גבול לפניך, עצור! • מנוחה פוקס

הנחיית הורים מא' עד ת' – והפעם באות ג': גבול לפניך! מאת הסופרת: מנוחה פוקס

שאלה:

ילדי בן ה- שנתיים וחצי הוא חסר גבולות לחלוטין. הוא מטפס על הספות, על אף שאמרנו לו אלף פעם שלא יעשה זאת, הוא מושך לאחותו בשיער, ומסוגל בלי בעיה לקשקש ולצייר על הקירות. איך אפשר לעצור אותו?

תשובה:

 1. ילדכם באמת אינו יודע היכן הגבול. אולי לא הסברתם לו במדויק מהו הגבול, אלא רק כשטיפס על המיטה, או עשה דבר מה אחר כעסתם עליו.

הסבירו לילד קודם כל מה מותר ומה אסור בצורה ברורה. בבתים רבים שוכחים להסביר לילד דברים,  פתאום מתברר לו שמה שעשה זה גרוע מאוד. הוא אינו מבין למה פעם כועסים עליו כשעושה משהו ובפעם אחרת לא. הוא מבולבל, כי הדברים אינם ידועים לו.

 1. אל תציבו גבולות במקום שאינכם בטוחים בו. יותר מדי איסורים בבית יכבידו על כולכם. אל תצעקו על הילד בכל דקה: "לא!" הוא כבר לא יתייחס ל"לא" שלכם.
 2. אל תחששו מתגובת הילד. בוודאי שלא יהיה מרוצה שהוא רוצה ואינו מקבל, שהוא לא יכול לעשות כל מה שרוצה, שאומרים לו מה מותר ומה אסור. מותר לו להתלונן, לנסות לעבור את הגבול, ואפילו לבכות ולצרוח, אתם אלו שצריכים להיות חזקים בעמדתכם ולגונן על הגבול בגבורה.
 3. לא קל לשמור על הגבולות, אבל זה הכרחי לתועלתכם ולתועלת ילדיכם. הגבול שתשימו לילד יאפשר לו חופש פעולה גדול הרבה יותר והוא לא יזדקק למה שעשה קודם.

כלל ברזל:

שמתם גבול? טוב עשיתם, אבל זכרו, שמותר לכם גם לטעות. אם גיליתם שהגבול לא היה במקום, אל תתביישו לומר: טעינו!  אבל במקרה כזה תהיו חייבים ללמד את הילד את מקומו החדש של הגבול שהזזתם. גם עכשיו אם תהיו החלטיים – הילד לא יתבלבל, אלא ילמד שהחיים דינמיים ומשתנים.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עזרה

  מי יודע איך אפשר להירשם לקורסים של מנוחה פוקס להורים?

  שלומית |
  הגב