גולשים בפייסבוק? אתם עלולים ללקות בהתקפות פסיכיטיות

גולשים רבים מרחבי העולם 'מכורים' כיום לאתר "פייסבוק", האתר החברתית הענק בעולם ומבלים בו שעות ניכרות מיומם.

אלא שמחקר חדש שביצע הפסיכיאטר הישראלי ד"ר אורי ניצן מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב והמרכז לבריאות הנפש "שלוותה", גילה לראשונה כי התמכרות לפייסבוק אינה רק בעיה אישית קלה אלא גם יכולה לגרום לבעיות פסיכיאטריות קשות לגולשים.

בדיווח לכתב העת "Journal Of Psychiatry Israel", אמר ד"ר ניצן כי מצא במחקרו קשר ישיר ומובהק להתקפים פסיכוטיים בקרב מטופלים הסובלים מהתמכרות לאינטרנט ובמיוחד לפייסבוק. לדבריו, הפעילות האינטנסיבית ברשת גרמה להם למחשבות שווא, אשליות ותעתועים שמקורם ביצירת קשרים וירטואליים.

ד"ר ניצן אמר בראיון כי היחסים המדומים שפיתחו נועדו לשמש עבורם מקלט מהבדידות, אבל גרמו להם בין היתר לתחושות קשות של עלבון וחשדנות. "יידרש כמובן מחקר המשך על קבוצה גדולה יותר של משתמשים כדי לקבל תמונה מלאה. אבל הממצאים הראשונים מאד מהותיים", אמר ניצן. "לאיש מהמטופלים לא הייתה היסטוריה של התקפים פסיכוטיים קודמים, אבל היו להם בעיות הקשורות בבדידות: אובדן בן זוג, ופרידות שונות".

לדבריו, "אנשים בודדים ללא קשרים חברתיים אמיתיים המסתמכים רק על הקשרים שהם יוצרים ברשת החברתית באינטרנט נוטים יותר מאחרים לתת את אמונם ביחסים הלא מציאותיים האלה, שהופכים אותם לפגיעים מאוד.

"הם חשים בקלות עלבון, חרדה ובלבול. שניים מתוך שלושת המטופלים שהשתתפו במחקר הפכו פגיעים במיוחד לאחר ששיתפו אחרים ברשת במידע אישי ביותר הקשור אליהם. רוב הבעיות", אמר ניצן, "קשורות בהתייחסות מעוותת למרחק הגיאוגרפי בין המשתמשים ולנטייה לאידיאליזציה של האדם בצד השני. עם זאת, הבשורה הטובה היא שכל המטופלים שחיפשו מרצונם טיפול לבעיותיהם התאוששו באופן מלא".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. השם ישמור לכל החוקרים מגלים כל דבר שהרבנים כבר אמרו ממזמן

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב