בת 81 תובעת: "חרדי ביקש ממני לקום"

קשישה בת 81 שהייתה עורכת דין בעברה וניצולת שואה הגישה תביעה המאשימה את חברת התעופה "אל על" באפליה לאחר שדיילת של החברה ביקשה ממנה לקום ממקומה במהלך טיסה. { מבוכה בטיסה}

רינה רבינוביץ' קשישה בת 81 שהייתה עורכת דין בעברה וניצולת שואה הגישה תביעה המאשימה את חברת התעופה "אל על" באפליה לאחר שדיילת של החברה ביקשה ממנה לקום ממקומה במהלך טיסה לאור בקשת נוסע חרדי.

 

על פי הפרסום בניו יורק טיימס, רבינוביץ' התיישבה במושב שלה במחלקת עסקים בטיסה 028 של "אל על" מניו יורק לתל אביב בדצמבר, ואז  גבר חרדי שקיבל את המושב הסמוך לה, סירב לשבת לידה בשל העובדה שהיא אישה. כעבור זמן הציע לה הדייל "כסא טוב יותר", שקרוב למחלקה הראשונה. "פניתי לאותו בחור ואמרתי, 'אבל אני אישה מבוגרת, מה זה משנה?', הוא ענה לי: 'כך כתוב בתורה'".

בלית ברירה רבינוביץ' בת ה-81, המסתייעת במקל הליכה עברה מושב. "חשתי שמקטינים אותי", סיפרה לניו יורק טיימס. "עבורי זה לא עניין אישי, אלא אינטלקטואלי, אידיאולוגי וחוקי. הנה אני, אישה מבוגרת, וכל בחור יכול להופיע ולהחליט שאני לא אשב על ידו, למה?".

.מי שארב לסיפור כה עסיסי היא ענת הופמן, יו"ר "המרכז הרפורמי לדת ומדינה" של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, חיכתה במשך שנתיים למקרה דגל של העברת נוסעת ממקום אחד למקום אחר, במטרה לתבוע את "אל על". רינה רבינוביץ' במקרה נכחה בהרצאה של ענת הופמן על מאבקה בהפרדה שנעשתה בתחבורה הציבורית החרדית בישראל,"כשסיפרתי לענת מה קרה לי בטיסה היא התרגשה מאוד".

רבינוביץ' נענתה לפנייה ותתייצב בבית המשפט בתל אביב בשבוע הבא. "היינו צריכים מקרה של נוסעת שהייתה מעורבת באופן אקטיבי כדי להוכיח שהחברה הפנימה את הפקודה של הנוסע: אני לא אשב ליד אישה", הסבירה הופמן.

"אני לא שונאת חרדים", אמרה רבינוביץ', ילידת בלגיה ניצולת שואה"גדלתי בבית דתי, ולמדתי בבית ספר אורתודוקסי בניו יורק, ואני עדיין שומרת שבת". בנוסף, שני הבעלים שלה לשעבר היו רבנים, ואחד מבניה חרדי. "הרעיון של חברה חרדית נפלא בעיניי, כל עוד הם לא אומרים לי מה לעשות", הדגישה.

 

מחברת "אל על" נמסר לניו יורק טיימס: "כל אפליה בין נוסעים אסורה בהחלט. צוות האוויר של אל על הוא מהמובילים במתן שירות לקהל הנוסעים המגוון של החברה. במהלך טיסה, הצוות מתמודד עם שלל מענות ובקשות ומנסה לסייע עד כמה שניתן לכל נוסע. המטרה היא שהטיסה תמריא בזמן וכל הנוסעים יגיעו ליעדם כמתוכנן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.