גול עצמי? בעקבות ועדת שקד מעמד ה"הסדר" בסכנה / דעה

לא לכך ציפו ב"בית היהודי" מתוצאות הוועדה. הם היו אלו שהובילו את הועדה כשבראשה עומדת חברת המפלגה איילת שקד, וזאת במטרה למצב את עצמם כמי שהביאו לפתרון היסטורי בסוגיית הגיוס.

לנפתלי בנט היו"ר, חשוב מאוד לקדם את התדמית הזאת, כמי שמצד אחד מגיע לפתרונות בנושאים אקוטיים, ובד בבד עושה זאת בדרכי נועם. מבחינתו, הצלחה של הוועדה היא קידום ענק למפלגתו בדרך להיות מפלגת הימין הגדולה בישראל, ואולי גם לראשות הממשלה.

הכל היה טוב עד שחבר הכנסת של התנועה אלעזר שטרן החליט להכנס חזק בנושא של ישיבות ההסדר. התפיסה של שטרן והיו"ר לבני היא שהם צריכים למצוא משהו שיבטא את העמדה שלהם מול יאיר לפיד. והדרך הייתה תקיפת ישיבות ההסדר. בינתיים הצטרפו לחגיגה גם חכי"ם נוספים מהשמאל כמו עומר ברלב, שהעלו את הדרישה לבחון מחדש את מעמדם של ישיבות ההסדר.

מאז ועד עכשיו נשמעים מידי יום ביקורות קשות על ישיבות ההסדר, וגם בתוך הבית פנימה יש קולות הפסיק את הסיפור אחת ולתמיד.
הרב בני לאו איש הציונות הדתית התבטא היום כי "השליחות של ישיבות ההסדר הסתיימה לפני 40 שנה". לדעתו חייבים להפסיק את ההסדר ולהשאיר רק את העילויים במסגרת זו (מזכיר משהו?) גם רבנים נוספים הנמצאים יותר במרכז הקונצנזוס של הציונות הדתית התבטאו ברוח זו, ובמקרה אחד אף דברים אלו הושתקו.

הסיפור של ישיבות ההסדר ללא ספק גורם נזק תדמיתי ל"בית היהודי" וככל שעובר הזמן ייתכנו שינויים נוספים במעמד ה"הסדר". גם יאיר לפיד אינו יוצא נשכר מהסיפור, מאחר וההסכם על ישיבות ה"הסדר" היה על דעתו.

כרגע הוועדה תקועה לאחר ההכרזה המפתיע של ראש הממשלה (שהובאה כאן בפרסום ראשון מקודם) על עצירת ההצבעות בנושא הסנקציות. וכעת הכל יכול לחזור לדיון מחודש.

האם ייפגע מעמד ה"הסדר"? אם כן יהיה לזה רק אשם אחד – "הבית היהודי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.