התשובה לפיתויים • גדולי ישראל יכריעו: "אין להתייצב לבקו"ם החרדי"

החרדים לקראת מלחמה!  בעקבות הקמת הבקו"ם החרדי בצה"ל שיפתה את בחורי הישיבות להתגייס לצבא.  גדולי ישראל צפויים להתכנס בשבוע הבא ולהכריע בשאלה, האם להציב קו אדום לממשלה ולהורות לבני הישיבות שלא להתייצב  בבקו"ם.

 

"המגמה עכשיו היא להקצין", אמר ח"כ אריה דרעי. "בעניין ההתייצבות בלשכות הגיוס דעתי היא חד משמעית, וזה לא רק אני אלא גם חברי הכנסת של דגל התורה. אנחנו מנסים לעשות מה שאפשר כדי לא לשבור את הכלים. עכשיו צריך להוריד את גובה הלהבות".

ב'יתד נאמן'  פורסמה כתבה נרחבת על הבקו"ם החרדי,  "הם רוצים לחלן את הציבור החרדי ולפתות את הבחורים שיבואו לצה"ל". נכתב

לבחורים יוצגו מצגות שהוכנו ע"י דובר צה"ל, שקוראים לו להצטרף לצבא.  הסרטים הוכנו בקפידה ובהשקעה כספית מופלגת, הכל בשפה ישיבתית בכדי  ליצור שפה ידידותית לצופה החרדי.

עיתונאים חרדים סבורים כי  "לכולם ברור שמאחר ומדובר במלחמה קיומית, יוצב קו אדום חדש כדוגמת פתיחת מרכז המיון החרדי, ובחלקלקות המדרון אפילו המתונים יאבדו את יכולת ההתמודדות מול הקולות המתעצמים הקוראים לצאת למלחמה, עד המוות כולל המוות.

 

עקיבא, בחור בן 20 הלומד בישיבת חברון גבעת מרדכי  מסרב להתייצב ואומר להארץ "שיבואו, אני מחכה להם", הוא אומר,"יש לי רב, הרב שמואל אוירבך, שאמר לי לא ללכת ללשכת הגיוס שהיא מקום של מסיתים ומדיחים, ואני אומר 'מתי יבוא ליידי ואקיימנו'".

אברהם, אברך מירושלים, שהגיעלהפגנה בגשר המיתרים סיפר להארץ"מדי פעם מגיעה הביתה בדואר רשום התראה לפני מעצר, אני זורק את זה מיד לפח ולא טורח לספר להם. אם אני לא חרד שבסוף באמת יעצרו אותם? אז יעצרו, הם יזכו לשבת במעצר על קידוש השם. אני בוחר לקדש שם שמיים ולא להתייצב בלשכה, אם ייקחו אותי למעצר בעל כורחי אני לא בחרתי בזה, אבל אשמח על זה. שנית, כולנו יודעים שאלה שנעצרו ישבו בכלא 6 שבוע־שבועיים ובזה הסתיים הסיפור. אז מה קרה? דיברתי עם כמה הורים של תלמידים שישבו בכלא, והם סיפרו לי שזה קידם את הבנים לטובה. אמרו לי 'קיבלנו בחור הרבה יותר מחוסן נפשית, הרבה יותר מחושל, אנחנו מודים על כל רגע".

במקביל ח"כ יעקב ליצמן  מליץ היושר של פלג הירושלמי שלח מכתב לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון בדרישה לשחרר את יעקב ישראל פז,  "יש לשחררו לאלתר על מאסר שווא, ובמקביל למחוק את המלה 'עריק' לכל אלו דוגמתו", קרא.

בהארץ נכתב כי הישיבות ליטאיות המזוהות עם אוירבך,פוניבז', גרודנא באשדוד, ישיבת חדרה, וחלק מהתלמידים בישיבות כמו מיר, חברון וקול תורה.

מקור בצבא אומר כי תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם בצה"ל, מנחה להתייחס לעריקי אוירבך כמו לסרבני מצפון. לדבריהם, "אגמון חושש מכניסה של הצבא לתוך הישיבות לחפש עריקים, אבל מדי פעם נופל לצבא מישהו לידיים ואז הוא פועל. אגמון מפחד מעימות עם החרדים, ורוצה רק להכות בעריקים סמלית".

 

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני שומע בקול הרב שטינמן (ולכן גם לא קורא הפלס) אבל צריך לא להיסחף. ר' שמואל אוירבאך הוא יהודי ענק ותלמידיו יר"ש מופלגים.

  נתי |
  הגב
 2. בחור יקר! אל תתפעל מהמילים היפות האלו, ומהתחפושת החרדית שהם מעמידים בפניך. פעם אחת יותר מדי ניצלו הם את תמימותנו. כשעלינו לארץ הקדושה, בתחכום רב הם העבירו את העולים על דתם. "מי שנכווה ברותחין, חושש גם מפושרין", מספיק לנו, לא נתפתה שוב!! כדי להמחיש את דרכי התרמית שנהגו הם בשנות החמישים, כדי לעקור את דת ישראל מהנוער העולה, וכיצד ניצלו הם את תמימות העולים מארצות המזרח. לפניך קטע ממכתב ארסי של המדריכה שרה (מתוך "המדריך השומרי", דצמבר 1956), תחת הכותרת "כיצד ננהג בחניכים דתיים":

  "בין חניכנו אנו פוגשים לא אחת בחניכים דתיים, בייחוד בהדרכה במעברות יישובי-עולים. מובן, שכוונתנו היא להביאם לידי הכרה, כי אמונתם באלוקים משוללת הגיון והצדקה, וכי הדת היא פרי המשטרים הריאקציונרים, ואין לה זכות קיום אצל הנלחמים למשטר מתקדם. אולם דרך החינוך להכרה זו אינה קצרה… בתקופת ארגון הקבוצה אין המדריך צריך לומר לחניכים כי הוא רוצה להביאם לנטישת האמונה הדתית, להיפך, הוא צריך לחזק את דעתו של החניך, שבעיה זו ניתנת לשיקולו האישי, ואיש לא יכריחו להאמין או לכפור. אם ישאל המדריך על יחסו הוא לבעיה – אין הוא צריך להסתיר את האמת, אלא לומר אותה בצורה שלא תפגע בחניך. ישנם מדריכים המפריזים בפחד מפני פגיעה באמונתו של החניך, ומשתדלים לשכנעם, שגם הם –המדריכים- דתיים הם. מובן שזה הוא משגה, כי הקשר האישי של המדריך, תוך ידיעה שהוא איננו מאמין, מהווה גורם חזק, בריחוק החניך מהדת. נוסף לכך, יש לשקר רגליים קצרות, ואם הוא יתגלה לחניך, יתערער כל אמונתו במדריך… לאחר הסברה כזאת, שלא כלולה בה התקפה ישירה על הדת, כי אם השמטת הבסיס מתחתיה, יגיע החניך בעצמו להכרה שאין אלוקים, ויטוש את האמונה הדתית".

  דוד |
  הגב