בת ישראל היזהרי מנישואין עם בחור שהשתתף בהפגנות

אבא מודרני נשאל פעם האם הוא מעניק אי פעם 'פליק' (סטירה) לילד שלו ?- טורו הרב דוד מאיר דרוקמן

אבא מודרני נשאל פעם האם הוא מעניק אי פעם 'פליק' (סטירה) לילד שלו? ועל כך הוא ענה: ":בדרך כלל לא, אבל לעיתים אין מנוס, ואני חייב לעשות זאת פשוט לצורך 'הגנה עצמית'..".

חוששני, שהסיפור הנ"ל, עלול להתממש גם בקרב הציבור החרדי, וחלילה, אז, זה יהיה רחוק מבחינת הלצה.

הגמרא (ברכות ה, ב) מספרת שרב הונא קיבל 'עונש' שמיימי, כאשר נחמצו (התקלקלו) לו ארבע מאות חביות יין. אמרו לו שעליו לפשפש במעשיו, מדוע זה קרה לו? לבסוף התברר ש'חטאו' של רב הונא היה ש'עשה דין לעצמו' – כאשר קיזז מהמשכורת של הפועל שלו סכום מסויים.

אמנם, לפי המסופר שם בגמרא, לפי הדין היבש, רב הונא נהג נכון, ולא הייתה בפעולת הקיזוז של משכורת הפועל – משום גניבה, היות ובסיפור הזה – הפועל בעצמו גנב, ורב הונא בסה"כ החזיר לעצמו את מה שהפועל גנב ממנו, אבל, גדולי ישראל אמרו לרב הונא: "בתר גנבא גנוב וטעמא טעים" – הגונב מן הגנב – אמנם נוהג לפי הדין, אבל בכך  אף הוא טועם 'טעם גניבה'. היינו, שגם אם מדובר בגניבה לגיטימית – עלול הדבר להשחית את הנפש, כי ליבו של האדם מתחיל להינות מטעם הגניבה מה שגורם לשחיתות הנפש. אגב, מטעם זה, כפי שכותב הרבי מליובאוויטש זי"ע בהגדה של פסח שלו, וכן המנהג בעוד כמה קהילות, שלא נוהגים שהילדים גונבים את האפיקומן במהלך ליל הסדר.

כעת מתבקשת  השאלה נוכח אותו חלק מציבור החרדי אשר איננו מונע מילדיו השתתפות בכל מיני הפגנות ומחאות הכרוכות בהכרח באלימות;

האם אתם מחפשים להיות צודקים? או שמא עדיף שתהיו חכמים?

האם טח מראות עיניכם, כי הבן שלכם המסתבך באלימות –  נגד אלה  שמכונים 'חרדקי"ם', נגד שוטרים או כל תופעה אחרת, שמרה תהיה אחריתו של מפגין זה מבחינה חינוכית?

או. קיי. הבנו, אתם 'צודקים', אבל האם אינכם מבינים ש'על הדרך', ילד שכזה קונה בנפשו מידות ותכונות של כוחנות ואלימות?

אותם בחורים מבתים טובים שמחפשים אלטרנטיבה איכשהי חרדית במסגרת הצבא – מה לעשות, לא נעים להגיד, אבל, רבותיהם, בתי המדרש מהם יצאו בחורים אלה – לא הצליחו בחינוכם (כאשר תופעת 'הנושרים' היא כה רחבה, קשה לטעון שכולם אשמים חוץ ממני) ), מחאות בוטות אלה בהכרח  יגבירו בקרב הבחורים אלה את השנאה והתיעוב לכור מחצבתם, מה שאך יעצים את תופעת ה'חרדקיות'.

"מה האלטרנטיבה"? תשאלו. סליחה על הרהורי הכפירה; אולי איזה 'בדק בית' במערכת החינוך החרדית, שמביאה כל כך הרבה בחורים להיפלט מבתי המדרש. אולי קצת 'הפגנות' כלפי ..עצמנו ?

הרי נוכח כזו כמות של נפלטים מבתי המדרש, אי אפשר עוד לטעון שהקולר לא תלוי לגמרי בנו, אלא שה'ריצפה-הטכנולוגיה עקומה', ורק היא אשמה!

בנות ישראל, טוב שתהיינה מודעות לדברי מרן הבית יוסף: "…שמדת העזות מגונה מאד.. ואין ראוי להשתמש בה כלל אפילו בעבודת ה' יתברך – לדבר עזות כנגד המלעיגים, כי יקנה קנין בנפשו  להיות עז, אפילו שלא במקום עבודתו יתברך".

אם ב'רקורד' של המיועד להיות בעלך מופיע הסעיף של התנהגות בדרך של עזות מצח, אם מדובר באחד שנמנה בעברו על "חיות הקדש", מי יודע אם מידת  העזות והאלימות שקנה בנפשו –  לא תופנה הפעם, לשם שינוי, לכיוון שלך.

ראי הוזהרת!

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. טיפש מטופש

  טור שכולו טיפשות.
  גם כל המתנחלים שהפגינו בהתנתקות מרביצים עכשיו לנשותיהם?

  חייים |
  הגב
 2. מיותר

  מיותר לגמרי הטור הזה.
  למה משהו מסתכל על עצניקים?

  אבי |
  הגב
 3. אם לבחור לב טוב קח אותו כחתן, הטור קישקוש

  השתתפות בהפגנה אינה מדברת על אופי אלים אלא על איכפתיות
  אם יש לבחור לב טוב קח אותו כחתן

  בצלאל |
  הגב
 4. אוי ואבוי

  אני ממש לחוץ עכשיו מה יהיה אם כל הבנות שקוראות כתבות באינטרנט לא ירצו להתחתן עם עצניקים
  יש אנשים דפוקים – ויש ממש דפוקים

  עצניק רגוע |
  הגב