גואטה, ולא דרעי, הוא הש"ס האמיתי • דב הלברטל

אם מפלגת ש"ס היתה מורכבת מאנשים מסוגו, שבאמת מבטאים את הספרדיות העממית של ש"ס, ש"ס היתה עדיין על המפה. אבל מאז פטירתו של הרב עובדיה, ש"ס הולכת ומתחרדת במגמה אשכנזית. גם בניו של הרב עובדיה, למעט ביתו עדינה בר שלום, הם יותר מהסוג המתחרד האשכנזי. הטור של דב הלברטל

לפני מספר ימים, הופיע דרעי בכינוס רב משתתפים של אל המעיין. הוא נתן שם מופע סטנד אפ מאולץ, בניסיון נואל ועגום להכניס לאקסטזה את אלפי המשתתפים. זה היה גרוטסקי. עלוב ומשפיל.

למה כל כינוס של ספרדים מש"ס צריך להיות מלווה באקסטזות? בלי זה, זה לא ילך? למה אי אפשר לנהל כינוס רגוע, מתון ומכובד? למה צריך דרעי לנסות להלהיב את הציבור באופן מלאכותי, בשירי אמונה שאפילו הוא בעצמו לא מאמין בהם? מה, הוא כזה חרדי? כל הזמן ביראת שמים מתמשכת? עד כדי כך? ממתי?

וכל זה לא מתאים בכלל לציבור שהוא עומד בפניו. בחורים עם ג'ינס שנהיו פתאום כל כך פנטיים לאמונה. רק הצעקות של דרעי הם הדרך להחדיר לספרים אהבת אלוקים? כל הכנסים האלה, האקסטטיים, נוסח הרבנית קוק או ימימה מזרחי, או הדרך המיתממת והילדותית שהם מדברים בכלי התקשורת, מביישים את האינטליגנציה, ומשפילים את בני עדות המזרח שמזמן כבר עברו את זה. הם אף פעם לא היו זקוקים לזה, אלא רבים מבני עדתם, ששיחרו רק כבוד וכסף, השפיעו עליהם בדרך זו. בראש וראשונה, דרעי.

זה כמובן מסביר למה ש"ס עומדת על גבול אחוז החסימה, כשרבים מאוד מייחלים להיעלמותה מן המפה מהפוליטית. היא כבר לא מייצגת את הספרדיות העממית. רק אקסטזות חרדיות.

מי שבאמת מייצג את הש"ס האותנטית, זו של השבעה עשר מנדטים, זה אנשים כמו יגאל גואטה. הוא לא עושה מעצמו איזה חרדי נלהב, כי זה לא מתאים לו, והוא באמת לא כזה. הוא איש נעים ועממי, שמתחבב על הבריות, ולא מחפש אקסטזות חרדיות. הוא לא מתחפש לאשכנזי, ולא מחפש רק את קרבתם. הוא מתנהג בטבעיות, כמו שהוא.

אם מפלגת ש"ס היתה מורכבת מאנשים מסוגו, שבאמת מבטאים את הספרדיות העממית של ש"ס, ש"ס היתה עדיין על המפה. אבל מאז פטירתו של הרב עובדיה, ש"ס הולכת ומתחרדת במגמה אשכנזית. גם בניו של הרב עובדיה, למעט ביתו עדינה בר שלום, הם יותר מהסוג המתחרד האשכנזי.

לכן אין פלא, שדרעי משפיע על הרב דוד יוסף, והרב דודו יוסף על דרעי, וכך הם מנהלים באקסטזות אשכנזיות את תומכי ש"ס. אין להם שום סיכוי להצליח, וטוב שכך, כי המהלך שלהם מבייש, משפיל ומנציח את תחושת נחיתותם של ספרדים, שמשמשים תפאורה ומקפצה לדרעי ולשותפיו, תאבי הכוח והשררה. אם לא יהיו בש"ס הרבה יותר גואטה, עממים, פשוטים באמונתם, ישרי דרך וכנים, לא תישאר ממנה כל זכר.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דב אני לא יודע אם הכרת את הרב עובדיה בכלל

  הוא היה חרדי יותר מכולם ובטוח שהרב היה נגד דרכו של גואטה

  אברהם |
  הגב
 2. הוא יגאל את ש''ס מכל עוונותיה...

  יגאל הוא הקלף המנצח שחסר בש"ס.רק אנשים כמוהו יחזירו את ש"ס לימיה הגדולים מה שחברי מועצת התורה לא מבינים ולא נותנים להם את המידע על המצב העגום שהתנועה נימצאת בו.ש"ס עשתה תוכנית התנתקות מהפריפריה.יגאל תחזור לש"ס אתה חסר לאנשי השטח

  יעקב |
  הגב