר היו מי שהזכירו לשר בנט ומפלגתו את הצהרתו במהלך המו"מ הקואליציוני. "נטילת תיק הדתות באופן חד צדדי מהציונות הדתית, ומסירתו לידי ש״ס היא סוף המשא ומתן עם הבית היהודי", הצהיר אז יו"ר הבית היהודי באופן שאינו משתמע לשתי פנים. כאמור, ההחלטות שהתקבלו בממשלה היום מעמידות את ההצהרה האמורה באור מגוחך.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.